Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Finansowanie start-upu: różne źródła kapitału

Czytaj

Czy faktoring jest dla Ciebie? Poznaj 3 historie naszych klientów!

Czytaj

Kiedy i jak skalować biznes: praktyczne wskazówki

Czytaj

Najnowszy wpis:

Finansowanie start-upu: różne źródła kapitału

Czytaj

Czy faktoring jest dla Ciebie? Poznaj 3 historie naszych klientów!

Czytaj

Kiedy i jak skalować biznes: praktyczne wskazówki

Czytaj

Rozwój biznesu

Dowiedz się jakie zmiany podatkowe czekają Cię w 2020

smeo_admin

12.12.2019 r

4 minut czytania

Indywidualny rachunek podatkowy, obowiązkowy NIP na paragonie czy nowa matryca VAT – to tylko niektóre zmiany w podatkach 2020, z którymi zmierzą się już wkrótce przedsiębiorcy. Co warto wiedzieć o nowych przepisach? Na co się przygotować i na co zwrócić uwagę, by uniknąć przykrych konsekwencji prawnych? Zobacz szczegóły!

Zmiany w podatkach 2020 – o co chodzi?

Biała lista podatników czy obowiązkowy split payment to podatkowe wyzwania, z którymi przedsiębiorcy musieli zmierzyć się już w tym roku. Wraz z 2020 rokiem nadchodzą jednak kolejne nowości. Już od stycznia przedsiębiorców czekają pierwsze zmiany podatkowe. Zobacz, dlaczego nie będzie faktury bez NIP na paragonie i dowiedz się jakie udogodnienia niesie za sobą indywidualny rachunek bankowy. Prześledź razem z nami także kolejne zmiany w podatkach 2020, przed którymi, jako przedsiębiorca, nie uciekniesz.

Indywidualny rachunek podatkowy 2020 – będzie szybciej?

Przelewy do US to żmudny obowiązek każdego przedsiębiorcy. Zmiany w podatkach 2020 sprawią, że będzie szybciej i poniekąd łatwiej. Płacąc podatki, z którymi jako przedsiębiorca masz do czynienia najczęściej, nie będziesz musieć szukać numeru bankowego danego urzędu skarbowego. Zapłacisz je, przelewając odpowiednią kwotę na indywidualny rachunek podatkowy. Tego typu rozwiązanie przedsiębiorcom jest znane chociażby z rozliczeń z ZUS. Indywidualny rachunek podatkowy dla każdego dostępny będzie już od stycznia 2020 roku. To spore ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy zmienią adres prowadzenia działalności bądź właściwość urzędu skarbowego – numer konta niezbędny do rozliczenia wybranych podatków pozostanie taki sam. Jak zapewnia ministerstwo finansów, sama obsługa płatności również będzie szybsza.

Podatki, które od 1 stycznia 2020 roku będziesz regulować poprzez indywidualny rachunek podatkowy to:

  • PIT
  • CIT
  • VAT

Warto wiedzieć, że rachunek ten będzie służył tylko do wpłat należności podatkowych. Wszelkie zwroty nadpłat będą realizowane jak do tej pory, np. poprzez Twój ROR.

Co z pozostałymi podatkami? W przypadku podatków innych niż PIT, CIT i VAT, zasady regulowania zobowiązań się nie zmieniają. Kwotę uregulujesz na rachunek podatkowy właściwego urzędu skarbowego. Numery rachunków zostaną opublikowane na odpowiednim wykazie, jeszcze przed końcem roku.

Indywidualny rachunek podatkowy – gdzie sprawdzić?

To częste pytanie, które nurtuje przedsiębiorców. Indywidualny rachunek podatkowy 2020 zostanie wygenerowany każdemu podatnikowi, podobnie jak miało to miejsce przy wprowadzeniu indywidualnego rachunku ZUS. Dokładny numer konta bankowego, składający się z 26 znaków, sprawdzisz na stronie Ministerstwa Finansów przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Pamiętaj, że przepisy te obowiązują już od 1 stycznia 2020 roku. Oznacza to, że pierwszy przelew do US w nowym roku wykonasz już na nowy indywidualny rachunek podatkowy.
Obowiązkowy NIP na paragonie – od kiedy?

Spore zmiany szykują się, jeśli chodzi o wystawianie faktur na podstawie paragonu. Jak się okazuje, nie będzie to tak proste jak do tej pory. Już od 1 stycznia 2020 roku wchodzą przepisy, zgodnie z którymi NIP na paragonie będzie obowiązkowy, by wystawić fakturę. Za nieprzestrzeganie nowych przepisów grożą srogie sankcje.

Obowiązek ten będzie dotyczył oczywiście transakcji firma-firma. Co w przypadku pominięcia nowych przepisów? Przedsiębiorców, którzy nie dostosują się do zmian czeka sankcja w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego odpowiadającego 100 proc. kwoty podatku VAT wykazanego na fakturze.

Nowa struktura JPK_VAT i brak deklaracji

Zmiany w podatkach 2020 nie pominęły także jednolitych plików kontrolnych. To narzędzie z pewnością znane przedsiębiorcom, którzy za jego pomocą kontaktują się ze skarbówką. Od kwietnia 2020 roku wprowadzona zostanie nowa struktura JPK_VAT.

Zastąpi on funkcjonujące obecnie deklaracje JPK_VAT. W nowej strukturze dokumentów znajdą się m.in.:

  • podstawowe dane podatnika,
  • część ewidencyjna, w której odzwierciedlone zostaną dokonane do tej pory transakcje.

Nowe przepisy sprawią, iż wysyłanie deklaracji VAT-7 i VAT-7k oraz niektórych załączników do formularzy przejdzie do historii. W ich miejsce, w nowej strukturze JPK_VAT zostaną wygenerowanie odpowiednie pola do uzupełnienia.

Nowa matryca VAT 2020 i kasy online

Nowa struktura JPK_VAT to nie wszystko. W 2020 roku ma zacząć obowiązywać także nowa matryca VAT. To mocno wyczekiwana zmiana przed przedsiębiorców i osoby zajmujące się księgowością. Nowa matryca VAT w kasach fiskalnych to nic innego jak przyporządkowanie towarów i usług do obowiązujących stawek VAT.

Gorącym tematem wśród przedsiębiorców są także kasy fiskalne online. 2020 rok to kontynuacja wprowadzania obowiązkowych kas tego typu w kolejnych branżach. W czerwcu 2020 wymiana kas czeka m.in. restauratorów, a do końca 2020 roku, branżę kosmetyczną, fryzjerską czy dentystyczną.

Jak widzisz, zmiany w podatkach 2020 to szereg nowości i przepisów, z którymi jako przedsiębiorca musisz się zapoznać. Na przyswojenie niektórych nowości zostało zaledwie parę dni. Dopilnuj wszelkich formalności, by w nowym rok wejść już ze znajomością nowych przepisów.

smeo_admin

Data publikacji

12.12.2019 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek