Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Finansowanie start-upu: różne źródła kapitału

Czytaj

Czy faktoring jest dla Ciebie? Poznaj 3 historie naszych klientów!

Czytaj

Kiedy i jak skalować biznes: praktyczne wskazówki

Czytaj

Najnowszy wpis:

Finansowanie start-upu: różne źródła kapitału

Czytaj

Czy faktoring jest dla Ciebie? Poznaj 3 historie naszych klientów!

Czytaj

Kiedy i jak skalować biznes: praktyczne wskazówki

Czytaj

Baza wiedzy o faktoringu

Zakaz cesji wierzytelności w umowie a faktoring

smeo_admin

04.11.2019 r

3 minut czytania

Cesja wierzytelności to nieodłączny element faktoringu. Polega ona na przeniesieniu uprawnień do wierzytelności wynikającej z wystawionej faktury na firmę faktoringową (faktora).

W tym wpisie skupimy się na zakazie cesji w umowie. Czytaj dalej, a dowiesz się m.in.:

  • Czym grozi zakaz cesji w umowie?
  • Co możesz zrobić, jeśli masz taki zapis w umowie?
  • Jak przekonać kontrahenta do podpisania zgody na cesję?

Zakaz cesji wierzytelności – czym to grozi?

Twój kontrahent ma możliwość wpisania do waszej umowy zapisu o zakazie cesji wierzytelności. Aż 76 proc. polskich firm spotkało się ze zjawiskiem stosowania takiego zapisu. Dla Ciebie oznacza to ograniczoną możliwość dowolnego rozporządzania należnością. Jest to szczególnie niebezpieczne dla małych firm, które podejmując współpracę z większym i silniejszym kontrahentem mogą mieć trudności z terminowym egzekwowaniem płatności.

Fakt, że nie możesz swobodnie zarządzać swoją wierzytelnością naraża Cię na ryzyko utraty płynności finansowej. Trudniej będzie Ci zdobyć faktoring czy kredyt.

Masz w umowie zakaz cesji wierzytelności – co możesz zrobić?

Czy zatem zakaz cesji oznacza, że nie masz szans na zdobycie finansowania u faktora? Absolutnie nie! Do SMEO możesz się zgłosić nawet mając w umowie zakaz cesji.
Wystarczy, że Twój kontrahent podpisze zgodę na cesję a będziemy mogli sfinansować wystawione przez Ciebie faktury. Ty i Twój kontrahent nie musicie podpisywać ze sobą nowej umowy czy aneksu.

Jak przekonać kontrahenta do podpisania zgody na cesję?

Nasi konsultanci to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie faktoringu. Mogą zadzwonić do Twojego kontrahenta i porozmawiać z nim o cesji. Wytłumaczą mu na czym dokładnie polega ten proces. Możesz to również zrobić sam, korzystając z naszej wiedzy.

Przede wszystkim – przekonaj kontrahenta, że faktoring to istotne korzyści również dla niego. Dzięki temu, że skorzystasz z faktoringu Twój kontrahent:

  • zyskuje pewność, że jesteś rzetelnym partnerem biznesowym o stabilnej kondycji finansowej – zostałeś przez faktora pozytywnie zweryfikowany,
  • może liczyć u Ciebie na długie terminy płatności, co pozytywnie wpłynie na jego płynność finansową. Ty stajesz się przy tym bardziej konkurencyjny na rynku dzięki temu, że możesz udzielić kontrahentom dłuższych terminów płatności.

Rozwiej wątpliwości kontrahenta

Twój kontrahent z nieufnością podchodzi do faktoringu i cesji wierzytelności? Nie do końca rozumie na czym to polega? Podpowiadamy, jak możesz rozwiać jego wątpliwości:

  • Boję się zmiany, nie wiem co cesja dla mnie oznacza” – jedyne co zmienia się dla Twojego kontrahenta to numer rachunku do zapłaty.
  • Nie chcę żadnej papierologii, ani przechodzenia skomplikowanego procesu” – wystarczy, że twój kontrahent podpisze zgodę na cesję – nic więcej nie musi robić.
  • Nie rozumiem czemu mój kontrahent chce korzystać z faktoringu. Czy to znaczy że ma jakieś problemy finansowe?” – Absolutnie nie. Korzystanie z faktoringu oznacza dużą odpowiedzialność biznesową, dbanie o zachowanie płynności finansowej. Dla Twojego kontrahenta to wręcz potwierdzenie, że jesteś rzetelnym partnerem biznesowym – zostałeś przez faktora pozytywnie zweryfikowany.
  • Nie chcę windykacji ze strony faktora, boję się że będą do mnie wydzwaniać” – Jako nowy właściciel wierzytelności mamy prawo do kontaktowania się z Twoim kontrahentem, ale zachowanie dobrych relacji na poziomie klient – kontrahent ma dla nas najwyższy priorytet.

Cesja wierzytelności jest coraz popularniejszym sposobem na finansowanie swojej codziennej działalności. Jest dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy, jeśli jej poważnym problemem są zatory płatnicze.

Jeśli Twój kontrahent po zapoznaniu się z tą wiedzą, mimo wszystko nie chce się zgodzić na cesję, może to być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, skontaktuj się z nami.

——–
SMEO jako członek Polskiego Związku Faktorów bierze udział w kampanii “Wolne faktury – bez zakazu cesji

smeo_admin

Data publikacji

04.11.2019 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek