Strefa klienta Zaloguj się do: Panelu faktoringu Panelu pożyczki

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Nowy rok już za pasem, a wraz z nim pojawią się zmiany podatkowe i nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Co roku warto też przypominać ważne daty w kontekście rozliczeń podatkowych. Sprawdź kalendarz przedsiębiorcy na 2024 rok.

Zmiany podatkowe i w funkcjonowaniu firm

W roku 2024 czekają właścicieli firm dwie ważne nowości: obowiązkowe korzystanie z KSeF i tzw. podatek minimalny. Dowiedz się, na czym polegają i od kiedy obowiązują nowe przepisy.

Od 1 stycznia

Podatek minimalny wejdzie w życie już od 1 stycznia. Przepisy zakładają, że jeśli rozliczenie roczne wykaże stratę lub dochód poniżej 2% przychodów, to trzeba będzie zapłacić minimalny podatek. Zatem nawet strata nie uchroni przed opłacaniem podatku dochodowego. Z podatku minimalnego zwolnione będą niektóre podmioty, to jest: spółki komunalne, firmy górnicze otrzymujące pomoc publiczną, instytucje finansowe, firmy świadczące usługi ochrony zdrowia oraz przedsiębiorstwa w stanie upadłości, likwidacji i restrukturyzacji, a także mali podatnicy.

Od 1 lipca

Po pierwszym półroczu zostanie uruchomiony nowy sposób fakturowania z użyciem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od 1 lipca wiele firm będzie zmuszonych dokonać poważnych zmian w obiegu dokumentów i systemach księgowości, by być w stanie wystawiać faktury tylko elektronicznie, w formie ustrukturyzowanej. Zostało pół roku by się przygotować do tej cyfrowej rewolucji w fakturowaniu.

Ważne terminy dla przedsiębiorców

Na początku nowego roku jest wiele terminów podatkowych, których przedsiębiorcy muszą pilnować. Dotyczą one obowiązków składania danych dokumentów podatkowych, tak by rozliczyć poprzedni rok z urzędem skarbowym. W pierwszych miesiącach nowego roku można też dokonać ewentualnych zmian formy opodatkowania. Sprawdź po kolei, jakie daty musisz zakreślić na czerwono w kalendarzu, bo gdy je przegapisz, możesz podpaść fiskusowi.

Do 16 stycznia

Wpłata do Pracowniczych Planów Kapitałowych za grudzień poprzedniego roku.

Do 22 stycznia

Można zmienić formę opodatkowania z karty podatkowej na inne formy opodatkowania. Warto zapamiętać, że nie można z kolei przejść na kartę podatkową z żadnej innej formy opodatkowania.

Do 22 stycznia

Do tego dnia należy koniecznie:

  • wysłać i zapłacić składki ZUS,
  • opłacić podatek PIT od dochodu,
  • odprowadzić podatek od pensji pracowników,
  • złożyć oświadczenia o opodatkowaniu całości przychodów z prywatnego najmu przez jednego z małżonków lub o rezygnacji z opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków – jeżeli następuje zmiana w stosunku do roku ubiegłego.

Do 25 stycznia

Do 25 stycznia pamiętaj by:

  • złożyć deklarację do urzędu skarbowego i zapłacić podatek wynikający z JPK V7M lub JPK V7K z częścią ewidencyjną i deklaracyjną, jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT,
  • wysłać do urzędu oraz uiścić podatek wynikający z deklaracji VAT-8 – jeśli nabywasz towary w ramach WNT oraz dokonujesz importu usług, a także z deklaracji VAT-9M, jeśli w grudniu odbył się import usług (dla podatników zwolnionych z VAT-u),
  • złożyć informację VAT-UE – jeśli w grudniu miała miejsce transakcja unijna (dotyczy podatników czynnych podatników VAT i zwolnionych z VAT).

Do 31 stycznia

Koniec stycznia to ważny czas dla przedsiębiorców. Do końca miesiąca należy:

  • wysłać PIT-4R do urzędu skarbowego przedsiębiorcy oraz PIT-8AR i PIT-11 do urzędów skarbowych pracowników,
  • zarejestrować się do Małego ZUS-u Plus, jeśli chce się po raz pierwszy skorzystać z tego planu opłacania składek i spełnia się właściwe warunki,

Do 20 lutego

To ostateczny termin na ewentualne zadeklarowanie zmiany formy opodatkowania. Aby wybrać podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt trzeba złożyć formularz CEIDG-1 lub jego aktualizację do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, gdy podatnik osiągnął w danym roku pierwszy przychód. Jeśli zatem zanotowano przychody w styczniu, to czas na zmianę formy opodatkowania upływa 20 lutego.

Do 29 lutego

Rok 2024 jest rokiem przestępnym, co oznacza, że przedsiębiorcy zyskują dodatkowy dzień na załatwienie takich spraw jak:

  • przekazanie swoim pracownikom deklaracji PIT-11,
  • dostarczenie pracownikom ZUS IMIR – jeśli informacje o naliczonych składkach społecznych nie były przekazywane im co miesiąc.

Do 30 kwietnia

Standardowo do 30 kwietnia roku następującego po zakończonym roku podatkowym trzeba złożyć zeznania o wysokości dochodów za poprzedni rok na deklaracjach PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Do tego dnia trzeba też uiścić ewentualną różnicę między podatkiem należnym a sumą przekazanych zaliczek do urzędu skarbowego w danym roku.

Cykliczne opłaty

Poza tymi dodatkowymi datami warto pamiętać, że każdego miesiąca obowiązkowo:

  • do 15. dnia miesiąca ZUS opłacają podatnicy mający osobowość prawną,
  • do 20. dnia miesiąca opłacają ZUS pozostali pracodawcy, za siebie i za pracowników,
  • do 25. dnia miesiąca trzeba zapłacić VAT za okresy miesięczne oraz wysłać plik JPK i ewentualnie deklarację VAT UE, VAT-8 i VAT-9M.

 

Przeciwności losu i porażki potrafią podciąć skrzydła. Traci się energię do działania i motywację, by się rozwijać. Można jednak przezwyciężyć lęk przed kolejnymi porażkami i zamiast rozpamiętywać to, co złe, zmienić nastawienie i wyrobić w sobie pozytywne nawyki, dzięki którym powróci motywacja i sprawczość.

Jak przezwyciężyć niepowodzenia: zmiana myślenia

Jak przezwyciężyć niepowodzenia? Przejście od porażek do ponownego czerpania motywacji do dalszego działania należy zacząć od zmiany myślenia o trudnościach.

Po 1: wszystko mija

Często wydaje ci się, że jak spotka cię porażka, to będzie towarzyszyła ci już zawsze. Wyolbrzymiasz pewne sytuacje, by udowodnić sobie, że spotkała cię seria niefortunnych zdarzeń i że nic już nie pójdzie tak jak powinno. A to kompletnie nieracjonalne myślenie. Niepowodzenia nie są stałe. Wszystkie trudności kiedyś mijają, a tymczasem jedna porażka nie przekreśla całej reszty dobrych sytuacji. Nie jest powiedziane, że za chwilę nie przytrafi ci się coś pozytywnego. Dlatego nie ma sensu zamykać się w błędnym kole myślenia, że niepowodzenia są stałe.

Po 2: niepowodzenia nie muszą się powtarzać

Inne nieracjonalne myśli, które blokują cię po odniesieniu porażki, to przeświadczenie, że jak w jednej dziedzinie coś poszło nie tak, to w innych też nie odniesiesz sukcesu. Porażki nie są zaraźliwe. To, że masz gorszy okres w pracy, nie znaczy, że popsują się Twoje relacje rodzinne. Chyba że poprzez negatywne nastawienie i rozpamiętywanie porażek do tego doprowadzisz.

Po 3: porażki nie są ani tylko Twoją winą ani wszystkich naokoło

Unikaj myślenia, że wszelkie trudności, które cię spotykają, to Twoja wina. Takie obwinianie się pozbawione konstruktywnego spojrzenia na to, gdzie ewentualnie został popełniony błąd i jak go naprawić, nie prowadzi do niczego. Z drugiej strony, nie można też popadać w skrajne myślenie, że wszystko, co cię spotyka to winna innych, złej pogody, koniunktury etc. Zwalanie odpowiedzialności na każdego tylko nie siebie także nie zaowocuje właściwymi przemyśleniami po porażce. Trzeba po prostu przyznać, że każdemu zdarza się popełniać błędy i spróbować wyciągnąć z tego naukę.

Motywacja w trudnościach: wyciągnij wnioski

Kolejnym krokiem, gdy już zmieni się nastawienie i myślenie o porażkach, jest próba odkrycia przyczyn niepowodzenia. Dokładana analiza, co poszło nie tak i jak zapobiec takim wpadkom w przyszłości. Dzięki temu można też ustalić plan działania – co robić lepiej i inaczej, jakie elementy demotywujące i sprzyjające niepowodzeniom wyeliminować w życiu, co zmienić. Ważne jest by, nie zniechęcać się, choć nie zawsze łatwo jest osiągnąć cel.

Czerpanie motywacji: wypracuj nawyki i działaj!

Jak pozbierać się po porażce i wciąż przeć do sukcesu? Jak znaleźć motywację w trudnościach? Przede wszystkim trzeba działać. Gdy już wiesz, co zrobiłeś źle lub jakie kwestie przeważyły o tym, że spotkały cię trudności, to aktywnie szukaj innej drogi do celu. Nie bój się podejmować kolejnych wyzwań. Unikaj stagnacji, rezygnacji, poczucia, że już nic nigdy ci się nie uda. Zamiast tego wypracuj nawyki, które krok po kroku pozwolą ci zrealizować cel. Wpadnij w rutynę działania. Zaplanuj każdy dzień, tydzień i miesiąc. Stwórz reżim motywacji, który poniesie cię do sukcesu. Rozwijaj się i ucz, także na własnych i cudzych błędach. Odkrywaj nowe talenty. Analizuj swoje postępowanie, poddawaj się refleksji na temat tego, co ci się udaje, a co trzeba odpuścić.

Kompetencje przyszłości to umiejętności, które będą najbardziej pożądane w niedalekiej perspektywie na rynku pracy. Każdy profesjonalista powinien zapoznać się z listą takich kompetencji, by móc zadbać o swój rozwój zawodowy.

Czym są kompetencje przyszłości?

Kompetencje przyszłości to umiejętności wskazane przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) w roku 2020 jako najbardziej pożądane na rynku pracy w perspektywie kolejnych kilku lat. WEF wyszczególnił 10 kluczowych kompetencji dla profesjonalistów chcących się rozwijać, awansować czy przebranżowić – słowem osiągnąć sukces na ciągle zmieniającym się rynku pracy.

Rozwój zawodowy będzie konieczny

Pandemia znacząco przyspieszyła rozwój technologii i zmieniła sposób pracy. Praca hybrydowa i zdalna na dobre zagościła w przedsiębiorstwach. Zespoły coraz częściej są rozproszone między biurem i różnymi lokalizacjami domowymi. Liderzy odpowiedzialni są za rozwój zawodowy swoich pracowników, ale także sami muszą się doszkalać, by móc wydajnie zarządzać zespołami rozproszonymi. Warto wiedzieć, że już do 2025 roku co drugi pracownik będzie musiał się przekwalifikować, gdyż 42% kluczowych kompetencji ulegnie zmianie. Z kolei w dalszej perspektywie, do 2030 roku, ponad miliard pracowników będzie zmuszonych nauczenia się nowych sposobów wykonywania pracy.  Sprawdź, jakie są kompetencje przyszłości niezębne do rozwijania przez profesjonalistów na rynku pracy.

10 kompetencji przyszłości

  • Myślenie innowacyjne i analityczne
  • Aktywne uczenie się
  • Kompleksowe rozwiązywanie problemów
  • Myślenie krytyczne i analiza
  • Kreatywność, oryginalność i inicjatywa
  • Przywództwo i wpływ społeczny
  • Korzystanie z technologii, monitoring i kontrola
  • Projektowanie i programowanie technologii
  • Odporność i tolerancja na stres oraz elastyczność
  • Wnioskowanie, rozwiązywanie problemów i tworzenie koncepcji

Myślenie innowacyjne i analityczne

W cenie jest obecnie myślenie nieszablonowe – innowacyjne spojrzenie na sprawy oraz analityczne postrzeganie problemów. Takie umiejętności pozwalają pracownikom podejmować wyzwania i przezwyciężać trudności.

Aktywne uczenie się

Chodzi tu o stworzenie sytuacji, w której aktywnie pozyskuje się nowe informacje i kumuluje własną wiedzę. Można to robić, czytając branżowe publikacje, zapisując się na kursy online, uczestnicząc w konferencjach, dyskusjach, eksperymentując.

Kompleksowe rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów obecnie wymaga innowacyjności, kreatywności, kompleksowego podejścia. To bardzo potrzebne umiejętności w świecie ciągłej zmiany i nadmiaru wiedzy, gdzie nietrudno o wyzwania i problemy.

Myślenie krytyczne i analiza

Krytyczne myślenie polega na analizie oraz ocenie, dostrzeganiu różnic i racjonalnym podejściu do problemów. Ważne jest tu zwłaszcza odróżnienie prawdy od fałszu, fake newsów od faktów i nieutożsamiania opinii z faktami.

Kreatywność, oryginalność i inicjatywa

Bycie kreatywnym, wychodzącym z nowymi inicjatywami i oryginalnymi pomysłami to jedna z kompetencji najbardziej pożądanych na rynku pracy. Osoby myślące out-of-the-box łatwiej osiągają sukces.

Przywództwo i wpływ społeczny

Te skille rozumiane są jako gotowość do podejmowania decyzji, umiejętność liderowania i brania odpowiedzialności za swoich podwładnych.

Korzystanie z technologii, monitoring i kontrola

Technologia jest obecna w każdej sferze życia. Umiejętne korzystanie z niej i właściwa kontrola procesów technologicznych oraz infrastruktury IT pozwala efektywnie funkcjonować firmom w wirtualnym świecie ekosystemów cyfrowych.

Projektowanie i programowanie technologii

Pracownik potrafiący samodzielnie tworzyć technologiczne rozwiązania dopasowane do swoich lub firmowych potrzeb będzie na wagę złota w każdej organizacji. Pomoże jej przyspieszyć rozwój produktów i usług, zwiększy konkurencyjność na rynku i usprawni codzienne działanie.  

Odporność i tolerancja na stres oraz elastyczność

Stres towarzyszy wielu pracownikom każdego dnia. Odporność na trudne sytuacje i niepoddawanie się przeciwnościom to bardzo dobre cechy profesjonalisty. Wymagana będzie elastyczność w dostosowywaniu się do zmian i duża odporność psychiczna na negatywne czynniki w miejscu pracy, ciągłą presję, wypalenie zawodowe.

Wnioskowanie, rozwiązywanie problemów i tworzenie koncepcji

W środowisku przechodzącym gwałtowne zmiany niezbędne jest kreatywne, swobodne rozumowanie, rozwiązywanie wspólnie problemów i tworzenie idei pozwalających na rozwój pracowników i organizacji. Pożądanym soft skillem jest możliwość oceny sytuacji i wyciągania wniosków.

Złóż wniosek online