Strefa klienta Zaloguj się do: Panelu faktoringu Panelu pożyczki

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Klasyczny faktoring umożliwia szybsze uzyskanie środków zamrożonych w wystawionych fakturach sprzedażowych dzięki finansowaniu przez firmę faktoringową. Tymczasem dzięki faktoringowi odwrotnemu (tzw. zakupowemu) przedsiębiorca może opłacić zakupy dla firmy. Sprawdź, na czym polega i czy to rozwiązanie dobre dla Twojego biznesu.

Faktoring zakupowy, czyli odwrotny

Faktoring zakupowy, inaczej odwrotny lub zobowiązaniowy, to mniej popularny rodzaj faktoringu od pełnego i niepełnego (na podstawie danych GUS). O wiele częściej spotyka się na rynku oferty faktoringu pełnego i niepełnego, z których chętnie korzystają małe, średnie i duże firmy. Jednak faktoring zakupowy także ma swoje zalety. Umożliwia on finansowanie zakupów przedsiębiorstwa bez angażowania środków własnych. Firma finansująca (faktor) nabywa od przedsiębiorstwa (faktoranta) jego zobowiązania wobec dostawców, za daną cenę. Inaczej mówiąc, faktor płaci należności  firmy za zakupy, a faktorant oddaje te środki w ratach lub pokrywając je z bieżących dochodów w umówionym terminie.

Dzięki takiej konstrukcji finansowania, firma może nabywać materiały, towary, produkty nawet gdy nie ma w konkretnej chwili kapitału na zakupy. Nie musi angażować własnych środków i zamrażać pieniędzy w towarach lub półproduktach, a zamiast tego może je wykorzystać na pokrycie kosztów bieżącej działalności czy rozwój biznesu.

Cechy faktoringu odwrotnego

Faktoring zakupowy (odwrotny) umożliwia w 100% sfinansowanie zakupów firmy. Można w ten sposób finansować faktury zaliczkowe, faktury przeterminowane, faktury z terminem płatności w przyszłości oraz raty leasingowe. Spłata jest ustalana indywidualnie i możliwa jest tu spora elastyczność w kwestii liczby rat i terminu uiszczenia należności. Dzięki opłaceniu zakupów w terminie, w przyszłości faktorant być może uzyskać rabaty u kontrahentów, a do tego będzie prezentował się jako godny zaufania i wypłacalny partner.

Faktoring zakupowy krok po kroku

Dowiedz się, jak krok po kroku wygląda proces faktoringu zakupowego:

1.   Kupujesz towary, materiały, półprodukty etc. i otrzymujesz fakturę od kontrahenta.

2.   Faktor nabywa od Ciebie te należności i opłaca faktury za Ciebie.

3.   Ustalasz z faktorem dogodny termin spłaty zobowiązania np. w ratach miesięcznych przez kilka lat.

Czy faktoring zakupowy jest dla Ciebie?

Faktoring zakupowy jest przede wszystkim dobrym rozwiązaniem dla firm, które nie chcą zamrażać środków w towarach czy nie mają płynności pozwalającej na szybkie regulowanie zobowiązań u dostawców. Ponadto polecany jest firmom z branży sprzedaży detalicznej z obrotami w gotówce jak apteki, butiki, sklepy spożywcze. Te bowiem mają stałych dostawców i terminy płatności za towary są dość krótkie. Stąd może się pojawić problem z uregulowaniem należności na czas. Zawsze też opłaca się korzystać z faktoringu odwrotnego, gdy kontrahent oferuje dodatkowe rabaty za natychmiastowe uregulowanie należności z faktury.

Szukasz opcji finansowania faktur? Zastanawiasz się, jaki rodzaj faktoringu wybrać? Napisz do nas!

 

Faktoring pełny to bardziej skomplikowana i droższa od faktoringu niepełnego odmiana finansowania oferowanego przez faktorów. Ma jednak swoje niewątpliwe zalety. Co trzeba wiedzieć o faktoringu pełnym?

Faktoring pełny, czyli faktoring właściwy

Faktoring pełny to inaczej faktoring właściwy lub bez regresu. Podstawową różnicą między tym rodzajem faktoringu a faktoringiem niepełnym jest kwestia tego, kto ponosi ryzyko niewypłacalności kontrahentów. W faktoringu właściwym (pełnym) jest ono po stronie faktora, czyli firmy oferującej finansowanie. Faktorant, czyli przedsiębiorca wystawiający fakturę, nie ponosi ryzyka z tytułu ewentualnej niewypłacalności kontrahenta będącego odbiorcą tej faktury.

Upraszczając – faktor wypłaca przedsiębiorcy nawet do 100% kwoty z faktury zaraz po jej wystawieniu, dzięki czemu ma on środki od razu do dowolnej dyspozycji. Gdy nadejdzie termin spłaty faktury, a nie zostanie ona uregulowana przez kontrahenta, faktorant nie musi oddawać faktorowi otrzymanej kwoty. W gestii faktora będzie windykacja należności i odzyskanie pieniędzy. Przedsiębiorca wciąż będzie miał uzyskane środki do dyspozycji, nie zostanie zmuszony do ich oddania nawet gdy kontrahent zbankrutuje.

Cechy faktoringu pełnego

Faktoring pełny generuje większe koszty niż niepełny, bo faktor ponosi tu spore ryzyko. Tym samym cena na klienta, czyli przedsiębiorcę, jest wyższa. Do tego procedura uzyskania takiego finansowania jest bardziej skomplikowana. Faktoring pełny poza finansowaniem obejmuje też usługę windykacji miękkiej i twardej oraz monitorowanie należności, co bezpośrednio wiąże się z tym, że faktor ponosi ryzyko z tytułu niewypłacalności kontrahenta.

Faktoring pełny krok po kroku

Jak krok po kroku wygląda proces faktoringu pełnego? Sprawdź:

1.   Wystawiasz fakturę za towary lub usługi i przesyłasz ją kontrahentowi.

2.   Podpisujesz umowę z faktorem.

3.   Dokonujesz cesji należności i przekazujesz daną fakturę do faktora.

4.   Otrzymujesz zaliczkę na poczet płatności z tytułu tej faktury w wysokości nawet do 100% jej wartości.

5.   Gdy przypada termin uiszczenia płatności za fakturę przez kontrahenta, to przelewa on środki faktorowi.

6.   Jeśli jednak kontrahent nie zapłaci za fakturę, to faktorant nie musi zwrócić otrzymanych pieniędzy. Faktor zajmuje się windykacją należności od kontrahenta.

Cały proces faktoringu można przeprowadzić wyłącznie online.

Czy faktoring pełny jest dla Ciebie?

Czy faktoring pełny jest dobrą opcją dla Twojej firmy, pomimo tego, że jest droższy i wymaga bardziej skomplikowanego wnioskowania niż faktoring niepełny? Tak, w kilku sytuacjach.

Po pierwsze, ten faktoring opłaca się przedsiębiorstwom mającym ubezpieczenie w razie niewypłacalności kontrahentów. Faktor zawiera wtedy porozumienie z ubezpieczycielem i przejmuje obowiązki klienta z tytułu danej polisy.

Po drugie, to świetna propozycja dla intensywnie rozwijających się firm, które mają wielu nowych klientów, szczególnie z zagranicy. Może być to ryzykowne, a nie każdego kontrahenta da się rzetelnie sprawdzić. Faktoring pełny minimalizuje ryzyko nieotrzymania zapłaty od nieuczciwego kontrahenta.

Po trzecie, gdy firma zawiera co chwilę umowy z nowymi kontrahentami, co do których ma ograniczone zaufanie. Faktoring pełny warto rozważyć zwłaszcza w przypadku, gdy od tych mało znanych kontrahentów zależy w dużej mierze płynność firmy, bo faktury dla nich opiewają na wysokie kwoty.

Szukasz opcji wygodnego finansowania? Potrzebujesz środków z tytułu wystawionych faktur do ręki? To faktoring jest dla Ciebie! Napisz do nas i zapytaj o ofertę.

Rozważasz skorzystanie z faktoringu, ale nie wiesz, jaki rodzaj finansowania wybrać? Zasadniczo wyróżnia się faktoring pełny i faktoring niepełny. Dowiedz się, czym jest faktoring niepełny i czy to dobra opcja dla Twojego biznesu.

Faktoring niepełny, czyli z regresem

Faktoring niepełny zwany jest inaczej faktoringiem z regresem. Ten rodzaj finansowania polega na tym, że faktorant, czyli klient – przedsiębiorca, dokonuje cesji należności na faktora, czyli firmę oferującą faktoring. Następnie otrzymuje od faktora środki z tytułu wystawionej kontrahentowi faktury. 

W praktyce wygląda to tak, że przedsiębiorca przesyła firmie faktoringowej kopię wystawionej faktury, a następnie faktor wypłaca firmie środki (pierwsza transza to zazwyczaj 100% wartości netto faktury lub 80-90% jej wartości brutto). Dzięki temu przedsiębiorca ma je do dyspozycji niemal natychmiast (nawet w dniu wystawienia faktury) i nie musi czekać na przelew do terminu zapłaty. Kiedy kontrahent opłaci fakturę firmie faktoringowej (zgodnie z cesją), ta zwraca pozostałą część faktury przedsiębiorcy. 

Jednakże ryzyko niewypłacalności pozostaje po stronie faktoranta. Jeśli kontrahent nie opłaci faktury, to przedsiębiorca będzie zmuszony oddać środki uzyskane od faktora. Ten zwrot pieniędzy nazywa się regresem.

Cechy faktoringu niepełnego

Faktoring z regresem zakłada, że ryzyko niewypłacalności pozostaje po stronie faktoranta, czyli wystawcy faktury. W związku z tym, że ryzyko z tytułu umowy jest niższe dla faktora, taki faktoring generuje mniejsze koszty niż faktoring pełny. Ponadto, obowiązuje uproszczona procedura wnioskowania.

Faktoring niepełny krok po kroku

Dowiedz się, jak krok po kroku wygląda proces faktoringu niepełnego. Warto przy okazji wspomnieć, że można to wszystko załatwić online.

1.   Wystawiasz kontrahentowi fakturę za towary lub usługi.

2.   Podpisujesz umowę faktoringową.

3.   Przekazujesz fakturę do faktora w ramach cesji należności.

4.   Otrzymujesz zaliczkę na poczet płatności z faktury w wysokości nawet do 100% kwoty.

5.  Nadchodzi termin uiszczenia płatności za fakturę przez kontrahenta – przelewa on środki faktorantowi, który rozlicza się z faktorem.

6.   Jeśli kontrahent nie zapłaci za fakturę w terminie, to faktorant musi zwrócić otrzymane środki faktorowi i samodzielnie dochodzić należności od kontrahenta.

 

Czy faktoring niepełny jest dla Ciebie?

Faktoring z regresem jest świetną opcją dla małych i średnich firm, które szukają taniego faktoringu z minimum formalności. Szczególnie polecany jest dla przedsiębiorstw mających znane, stałe, solidne grono kontrahentów z różnych branż, co oznacza, że ryzyko niewypłacalności odbiorców faktur jest mniejsze. W tej sytuacji wybranie faktoringu niepełnego może być uzasadnione.

Faktoring niepełny sprawdzi się też w dużych firmach z szerokim portfolio kontrahentów. W takiej bowiem sytuacji niewielkie jest prawdopodobieństwo, że nagle zbankrutuje kilkudziesięciu kontrahentów. Tymczasem niskie koszty obsługi faktoringu będą niewątpliwą zaletą i nawet w przypadku niewypłacalności jednego z kontrahentów, taki faktoring wciąż będzie opłacalny dla dużych firm.  

Potrzebujesz finansowania? Zainteresował Cię faktoring niepełny? Skontaktuj się z nami! 

Złóż wniosek online