Baza wiedzy o faktoringu
Rozkładamy koszty faktoringu na czynniki pierwsze
Paulina
02.02.2021 r
•
5 minut czytania
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.
Dziękujemy za umówienie spotkania!
Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!
Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!
Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!
Baza wiedzy o faktoringu
Paulina
02.02.2021 r
•
5 minut czytania
Finalny koszt faktoringu zależy oczywiście od oferty danego faktora. Zazwyczaj pobierane są opłaty w postaci odsetek i prowizji, a także dodatkowe koszty faktoringu, na które trzeba być szczególnie wyczulonym. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, na jakie opłaty powinieneś być przygotowany, zanim podpiszesz umowę z faktorem.
Wybierając ofertę faktoringu przedsiębiorcy kierują się kilkoma kryteriami. Oczekują niskich cen, przejrzystości oferty, wygody i szybkości działania. Istotny jest dla nich sprawny proces weryfikacji i minimum formalności. Obecnie firmy faktoringowe, dzięki użyciu nowoczesnych technologii, są w stanie to wszystko zapewnić. Natomiast – jak to zwykle bywa – diabeł tkwi w szczegółach.
Porównując oferty faktoringu, zwróć szczególną uwagę nie tylko na same koszty, ale także na wszystkie poniższe aspekty:
Nie każdy faktor pobiera takie same opłaty. Koszty wynikają z polityki finansowej danego faktora. Niektórzy pobierają wyższą prowizję, ale za to mniejsze odsetki, inni rezygnują ze wszelkich dodatkowych stałych opłat na rzecz jedynie odsetek i prowizji. Zawsze dokładnie weryfikuj koszt, zanim podejmiesz decyzję o podpisaniu umowy z danym faktorem.
Na podstawowe koszty faktoringu zazwyczaj składają się:
Na początku chcemy zwrócić uwagę, że nie każdy faktor pobiera prowizję przygotowawczą. Jeśli nie chcesz płacić już na starcie, dokładnie przeanalizuje oferty faktorów. Czym jest prowizja przygotowawcza? Jest to opłata pobierana na samym początku, za przygotowanie umowy i analizę wiarygodności kredytowej przedsiębiorcy i jego kontrahentów. W zależności od faktora, przyjmuje zarówno postać opłaty o określonej kwocie, jak i wartości procentowej (od limitu faktoringowego).
Jest to procentowa wartość od kwoty brutto faktury lub od wypłaconej zaliczki. Zazwyczaj wysokość prowizji waha się od 0,2% do 3% w skali miesiąca. Jeśli chodzi o sposób naliczania prowizji, tu również warto być czujnym i wybrać opcję najlepszą dla siebie. Przykładowo, jeśli prowizja naliczana jest dziennie, zapłacisz tylko za faktyczny okres finansowania.
Faktor pobiera dwa rodzaje odsetek:
Aktualnie wysokość odsetek ustawowych maksymalnych w skali roku wynosi 7,2%.
Jeśli zaś chodzi o sposób naliczania odsetek, faktorzy przyjmują różne modele. Niektórzy naliczają odsetki od wypłaconej przedsiębiorcy zaliczki. Zdarza się też, że opłaty te naliczane są od 100% wartości brutto finansowanej faktury.
W faktoringu pełnym odsetki naliczane są z góry, przy wypłacie zaliczki – wówczas na konto otrzymasz kwotę z faktury pomniejszoną o naliczone odsetki.
Można też naliczać odsetki z dołu – w tym przypadku otrzymasz na koniec miesiąca fakturę od firmy faktoringowej. Możesz ją uregulować sam lub kwota zostanie potrącona przy rozliczeniu finansowanej faktury.
Wydatki z tytułu korzystania z usługi faktoringowej możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i odliczyć od podatku. Usługi faktoringowe są opodatkowane podatkiem VAT w stawce 23 proc. Uważaj na firmy pseudo-faktoringowe, które opodatkowują swoje usługi choć nie powinny. Skorzystanie z usług takiej firmy to dla Ciebie duże ryzyko.
Odliczenie VAT z faktury wystawionej przez firmę pseudo-faktoringową może zostać zakwestionowane przez fiskusa zgodnie z art. 88. Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Złożenie błędnej deklaracji VAT podlega karze.
Jak uniknąć takiego ryzyka?
Faktoring to nie tylko szybki dostęp do pieniędzy zamrożonych w wystawionych fakturach. To także konkretne, długofalowe korzyści biznesowe:
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie faktoringu? Wejdź na stronę i zostaw namiary, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i przedstawi wszystkie szczegóły.
Czytaj dalej
Sprawdź inne wartościowe wpisy