Strefa klienta Zaloguj się do: Panelu faktoringu Panelu pożyczki

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Źródła finansowania inwestycji w firmie

Czytaj

Kredyt kupiecki – co to jest?

Czytaj

Jak poradzić sobie ze spłatą ZUS i US?

Czytaj

Najnowszy wpis:

Źródła finansowania inwestycji w firmie

Czytaj

Kredyt kupiecki – co to jest?

Czytaj

Jak poradzić sobie ze spłatą ZUS i US?

Czytaj

Rozwój biznesu

Jak poradzić sobie ze spłatą ZUS i US?

Paulina

30.04.2024 r

4 minut czytania

Zadłużenie wobec ZUS czy Urzędu Skarbowego (US) może stanowić poważny problem dla wielu przedsiębiorców. Jednak istnieją różne sposoby, aby uporać się z tymi zobowiązaniami i uniknąć kłopotów finansowych.

Analiza finansów firmy

Analiza finansów firmy w celu znalezienia środków na spłatę ZUS-u i US może być kluczowym krokiem w zarządzaniu sytuacją finansową przedsiębiorstwa. Kilka kroków, które możesz podjąć w ramach tej analizy to:

  • Przegląd budżetu. Zidentyfikuj źródła przychodów i wydatki oraz określ, czy istnieją obszary, w których możesz zaoszczędzić lub zoptymalizować wydatki, aby uwolnić dodatkowe środki na spłatę zobowiązań wobec  ZUS-u i US.
  • Ocena płynności finansowej. Sprawdź płynność finansową firmy, czyli zdolność do pokrycia bieżących zobowiązań. Jeśli masz wystarczające rezerwy finansowe, możesz rozważyć wykorzystanie ich do spłaty zaległości wobec ZUS-u i US.
  • Analiza aktywów. Przeanalizuj aktywa firmy, takie jak nieruchomości, wyposażenie, zapasy czy należności. Możesz rozważyć sprzedaż niepotrzebnych aktywów lub wykorzystanie ich jako zabezpieczenia do uzyskania finansowania na spłatę zadłużeń.
  • Optymalizacja procesów. Zidentyfikuj obszary, w których możesz poprawić efektywność działania firmy, a tym samym zapewnić sobie wzrost przychodów lub redukcję kosztów. Te dodatkowe środki możesz przeznaczyć na spłatę zaległości wobec ZUS-u i US.
  • Konsultacja z doradcą finansowym. Warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalisty, który pomoże ci w analizie sytuacji finansowej firmy i zaproponuje strategie zarządzania finansami, które umożliwią spłatę zadłużeń w sposób efektywny i zrównoważony.

Spłata zadłużenia: rozłożenie na raty

Podjęcie rozmów z ZUS-em czy Urzędem Skarbowym w celu negocjacji warunków spłaty to kolejna z dostępnych opcji. Spróbuj przedłużyć okres spłaty lub ustalić raty, które będą bardziej dopasowane do aktualnych możliwości finansowych Twojej firmy. Czasami urzędy te są skłonne do zawarcia układów spłat, szczególnie jeśli wykażesz chęć uregulowania swoich zobowiązań i zaprezentujesz realistyczny plan spłaty.

Jak załatwić ustalenie planu spłaty zadłużenia krok po kroku?

  •     Kontakt:

Rozpocznij od skontaktowania się z właściwymi instytucjami, czyli ZUS-em i Urzędem Skarbowym. Przedstaw swoją sytuację i zapytaj o możliwość negocjacji spłaty zadłużenia.

  •     Plan spłaty:

Przygotuj szczegółowy plan spłaty, uwzględniając wysokość zadłużenia i swoje bieżące dochody. Określ, ile możesz regularnie przeznaczyć na spłatę zadłużenia wobec ZUS-u i US, aby uniknąć dodatkowych trudności finansowych.

  • Negocjacje warunków spłaty:

Przedstaw plan spłaty i negocjuj go z instytucjami. Wspólnie z przedstawicielami ZUS-u i US ustalcie przedłużenie okresu spłaty lub wyznaczcie dogodne raty.

  •     Konsolidacja zadłużenia:

Jeśli masz zadłużenie wobec wielu różnych wierzycieli, w tym ZUS-u i US, rozważ możliwość skonsolidowania wszystkich zobowiązań w jedno większe zadłużenie lub skorzystaj z możliwości uproszczonej restrukturyzacji. Dzięki temu możesz zyskać lepszą kontrolę nad swoimi finansami i łatwiej zarządzać spłatą długów.

Finansowanie zewnętrzne jednorazowe: pożyczka

Jedną z opcji jest jednorazowe skorzystanie z pożyczki. Wiele instytucji finansowych oferuje produkty pożyczkowe dla firm, które mogą pomóc w spłacie zaległości. Przed zaciągnięciem pożyczki dokładnie przeanalizuj warunki i koszty, aby uniknąć dodatkowych problemów finansowych w przyszłości.

Finansowanie zewnętrzne ciągłe lub jednorazowe: faktoring

Faktoring to usługa finansowa, która może być niezwykle pomocna w kontekście spłaty zaległości wobec ZUS i US. Polega ona na przekazaniu do faktora (firmy oferującej faktoring) wystawionych faktur sprzedażowych. Po cesji wierzytelności faktor wypłaca od ręki nawet do 100% kwoty widniejącej na fakturach. Potem to faktor poczeka na płatność od Twojego kontrahenta, a Ty od razu możesz korzystać z pieniędzy. 

Korzyści faktoringu

Dzięki faktoringowi jako przedsiębiorca otrzymujesz natychmiastowe środki, których możesz użyć na przykład do uregulowania bieżących zobowiązań, co eliminuje ryzyko opóźnień w płatnościach i dodatkowych kosztów z nimi związanych. Tym samym faktoring pozwoli ci uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z zadłużeniem, takich jak karne odsetki czy blokady kont. Ponadto, korzystając z faktoringu, możesz skoncentrować się na prowadzeniu swojej działalności bez konieczności martwienia się o finanse.

W SMEO oferujemy faktoring również firmom z niewielkimi zadłużeniami w ZUS-ie i US.

Warto też pamiętać, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Staraj się więc nie doprowadzać do powstania zadłużenia w płatności podatków czy składek. W tym także pomocny jest faktoring, bo dzięki uzyskaniu na bieżąco gotówki z faktur, możesz od razu przeznaczyć ją na dowolny cel, na przykład na spłatę bieżących zobowiązań.

 

Pozbycie się zadłużeń wobec ZUS-u i US ma wiele korzyści. Oprócz uniknięcia kar i sankcji finansowych, pozwala to także na poprawę wizerunku firmy oraz zwiększenie zaufania wśród kontrahentów i partnerów biznesowych. Ponadto, regularna spłata zobowiązań przyczynia się do stabilizacji finansowej przedsiębiorstwa i umożliwia dalszy rozwój działalności. Dlatego warto podjąć wszelkie możliwe działania, aby uregulować swoje zobowiązania wobec ZUS i US jak najszybciej.

 

Paulina

Ekspert ds. faktoringu

Data publikacji

30.04.2024 r.

Ocena: 5,00 (1 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż wniosek online