Strefa klienta Zaloguj się do: Panelu faktoringu Panelu pożyczki

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Czym jest płatność odroczona?

Czytaj

Czy można anulować fakturę?

Czytaj

Kto to faktorant?

Czytaj

Najnowszy wpis:

Czym jest płatność odroczona?

Czytaj

Czy można anulować fakturę?

Czytaj

Kto to faktorant?

Czytaj

Baza wiedzy o faktoringu

Faktoring niepełny (z regresem) – informacje

smeo_admin

16.05.2022 r

3 minut czytania

Rozważasz skorzystanie z faktoringu, ale nie wiesz, jaki rodzaj finansowania wybrać? Zasadniczo wyróżnia się faktoring pełny i faktoring niepełny. Dowiedz się, czym jest faktoring niepełny i czy to dobra opcja dla Twojego biznesu.

Faktoring niepełny, czyli z regresem

Faktoring niepełny zwany jest inaczej faktoringiem z regresem. Ten rodzaj finansowania polega na tym, że faktorant, czyli klient – przedsiębiorca, dokonuje cesji należności na faktora, czyli firmę oferującą faktoring. Następnie otrzymuje od faktora środki z tytułu wystawionej kontrahentowi faktury. 

W praktyce wygląda to tak, że przedsiębiorca przesyła firmie faktoringowej kopię wystawionej faktury, a następnie faktor wypłaca firmie środki (pierwsza transza to zazwyczaj 100% wartości netto faktury lub 80-90% jej wartości brutto). Dzięki temu przedsiębiorca ma je do dyspozycji niemal natychmiast (nawet w dniu wystawienia faktury) i nie musi czekać na przelew do terminu zapłaty. Kiedy kontrahent opłaci fakturę firmie faktoringowej (zgodnie z cesją), ta zwraca pozostałą część faktury przedsiębiorcy. 

Jednakże ryzyko niewypłacalności pozostaje po stronie faktoranta. Jeśli kontrahent nie opłaci faktury, to przedsiębiorca będzie zmuszony oddać środki uzyskane od faktora. Ten zwrot pieniędzy nazywa się regresem.

Cechy faktoringu niepełnego

Faktoring z regresem zakłada, że ryzyko niewypłacalności pozostaje po stronie faktoranta, czyli wystawcy faktury. W związku z tym, że ryzyko z tytułu umowy jest niższe dla faktora, taki faktoring generuje mniejsze koszty niż faktoring pełny. Ponadto, obowiązuje uproszczona procedura wnioskowania.

Faktoring niepełny krok po kroku

Dowiedz się, jak krok po kroku wygląda proces faktoringu niepełnego. Warto przy okazji wspomnieć, że można to wszystko załatwić online.

1.   Wystawiasz kontrahentowi fakturę za towary lub usługi.

2.   Podpisujesz umowę faktoringową.

3.   Przekazujesz fakturę do faktora w ramach cesji należności.

4.   Otrzymujesz zaliczkę na poczet płatności z faktury w wysokości nawet do 100% kwoty.

5.  Nadchodzi termin uiszczenia płatności za fakturę przez kontrahenta – przelewa on środki faktorantowi, który rozlicza się z faktorem.

6.   Jeśli kontrahent nie zapłaci za fakturę w terminie, to faktorant musi zwrócić otrzymane środki faktorowi i samodzielnie dochodzić należności od kontrahenta.

 

Czy faktoring niepełny jest dla Ciebie?

Faktoring z regresem jest świetną opcją dla małych i średnich firm, które szukają taniego faktoringu z minimum formalności. Szczególnie polecany jest dla przedsiębiorstw mających znane, stałe, solidne grono kontrahentów z różnych branż, co oznacza, że ryzyko niewypłacalności odbiorców faktur jest mniejsze. W tej sytuacji wybranie faktoringu niepełnego może być uzasadnione.

Faktoring niepełny sprawdzi się też w dużych firmach z szerokim portfolio kontrahentów. W takiej bowiem sytuacji niewielkie jest prawdopodobieństwo, że nagle zbankrutuje kilkudziesięciu kontrahentów. Tymczasem niskie koszty obsługi faktoringu będą niewątpliwą zaletą i nawet w przypadku niewypłacalności jednego z kontrahentów, taki faktoring wciąż będzie opłacalny dla dużych firm.  

Potrzebujesz finansowania? Zainteresował Cię faktoring niepełny? Skontaktuj się z nami! 

smeo_admin

Data publikacji

16.05.2022 r.

Ocena: 1,00 (1 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż wniosek online