Strefa klienta Zaloguj się do: Panelu faktoringu Panelu pożyczki

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Jakie są korzyści karty kredytowej dla firmy?

Czytaj

Jak sfinansować zakup sprzętu dla firmy?

Czytaj

Kredyt dla firm – przygotuj się w 6 krokach

Czytaj

Najnowszy wpis:

Jakie są korzyści karty kredytowej dla firmy?

Czytaj

Jak sfinansować zakup sprzętu dla firmy?

Czytaj

Kredyt dla firm – przygotuj się w 6 krokach

Czytaj

Aktualności

Obowiązki przedsiębiorcy na koniec roku – o tych 5 rzeczach musisz pamiętać!

smeo_admin

06.12.2021 r

3 minut czytania

Koniec roku to zawsze pracowity czas dla przedsiębiorców. Trzeba pamiętać o zamknięciu spraw firmowych, tak by wszystko w dokumentacji się zgadzało. Ponadto, zaraz po nowym roku przypada kilka ważnych terminów dotyczących podatków. Zaniedbanie obowiązków może skutkować problemami z Urzędem Skarbowym. W tym roku szczególnie ważne jest przyjrzenie się dotychczasowej formie rozliczenia podatków, bo Polski Ład wprowadza od stycznia drastyczne zmiany. Na co jeszcze zwrócić uwagę i jakich obowiązków dopełnić na przełomie roku 2021/2022?

Remanent w firmie

Do 31 grudnia należy przeprowadzić w firmie remanent, czyli spis z natury. To zliczenie i dokonanie ewidencji produktów, które nie zostały sprzedane, oraz komponentów, z których nie wyprodukowano towaru na dzień wykonania remanentu. Remanent musi być adekwatny do stanu magazynu firmy na dzień 31 grudnia. Później, w ciągu 14 dni przedsiębiorca musi oszacować wartość spisanych produktów i komponentów, którą trzeba uwzględnić w Księdze przychodów i rozchodów (KPiR). Ta wartość może obniżyć lub podwyższyć dochód za rok 2021, wpływając na wysokość podatku dochodowego do uiszczenia.

Zamknięcie KPiR

Do końca roku podatkowego trzeba zamknąć Księgę przychodów i rozchodów. Należy dodać wszystkie zapisy księgowe i podsumować je, uwzględniając remanent, jeśli go wykonywałeś. Podsumowanie wydrukuj i przechowuj z pozostałymi dokumentami księgowymi.

Rozliczenie pracowników na koniec roku

Jeśli zatrudniasz pracowników, czeka Cię trochę pracy na przełomie roku. Po pierwsze, musisz rozliczyć urlopy, premie i przygotować niezbędne dokumenty podatkowe za każdego pracownika. Są to:

  • PIT R-4 to roczna deklaracja o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, którą trzeba wysłać do Urzędu Skarbowego do 31 stycznia 2022. Pamiętaj o pracownikach zatrudnionych na umowę zlecenie czy umowę o dzieło, bo za nich też musisz przesłać PIT R-4.
  • PIT 11, który przekazujesz pracownikom oraz urzędowi skarbowemu. Masz na to czas do 28 lutego 2022.

Rozliczenie PIT-u

Zakończenie roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia się przedsiębiorcy z uzyskanych dochodów. W tym celu składasz odpowiedni formularz PIT, zależnie od formy opodatkowania. Dla każdego PIT-u obowiązują różne terminy składania dokumentów do urzędu.

Terminy składania deklaracji PIT:

  • Dla przedsiębiorców rozliczających się kartą podatkową termin złożenia druku PIT 16A, który jest deklaracją zawierającą wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych i odliczonych w poszczególnych miesiącach roku, upływa 31 stycznia 2022 roku.
  • Dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtowo termin złożenia rozliczenia podatku na formularzu PIT 28 upływa 28 lutego 2022 roku.
  • Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych skalą podatkową muszą wysłać do Urzędu Skarbowego PIT 36 do 30 kwietnia 2022 roku.
  • Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym są zobowiązani złożyć w US swoje roczne rozliczenie PIT 36-L do 30 kwietnia 2022 roku.

Uwaga! Zeznania roczne składane na drukach PIT-36, PIT-36L i PIT-28 są automatycznie wypełniane przez Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT do 15 lutego. Wystarczy je sprawdzić, dodać ewentualnie odliczenie ulg czy organizację pożytku publicznego, na rzecz której przeznaczasz 1% podatku, i potwierdzić poprawność danych, co jest równoznaczne ze złożeniem dokumentu.

Zmiana formy opodatkowania

Od 1 stycznia 2022 roku wchodzą w życie przepisy Polskiego Ładu, które znacząco zmieniają podatki oraz sposoby naliczania składek zdrowotnych i społecznych. Może się okazać, że obecna forma rozliczenia podatku przestanie być korzystna. Warto przemyśleć, czy zmienić sposób rozliczania się z podatku od nowego roku. Taką decyzje możesz podjąć tylko raz w roku – do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, gdy zanotowano pierwszy przychód z działalności. Innymi słowy, gdy pierwsze przychody osiągnąłeś w styczniu, to do 20 lutego możesz złożyć wniosek o zmianę formy opodatkowania.

smeo_admin

Data publikacji

06.12.2021 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż wniosek online