Strefa klienta Zaloguj się do: Panelu faktoringu Panelu pożyczki

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Koszty finansowania dłużnego – przykłady

Czytaj

Analiza finansowa przedsiębiorstwa – metody

Czytaj

Pożyczka na rozwój firmy i działalności

Czytaj

Najnowszy wpis:

Koszty finansowania dłużnego – przykłady

Czytaj

Analiza finansowa przedsiębiorstwa – metody

Czytaj

Pożyczka na rozwój firmy i działalności

Czytaj

Rozwój biznesu

Kredyt kupiecki – co to jest?

Paulina

07.05.2024 r

4 minut czytania

Kredyt kupiecki jest jednym z kluczowych instrumentów finansowych stosowanych w obrocie handlowym. Stanowi istotny element wspierający działalność przedsiębiorstw, umożliwiając elastyczne zarządzanie płynnością finansową oraz efektywne prowadzenie transakcji. Sprawdź, co to jest kredyt kupiecki  i czy warto z niego korzystać lub go udzielać. 

Definicja kredytu kupieckiego

Kredyt kupiecki: co to jest? To forma finansowania, w której dostawca produktów lub usług udziela klientowi kredytu na ich zakup. Oznacza to, że jako sprzedający oferujesz możliwość nabywania towarów na kredytowej podstawie, a strona kupująca zobowiązuje się do uregulowania należności w określonym terminie.

W praktyce kredyty kupieckie mogą przyjąć różne formy. Najczęściej stosowaną formą jest udzielenie klientowi określonego okresu kredytowania, na przykład 30, 60 lub 90 dni, w którym to masz czas na uregulowanie faktury za zakupione towary lub usługi. Często również stosowane są rabaty za płatność gotówką lub terminowe płatności, co może stanowić zachętę do szybszej spłaty zobowiązań.

Zastosowanie kredytów kupieckich

Kredyty kupieckie są powszechnie stosowane przez przedsiębiorstwa działające w różnych branżach i sektorach gospodarki. Dla wielu firm handlowych, szczególnie tych prowadzących sprzedaż hurtową, kredyt kupiecki stanowi kluczowy element strategii sprzedażowej. Pozwala on bowiem na elastyczne dostosowanie warunków płatności do potrzeb klientów, co może przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności oferty handlowej i wzrostu sprzedaży. Z kolei dla firm decydujących się na zakupy z kredytem kupieckim taka forma finansowania pozwala lepsze zarządzanie płynnością finansową.

Ponadto kredyty kupieckie są również wykorzystywane w transakcjach międzynarodowych, gdzie mogą pełnić rolę instrumentu zabezpieczającego przed ryzykiem niewypłacalności kontrahenta lub zmianami kursów walutowych. W takich przypadkach kredyt kupiecki może być udzielany w formie akredytywy (to płatność warunkowa zabezpieczająca interesy dwóch stron transakcji handlowej, którą tworzy się na zlecenie klienta danego banku, który jednocześnie jest nabywcą towarów lub usług), co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo transakcji.

Różnice między kredytem kupieckim a pożyczkami pozabankowymi

Warto zaznaczyć, że kredyt kupiecki różni się od pożyczek pozabankowych pod wieloma względami. Po pierwsze, kredyt kupiecki jest udzielany przez dostawcę towarów lub usług, który jest jednocześnie wierzycielem, podczas gdy pożyczki pozabankowe są zazwyczaj udzielane przez instytucje finansowe lub pożyczkodawców prywatnych.

Po drugie, kredyt kupiecki dotyczy konkretnych transakcji handlowych i wiąże się bezpośrednio z zakupem towarów lub usług od dostawcy, podczas gdy pożyczki pozabankowe mogą być udzielane na różne cele, niezwiązane bezpośrednio z transakcjami handlowymi.

Ponadto warunki udzielenia kredytu kupieckiego mogą być negocjowane indywidualnie między dostawcą a klientem, podczas gdy warunki pożyczek pozabankowych są zazwyczaj określane przez instytucję finansową na podstawie analizy zdolności kredytowej kredytobiorcy.

Kredyt kupiecki: zalety

Kilka powodów, dla których warto skorzystać z kredytu kupieckiego:

  • Elastyczność płatności: kredyt kupiecki umożliwi ci przedłużenie terminu płatności za zakupione towary lub usługi, co da ci jako przedsiębiorcy więcej elastyczności w zarządzaniu swoimi finansami. Dzięki temu możesz lepiej dopasować harmonogram płatności do cyklu operacyjnego firmy.
  • Efektywność kosztowa: w porównaniu do innych form finansowania, kredyt kupiecki może być bardziej kosztowo efektywnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli masz do czynienia z regularnymi transakcjami handlowymi.
  • Poprawa płynności finansowej: kredyt kupiecki może stanowić ważne wsparcie dla płynności finansowej przedsiębiorstwa, szczególnie w okresach, gdy występują opóźnienia w płatnościach od konsumentów lub trzeba pokryć nagłe wydatki.

 

Z kolei zaletami udzielania kredytów kupieckich są:

  • Zachęta dla klientów: oferowanie kredytów kupieckich może być stanowić przewagę rynkową. To coś, co pozwoli przyciągnąć więcej nabywców produktów i usług oraz zbudować lojalność wśród istniejącej grupy odbiorców. Może się to przełożyć na zwiększenie sprzedaży, umożliwiając konsumentom zakupy, nawet jeśli nie dysponują oni natychmiastowym kapitałem.
  • Lepsze relacje z klientami: oferowanie kredytów kupieckich może ci pomóc w budowaniu pozytywnych relacji z odbiorcami produktów i usług, którzy docenią elastyczność i wsparcie finansowe ze strony dostawcy.
  • Minimalizacja ryzyka: kredyt kupiecki może pomóc w minimalizacji ryzyka związanego z niewypłacalnością klientów, ponieważ transakcje są zabezpieczone przez umowy handlowe i terminy płatności.

Faktoring jako alternatywna forma finansowania

Jedną z alternatywnych form finansowania dla kredytów kupieckich jest faktoring. Usługa ta pozwala na szybsze uzyskanie środków pieniężnych zamrożonych w wystawionych fakturach sprzedażowych, co może być korzystne dla płynności finansowej firmy. Dzięki temu nie rozwiązaniu nie trzeba czekać na płatności od klientów do terminu na fakturze.

Faktoring może być atrakcyjną opcją finansowania dla firm, które chcą zabezpieczyć się przed ryzykiem niewypłacalności kontrahentów lub opóźnień w płatnościach. Stanowi również alternatywną formę finansowania zwłaszcza dla firm, które mają trudności w uzyskaniu tradycyjnego finansowania bankowego.

Kredyt kupiecki jest istotnym instrumentem finansowym stosowanym w obrocie handlowym. Pozwala on na elastyczne zarządzanie płynnością finansową oraz efektywne prowadzenie transakcji z klientami. Jako przedsiębiorca masz również dostęp do innych form finansowania, takich jak pożyczki pozabankowe czy faktoring. Każda z nich ma swoje cechy i zastosowania, które mogą być korzystne w zależności od sytuacji przedsiębiorstwa. 

 

Paulina

Ekspert ds. faktoringu

Data publikacji

07.05.2024 r.

Ocena: 5,00 (1 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż wniosek online