Strefa klienta Zaloguj się do: Panelu faktoringu Panelu pożyczki

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Koszty finansowania dłużnego – przykłady

Czytaj

Analiza finansowa przedsiębiorstwa – metody

Czytaj

Pożyczka na rozwój firmy i działalności

Czytaj

Najnowszy wpis:

Koszty finansowania dłużnego – przykłady

Czytaj

Analiza finansowa przedsiębiorstwa – metody

Czytaj

Pożyczka na rozwój firmy i działalności

Czytaj

Aktualności

Kalendarz przedsiębiorcy na 2024 rok

Paulina

28.12.2023 r

4 minut czytania

Nowy rok już za pasem, a wraz z nim pojawią się zmiany podatkowe i nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Co roku warto też przypominać ważne daty w kontekście rozliczeń podatkowych. Sprawdź kalendarz przedsiębiorcy na 2024 rok.

Zmiany podatkowe i w funkcjonowaniu firm

W roku 2024 czekają właścicieli firm dwie ważne nowości: obowiązkowe korzystanie z KSeF i tzw. podatek minimalny. Dowiedz się, na czym polegają i od kiedy obowiązują nowe przepisy.

Od 1 stycznia

Podatek minimalny wejdzie w życie już od 1 stycznia. Przepisy zakładają, że jeśli rozliczenie roczne wykaże stratę lub dochód poniżej 2% przychodów, to trzeba będzie zapłacić minimalny podatek. Zatem nawet strata nie uchroni przed opłacaniem podatku dochodowego. Z podatku minimalnego zwolnione będą niektóre podmioty, to jest: spółki komunalne, firmy górnicze otrzymujące pomoc publiczną, instytucje finansowe, firmy świadczące usługi ochrony zdrowia oraz przedsiębiorstwa w stanie upadłości, likwidacji i restrukturyzacji, a także mali podatnicy.

Od 1 lipca

Po pierwszym półroczu zostanie uruchomiony nowy sposób fakturowania z użyciem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od 1 lipca wiele firm będzie zmuszonych dokonać poważnych zmian w obiegu dokumentów i systemach księgowości, by być w stanie wystawiać faktury tylko elektronicznie, w formie ustrukturyzowanej. Zostało pół roku by się przygotować do tej cyfrowej rewolucji w fakturowaniu.

Ważne terminy dla przedsiębiorców

Na początku nowego roku jest wiele terminów podatkowych, których przedsiębiorcy muszą pilnować. Dotyczą one obowiązków składania danych dokumentów podatkowych, tak by rozliczyć poprzedni rok z urzędem skarbowym. W pierwszych miesiącach nowego roku można też dokonać ewentualnych zmian formy opodatkowania. Sprawdź po kolei, jakie daty musisz zakreślić na czerwono w kalendarzu, bo gdy je przegapisz, możesz podpaść fiskusowi.

Do 16 stycznia

Wpłata do Pracowniczych Planów Kapitałowych za grudzień poprzedniego roku.

Do 22 stycznia

Można zmienić formę opodatkowania z karty podatkowej na inne formy opodatkowania. Warto zapamiętać, że nie można z kolei przejść na kartę podatkową z żadnej innej formy opodatkowania.

Do 22 stycznia

Do tego dnia należy koniecznie:

 • wysłać i zapłacić składki ZUS,
 • opłacić podatek PIT od dochodu,
 • odprowadzić podatek od pensji pracowników,
 • złożyć oświadczenia o opodatkowaniu całości przychodów z prywatnego najmu przez jednego z małżonków lub o rezygnacji z opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków – jeżeli następuje zmiana w stosunku do roku ubiegłego.

Do 25 stycznia

Do 25 stycznia pamiętaj by:

 • złożyć deklarację do urzędu skarbowego i zapłacić podatek wynikający z JPK V7M lub JPK V7K z częścią ewidencyjną i deklaracyjną, jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT,
 • wysłać do urzędu oraz uiścić podatek wynikający z deklaracji VAT-8 – jeśli nabywasz towary w ramach WNT oraz dokonujesz importu usług, a także z deklaracji VAT-9M, jeśli w grudniu odbył się import usług (dla podatników zwolnionych z VAT-u),
 • złożyć informację VAT-UE – jeśli w grudniu miała miejsce transakcja unijna (dotyczy podatników czynnych podatników VAT i zwolnionych z VAT).

Do 31 stycznia

Koniec stycznia to ważny czas dla przedsiębiorców. Do końca miesiąca należy:

 • wysłać PIT-4R do urzędu skarbowego przedsiębiorcy oraz PIT-8AR i PIT-11 do urzędów skarbowych pracowników,
 • zarejestrować się do Małego ZUS-u Plus, jeśli chce się po raz pierwszy skorzystać z tego planu opłacania składek i spełnia się właściwe warunki,

Do 20 lutego

To ostateczny termin na ewentualne zadeklarowanie zmiany formy opodatkowania. Aby wybrać podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt trzeba złożyć formularz CEIDG-1 lub jego aktualizację do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, gdy podatnik osiągnął w danym roku pierwszy przychód. Jeśli zatem zanotowano przychody w styczniu, to czas na zmianę formy opodatkowania upływa 20 lutego.

Do 29 lutego

Rok 2024 jest rokiem przestępnym, co oznacza, że przedsiębiorcy zyskują dodatkowy dzień na załatwienie takich spraw jak:

 • przekazanie swoim pracownikom deklaracji PIT-11,
 • dostarczenie pracownikom ZUS IMIR – jeśli informacje o naliczonych składkach społecznych nie były przekazywane im co miesiąc.

Do 30 kwietnia

Standardowo do 30 kwietnia roku następującego po zakończonym roku podatkowym trzeba złożyć zeznania o wysokości dochodów za poprzedni rok na deklaracjach PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Do tego dnia trzeba też uiścić ewentualną różnicę między podatkiem należnym a sumą przekazanych zaliczek do urzędu skarbowego w danym roku.

Cykliczne opłaty

Poza tymi dodatkowymi datami warto pamiętać, że każdego miesiąca obowiązkowo:

 • do 15. dnia miesiąca ZUS opłacają podatnicy mający osobowość prawną,
 • do 20. dnia miesiąca opłacają ZUS pozostali pracodawcy, za siebie i za pracowników,
 • do 25. dnia miesiąca trzeba zapłacić VAT za okresy miesięczne oraz wysłać plik JPK i ewentualnie deklarację VAT UE, VAT-8 i VAT-9M.

 

Paulina

Ekspert ds. faktoringu

Data publikacji

28.12.2023 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż wniosek online