Strefa klienta Zaloguj się do: Panelu faktoringu Panelu pożyczki

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Źródła finansowania inwestycji w firmie

Czytaj

Kredyt kupiecki – co to jest?

Czytaj

Jak poradzić sobie ze spłatą ZUS i US?

Czytaj

Najnowszy wpis:

Źródła finansowania inwestycji w firmie

Czytaj

Kredyt kupiecki – co to jest?

Czytaj

Jak poradzić sobie ze spłatą ZUS i US?

Czytaj

Rozwój biznesu

Obowiązki przedsiębiorcy na przełomie roku 2019/2020

smeo_admin

12.12.2019 r

3 minut czytania

Koniec starego i początek nowego roku to czas licznych obowiązków dla przedsiębiorców. W dzisiejszym artykule przypomnimy najważniejsze obowiązki przedsiębiorcy, o których na przełomie roku 2019/2020 powinni pamiętać właściciele firm. Przeczytaj koniecznie, żeby niczego nie pominąć i spokojnie wejść w kolejny rok rozliczeniowy.

Koniec roku – do kiedy zrobić rozliczenie PIT?

Jednym z obowiązków każdego przedsiębiorcy jest rozliczenie dochodów z prowadzonej działalności. W zależności od wybranej formy opodatkowania, musisz skorzystać z odpowiedniego formularza. Kalendarz rozliczenia PIT wygląda jak niżej.

Do końca stycznia 2020:

  • wysłać do Urzędu Skarbowego (elektronicznie) deklaracje: PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR.

Do końca lutego 2020:

  • Złożyć deklarację roczną o przychodach PIT-28.
  • Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników muszą obowiązkowo dostarczyć im do końca lutego 2020 roku informację PIT-11.

Do końca kwietnia 2020:

  • złożyć deklarację roczną o dochodach (lub stratach) osiągniętych w 2019 r. na drukach PIT-36 (podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych z działalności gospodarczej), lub PIT-36L (podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym z działalności gospodarczej).

Dowiedz się więcej o zmianach podatkowych, które czekają cię w 2020 roku. 

Zakupy firmowe

Jeśli potrzebujesz zrobić większe zakupy firmowe, np. myślisz o nabycie sprzętu biurowego czy przedłużeniu abonamentów, koniec roku to idealny czas. Dzięki takim wydatkom, możesz zwiększyć koszty uzyskania przychodu, co przełoży się na wysokość twojego podatku za rok 2019.

Im wyższe koszty uzyskania przychodu ponosisz, tym niższy podatek dochodowy zapłacisz.  Proste. Podpowiadamy, co możesz bezpiecznie wrzucić w koszty, i to bez względu na branżę, w której działasz.

Rozważ zmianę formy opodatkowania

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę osobową masz do dyspozycji jedną z czterech form opodatkowania: na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt oraz kartę podatkową. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Końcówka roku to dobry czas na podsumowania – warto żebyś przeanalizował finanse swojej firmy, spodziewane przychody i koszty w 2020. Następnie zastanów się nad tym, czy obecnie wybrana przez ciebie forma opodatkowania jest dla Twojego biznesu optymalna.

W każdym roku rozliczeniowym masz możliwość zmiany opodatkowania. Informację o chęci zmiany i wybranej nowej formie opodatkowania musisz dostarczyć do Naczelnika Urzędu Skarbowego przed dniem 20 stycznia.

Obowiązki przedsiębiorcy na przełomie roku – Remanent

Zarówno firmy handlowe, jak i usługowe mają obowiązek sporządzenia remanentu pod koniec roku. Ma on na celu wewnętrzną kontrolę dokumentów i stanu faktycznego zaplecza firmy.

Na czym dokładnie polega remanent? Jest to spisanie faktycznego stanu majątku przedsiębiorstwa, a następnie porównanie go z dokumentami księgowymi, które potwierdzają jego nabycie. Remanent należy sporządzić na koniec roku podatkowego lub w innym – przewidzianym ustawą – dniu zamknięcia księgi przychodów i rozchodów.

Dowiedz się więcej na temat tego, jak prawidłowo przeprowadzić remanent.

Obowiązki przedsiębiorcy – ZUS IWA

ZUS IWA jest to informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Na podstawie tej informacji ZUS ustala składkę na ubezpieczenie wypadkowe na dany rok.
Przedsiębiorca musi złożyć ten formularz do końca stycznia 2020.

Przygotuj się na nadchodzące zmiany podatkowe w 2020

Zmiany w podatkach 2020 to szereg nowości i przepisów, z którymi jako przedsiębiorca musisz się zapoznać. Dopilnuj wszelkich formalności, by w nowym rok wejść już ze znajomością nowych przepisów.

Indywidualny rachunek podatkowy, obowiązkowy NIP na paragonie czy nowa matryca VAT – to tylko niektóre zmiany w podatkach 2020, z którymi przyjdzie ci się zmierzyć. Dowiedz się, co warto wiedzieć o nowych przepisach i na co zwrócić uwagę, by uniknąć przykrych konsekwencji prawnych.

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź inne wpisy z tej kategorii!

smeo_admin

Data publikacji

12.12.2019 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż wniosek online