Co to jest faktoring i jak można go wykorzystać w biznesie?

Na czym polega faktoring

Faktoring – słowo to, do tej pory wypowiadane głównie w biurach dużych korporacji, coraz częściej wypływa z ust właścicieli małych firm i mikroprzedsiębiorców. Czym jest i jakie korzyści dla naszego biznesu idą z nim w parze? Tego wszystkiego dowiesz się z lektury poniższego artykułu.

Czym jest faktoring?

Na samym początku należałoby wyjaśnić, czym jest faktoring. Mówiąc najprościej – jest to narzędzie do zarządzania wierzytelnościami, na które składa się finansowanie i monitorowanie należności oraz weryfikacja kontrahentów.

Faktoring polega na wcześniejszym wypłaceniu Ci przez firmę faktoringową zaliczki z wystawionej kontrahentowi faktury z długim terminem płatności (np. 30-dniowym). Dzięki temu od razu dysponujesz środkami finansowymi, bez potrzeby oczekiwania na płatność. Ten typ usługi nie służy finansowaniu nieopłaconych należności. Ma na celu przede wszystkim przyspieszenie płatności – pieniądze, jakie otrzymasz od faktora, stanowią zaliczkę na poczet późniejszej wpłaty od kontrahenta. Ponadto faktor zdejmie z Ciebie przykry obowiązek monitorowania Twoich faktur, dzięki czemu Ty będziesz miał więcej czasu by zająć się prowadzeniem swojego biznesu. Dodatkowo po tym, jak zgłosisz fakturę do finansowania, faktor sprawdzi, czy Twój klient jest rzetelnym płatnikiem, co może Cię ustrzec przed przykrymi konsekwencjami pracy z taką firmą.

Jak działa faktoring

W faktoringu wierzytelnościowym wyróżniamy dwie jego formy:

 • faktoring pełny (bez regresu) polega na przejęciu ryzyka niewypłacalności kontrahenta objętego umową faktoringową. Oznacza to, że dzięki ubezpieczeniu klient firmy faktoringowej przerzuca ryzyko braku zapłaty za dostarczony towar bądź wykonaną usługę na faktora. Usługa ta najczęściej kierowana jest do dużych przedsiębiorców i wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z ubezpieczeniem.
 • faktoring niepełny (z regresem) z kolei polega na finansowaniu faktur bez przejęcia ryzyka niewypłacalności Twoich odbiorców. Jest popularniejszy i bardziej dostępny dla mikro i małych przedsiębiorstw. W razie braku płatności od kontrahenta w tej formie faktoringu istnieje konieczność rozliczenia się z faktorem i zwrócenia kwoty zaliczki w ustalonym z firmą faktoringową terminie.

Decydując się na faktoring i podpisując umowę z firmą faktoringową, w chwili przekazania faktury do finansowania dokonujesz cesji wierzytelności, czyli przekazujesz faktorowi wszelkie prawa, również prawa do płatności dokonanej przez kontrahenta za fakturę. Cesja może być jawna, gdy Ty lub Twój faktor informuje o jej dokonaniu kontrahenta a każda zgłoszona faktura do finansowania zawiera informację o cesji. Bądź cicha, kiedy wystarczy, że zmienisz nr konta do zapłaty na fakturze na ten należący do Twojego faktora, a jednocześnie nie masz obowiązku poinformowania kontrahenta o samej cesji.

Jak działa faktoring?

Wiesz już, czym jest faktoring, warto teraz poznać schemat jego działania. Poniżej przedstawimy przykładową współpracę na linii przedsiębiorca – faktor.

Jak działa faktoring

 1. Otrzymujesz limit faktoringowy i podpisujesz umowę faktoringową: pierwszym punktem faktoringu jest podpisanie umowy z firmą faktoringową. O tym, w jaki sposób to zrobić, piszemy w kolejnej części artykułu. Umowa określa wysokość limitu faktoringowego czyli maksymalną kwotę środków finansowych, jakie możesz otrzymać ze zgłoszonych do finansowania faktur.
 2. Wystawiasz kontrahentowi fakturę za sprzedany towar lub wykonaną usługę i przekazujesz ją faktorowi do finansowania.
 3. Faktor wypłaca Ci zaliczkę. Zazwyczaj jest to ok. 80-90% wartości faktury brutto lub 100% wartości faktury netto. W zależności od faktora pieniądze znajdą się na Twoim koncie w czasie od 15 minut do ok. 2 dni roboczych. Prowizja za przekazanie faktury do finansowania może być potrącona z zaliczki.
 4. Kontrahent opłaca fakturę, zgodnie z ustaleniami cesji pieniądze powinny trafić na konto faktora. Jeśli kontrahent prześle należność na Twój rachunek, Twoim obowiązkiem jest przekazanie przelewu faktorowi.
 5. Faktor przelewa na Twoje konto pozostałą część faktury pomniejszoną o prowizję (jeśli nie potrącił jej wcześniej) oraz odsetki za ilość dni, o które płatność została przyspieszona.

Jak rozpocząć współpracę z firmą faktoringową?

Faktoring jest usługą oferowaną zarówno przez banki, jak i firmy faktoringowe – szacunkowe dane GUS wskazują, że te drugie stanowią obecnie nawet 70% rynku. O ile faktoring w bankach przeznaczony jest głównie dla dużych i średnich firm, to w ofercie firm faktoringowych znaleźć można propozycje dla małych przedsiębiorstw i działalności jednoosobowych.

Jak wygląda rozpoczęcie współpracy z firmą faktoringową? Nim będziesz mógł przyspieszyć płatności za faktury wystawiane kontrahentom, musisz przejść ścieżkę podobną do wnioskowania o kredyt:

 1. Wypełniasz wniosek online, w którym podajesz dane swojej firmy oraz dane kontrahentów, załączasz w razie potrzeby dodatkowe dokumenty (np. faktury).
 2. Twój wniosek trafia do analizy, gdzie badane są przepływy finansowe Twojej firmy. Jest to odpowiednik bankowego badania zdolności kredytowej, z tym, że w wypadku firmy faktoringowej liczy się przede wszystkim posiadany przez Ciebie portfel kontrahentów. Ile trwa taka analiza? Zazwyczaj, przy wnioskowaniu online, decyzja podjęta będzie już w ciągu kilku minut od momentu wysłania wniosku.
 3. Po pozytywnej weryfikacji podpisujesz umowę z firmą faktoringową. W większości przypadków następuje to poprzez podpisanie umowy papierowo, choć istnieją już na rynku firmy umożliwiające podpisanie umowy online.
 4. Otrzymujesz limit faktoringowy, który możesz wykorzystać do przyspieszania płatności za faktury.

Cały proces nawiązywania współpracy z firmą faktoringową jest prosty, dzięki czemu nawet prowadząc mikroprzedsiębiorstwo jesteś w stanie w niezwykle krótkim czasie nawiązać współpracę z wybranym faktorem.

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu?

Faktoring jest rozwiązaniem sprzyjającym rozwojowi Twojej firmy. Posiada wiele rozmaitych zalet, które przekładać się mogą na konkretne korzyści biznesowe:

 • lepiej zarządzasz płynnością finansową: statystycznie najwięcej problemów w firmach wiąże się właśnie z utratą płynności finansowej. Dzięki faktoringowi należność za fakturę otrzymasz wcześniej, dzięki czemu będziesz posiadał niezbędne środki na opłacenie kosztów,
 • otrzymujesz rabaty u dostawców: posiadając gotówkę, jesteś w stanie płacić swoim dostawcom od razu, dzięki czemu masz spore szanse na wytargowanie odpowiedniego rabatu. Przynosi to oczywiste korzyści w postaci nawet kilkunastoprocentowych oszczędności przy zakupie materiałów, czy zatowarowaniu,
 • masz opinię rzetelnego kontrahenta: dysponując środkami finansowymi jesteś w stanie opłacać swoje zobowiązania terminowo,
 • posiadasz środki na rozwój firmy: wcześniejsza płatność zapewni Ci możliwość finansowania realizacji kolejnych zleceń, przez co w krótszym czasie rozwiniesz firmę i zwiększyć jej obroty,
 • nie zmniejszasz swojej zdolności kredytowej: faktoring nie jest kredytem ani pożyczką, dlatego limit faktoringowy otrzymany u faktora nie wpływa negatywnie na Twoją zdolność kredytową,
 • dysponujesz większą ilością środków: współpracując z firmą faktoringową otrzymany limit faktoringowy może być wyższy niż wysokość otrzymanego kredytu bankowego. Dzięki temu posiadasz więcej środków na prowadzenie i rozwój działalności.

Faktoring jest ciekawą usługą z punktu widzenia małych firm i mikroprzedsiębiorców wystawiających faktury z długimi terminami płatności. Otrzymanie należności za fakturę we wcześniejszym terminie pozytywnie wpływa na finansową sytuację firmy oraz pozwala na jej szybszy rozwój. Współpraca z firmą faktoringową zapewnia dodatkowo szereg usług takich jak dostęp do narzędzia do podglądu wierzytelności, czy pilnowanie przez faktora terminów płatności i wysyłanie do kontrahentów przypomnień o ich przekroczeniu.

Dzięki współpracy z firmą faktoringową część spraw związanych z zarządzaniem należnościami jesteś w stanie przenieść na faktora, co jest sporą oszczędnością czasu w sytuacji, w której chcesz skupić się przede wszystkim na rozwoju swojego biznesu.

Dzięki faktoringowi nie będziesz musiał czekać na gotówkę z Twoich faktur sprzedażowych. Sprawdź, jak to działa.

Chcesz wiedzieć więcej o faktoringu? Zostaw nam swój numer, oddzwonimy!Mamy dla Ciebie prezent!

Zdobądź intuicyjne narzędzie do stworzenia budżetu firmowego i rozwijaj biznes bez zatorów płatniczych. Dołącz do grona naszych subskrybentów.