Strefa klienta Zaloguj się do: Panelu faktoringu Panelu pożyczki

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Skalowanie biznesu powinno być planowane już na etapie przygotowania biznesplanu. Warto, zanim założy się firmę, przemyśleć kwestie ewentualnego rozrostu działalności. Jak skalować biznes?

Czym jest skalowanie biznesu?

Skalowanie biznesu polega na przygotowaniu firmy do rozszerzania działalności celem zwiększenia przychodów. Przedsiębiorstwo, które jest skalowalne, ma zdolność zwiększania pola działania i, tym samym, generowania lepszej sprzedaży. W wyniku skalowania, podmiot może też dokonać ekspansji na rynku zagranicznym, zbudować przewagę konkurencyjną czy stworzyć innowacyjne technologie.

Kiedy skalować biznes?

Skalowanie biznesu trzeba planować już na etapie tworzenia koncepcji firmy. Inaczej potem trudno może być rozszerzyć działalność, jeśli nie przewidziało się ku temu zasobów, nie określiło możliwych strategii i taktyk. Sam proces skalowania dobrze jest rozpocząć, gdy nie widać już możliwości zwiększania przychodów przy aktualnej sytuacji biznesowej, zatem konieczne jest rozszerzenie działalności, lub gdy samoistnie przedsiębiorstwo tak się rozwija, że trzeba wdrożyć skalowanie – przykładowo przybywa klientów oraz zleceń i zamówień. To, kiedy skalować biznes, zależy od danej firmy i w jakim momencie rozwoju się znajduje. Nie ma jednej recepty, mówiącej, że np. trzeba się tym zająć w piątym czy dziesiątym roku prowadzenia działalności.

Czy skalowanie biznesu ma sens?

Oczywiście zdarza się, że działanie na niewielką skalę świetnie się sprawdza, firma funkcjonuje dobrze, a poziom przychodów zadowala właścicieli. Jednak gdy pojawi się chęć dotarcia do większej liczby klientów, trzeba skalować biznes. Im więcej zamówień i zleceń, tym większe wyzwania przed przedsiębiorstwem. Pracy pojawia się coraz więcej, firma zatrudnia nowych pracowników, ale brakuje narzędzi do wykonywania zadań czy właściwych dla nich stanowisk. Może także okazać się, że jest za mało przestrzeni magazynowej czy za prosta i zbyt krótka linia produkcyjna. Konieczna jest wtedy rewizja procesów i skalowanie biznesu, ale w sposób świadomy i przemyślany.

Jak skalować biznes?

Przed rozpoczęciem skalowania biznesu warto się zastanowić, czy wraz ze wzrostem firmy pojawią się nowe wyzwania dotyczące reorganizacji, rozszerzenia działań czy intensyfikacji procesów? Może zabraknie przestrzeni, kompetencji czy pracowników. Mogą też pojawić się problemy związane z monitoringiem należności, a także cashflow, płynnością finansową przy większej liczbie zamówień. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy wystawia się faktury z długim terminem płatności. Wtedy warto zacząć analizę różnych aspektów działalności, tak by nakreślić plan skalowania i pozyskania nowych narzędzi oraz zasobów. Można sięgać po źródła finansowania jak faktoring i strategicznie wykorzystywać je do tego, poprawić płynność czy wspomóc się przy monitoringu wierzytelności. To tylko jeden z wielu pomysłów, bo skalowanie biznesu obejmuje szereg aspektów. Jak się zabrać za skalowanie?

Skaluj biznes – jak zacząć?

Skalowanie może odbywać się na kilku poziomach. Najlepiej jest zacząć od rozpatrzenia skalowania:

  • Organizacji: czyli zatrudniania nowych pracowników o konkretnych kompetencjach na dane stanowiska, już istniejące lub nowe.
  • Klientów: poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki np. zagraniczne lub na nowe obszary poprzez oferowanie nowych produktów. Ekspansja na inne rynki to zawsze proces trochę ryzykowny, ale warty przeprowadzenia. Można wspomagać się faktoringiem eksportowym przy eksporcie towarów i usług, by zminimalizować ryzyko nawiązywania relacji biznesowych z nowymi kontrahentami oraz wynikające z wahań kursów walut przy wystawianiu faktur. 
  • Przychodów: generowanie wyższych przychodów nie może być wynikiem jedynie wzrostu liczby klientów, ale powinno też obejmować wzrost przychodów danego użytkownika; chodzi o to by docierać do osób, które są skłonne wydać coraz więcej na produkty i usługi oferowane przez przedsiębiorstwo.

Sam proces skalowania może obejmować wykorzystanie różnych taktyk np. budowanie sieci partnerów, ekspansję zagraniczną, a także technologie czy ścieżki sprzedaży.

Faktoring eksportowy to usługa finansowania faktur dla firm szukających wsparcia w biznesie międzynarodowym. Pozwala obniżyć ryzyko przy wystawianiu faktur dla kontrahentów zagranicznych. Sprawdź, na czym polega to rozwiązanie, które od niedawna oferuje także SMEO.

Czym jest faktoring eksportowy?

Faktoring eksportowy to usługa skierowana do firm działających na rynku międzynarodowym, jedna z form faktoringu międzynarodowego. Faktor, czyli przedsiębiorstwo oferujące faktoring, wykupuje faktury wystawione przez dostawcę produktów czy usług (eksportera) dla kontrahentów zagranicznych. Z tytułu tych faktur faktor przelewa eksporterowi zaliczkę w wysokości nawet do 90% kwoty z faktury. Faktor monitoruje wpłaty od kontrahenta i gdy płatność zostanie uregulowana, przekazuje eksporterowi pozostałą należną część.

Na czym polega faktoring eksportowy?

Ideą faktoringu eksportowego jest ułatwienie działalności eksporterowi, którzy często ryzykuje, podejmując współpracę z nowymi zagranicznymi kontrahentami. Trudniej jest ewaluować sytuację finansową i rzetelność podmiotów zagranicznych. W przypadku wystąpienia opóźnień w płatności, eksporter może zostać narażony na utratę płynności. Tymczasem, gdy skorzysta z faktoringu eksportowego, otrzyma środki w wysokości nawet do 90% kwoty faktury niemalże  od razu po jej wystawieniu dla kontrahenta z zagranicy. Pieniędzmi może  dowolnie obracać natychmiast po otrzymaniu przelewu. 

Dla kogo jest ta usługa?

Oczywiście faktoring eksportowy jest przeznaczony dla firm sprzedających towary, produkty, usługi za granicę. Szczególnie polecana jest dla przedsiębiorców:

  • Regularnie prowadzących działalność eksportową lub planujących rozpoczęcie sprzedaży za granicę.
  • Nawiązujących często współpracę z nowymi zagranicznymi kontrahentami i tym samym potrzebujących pomocy przy skutecznej weryfikacji tych podmiotów.
  • Chcących zachować płynność finansową i nie oczekiwać na spłynięcie gotówki z faktur o długich terminach płatności.
  • Chcących zabezpieczyć się przed ewentualną niewypłacalnością kontrahentów z zagranicy.

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu eksportowego?

Faktoring eksportowy przynosi liczne korzyści:

  • Pozwala obracać środkami z faktur zaraz po ich wystawieniu.
  • Chroni przed niewypłacalnością kupujących produkty i usługi zagranicznych kontrahentów.
  • Zmniejsza ryzyko prowadzenia działalności na międzynarodowym rynku.
  • Umożliwia skuteczną weryfikację potencjalnych partnerów w biznesie.
  • Umożliwia bieżące monitorowanie spływu należności.
  • Daje narzędzia do tzw. miękkiej windykacji, czyli motywowania do szybkiej spłaty należności.
  • Zabezpiecza przed ryzykiem kursowym, dzięki braku odłożenia w czasie uiszczenia płatności. W okresie między wystawieniem faktury a jej spłatą może dojść do znacznych wahań kursów walut, co wpływa na przelaną kwotę należności. Otrzymanie środków zaraz po wystawieniu faktury eliminuje to ryzyko. To szczególnie ważne przy prowadzeniu interesów z kontrahentami z krajów, gdzie kursy walut mocno się wahają czy jest trudna sytuacja geopolityczna.

Jak skorzystać z faktoringu eksportowego?

Zgłoś się do SMEO, jeśli szukasz oferty faktoringu eksportowego. Jak to zrobić? Wypełnij wniosek online, podaj wszystkie dane wymagane w formularzu i potwierdź swoją tożsamość poprzez bankowość elektroniczną. Po przejściu procedury weryfikacji wniosku i otrzymaniu pozytywnej zgody, otrzymasz dostęp do limitu faktoringowego w wysokości nawet do 100 000 złotych. Tę wartość możesz zwiększyć nawet do 2 milionów złotych, gdy podpiszesz umowę papierową przy obecności kuriera i przekażesz ją do SMEO.

 

 

 

Już od lipca obowiązkowy będzie system KSeF do wystawiania faktur elektronicznych. Co trzeba wiedzieć o KSeF i jak wystawiać faktury ustrukturyzowane z jego pomocą?

Czym jest KSeF?

Krajowy System eFaktur, w skrócie KSeF, to elektroniczny system do wystawiania i przekazywania faktur kontrahentom oraz urzędowi skarbowemu. Już niedługo każda faktura dla kontrahenta firmowego będzie musiała być wystawiana przez KSeF i następnie sprawdzana pod kątem zgodności ze wzorcem, a potem wysyłana do odbiorcy. W przypadku błędnie wystawionej faktury, dokument nie trafi do obiegu.

Obowiązek korzystania z KSeF – od kiedy?

System KSeF będzie obowiązkowy od 1 lipca 2024 roku. Pierwotnie planowano wprowadzić go od kwietnia 2022, ale ponieważ uznano, że wiele przedsiębiorstw jeszcze nie jest gotowych, przeniesiono datę. Co ważne, sam system już działa od stycznia 2022 roku i można dobrowolnie z niego korzystać. To umożliwia wypróbowanie wystawiania e-faktur zanim będzie to obligatoryjne i każdy błąd będzie wymagać poprawek.

Jak testować KSeF?

Udostępniono środowisko testowe i przedprodukcyjne (wersja demo) tak, by można było się zapoznać z działaniem systemu KSeF zanim wejdzie on w życie. Na platformie testowej korzysta się z anonimowych danych. Wystawiane tam faktury nie mają żadnych skutków prawnych i będą po jakimś czasie usunięte. Poza tym środowisko działa analogicznie do tego produkcyjnego, jedynie wystawiane tam dokumenty nie są księgowe. Testować KSeF można tutaj.

Jak logować się do KSeF?

Logowanie się do systemu KSeF wymaga wygenerowania tokenu na stronie: https://ksef.mf.gov.pl/web/login. Trzeba podać NIP firmy, dla której ma być wygenerowany token. Do systemu demo generowane są testowe tokeny.

Czym jest faktura ustrukturyzowana?

W systemie KSeF będą wystawiane e-faktury, czyli inaczej faktury ustrukturyzowane. Każda będzie mieć swój numer i będzie wystawiana wedle ściśle określonego wzoru, w formacie elektronicznym.

Dla kogo KSeF jest obowiązkowe?

Od lipca tego roku KSeF będzie obowiązkowe dla czynnych podatników VAT, przedsiębiorców zwolnionych z VAT-u oraz podatników zidentyfikowanych w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadających polski identyfikator podatkowy NIP. Słowem, wszyscy przedsiębiorcy będą zmuszeni wystawiać faktury kontrahentom przez KSeF, z wyjątkiem faktur dla klientów indywidualnych.

Kto będzie wystawiał e-faktury w KSeF?

E-faktury w systemie będą mogli wystawiać przedsiębiorcy lub pracownicy oraz osoby upoważnione przez przedsiębiorcę. Do autoryzacji w systemie będzie można używać profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego czy specjalnego cyfrowego tokena.

Wystawianie e-faktur

Na platformie KSeF przedsiębiorca czy pracownik upoważniony do wystawiania faktur powinien założyć indywidualne konto. Po zalogowaniu będzie możliwość wystawiania faktur, a także ich otrzymania. Nowoczesne programy księgowe i fakturowe są już zintegrowane z KSeF, tak że będzie można za ich pomocą wystawiać e-faktury, bez konieczności oddzielnego logowania się do KSeF.

Format e-faktury

Faktura ustrukturyzowana będzie mieć jednorodny format XML, dzięki temu uniknie się problemów z obsługą plików, a  programy księgowe bez przeszkód odczytają taki plik. Wzór e-faktury został opublikowany w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP. Warto wiedzieć, że do e-faktury nie będzie można dołączać załączników – te można wysyłać dodatkowo mailowo. E-faktury będą archiwizowane w systemie KSeF przez 10 lat.

Data e-faktur

Data przesłania faktury do KSeF będzie jednocześnie datą wystawienia dokumentu. Automatycznie zostanie nadany mu numer i tym samym zostanie on uznany jako odebrany. Unikalny numer e-faktury będzie się składał z 32 znaków i będzie też dodany do pliku JPK. Przy okazji warto wspomnieć, że mimo iż wciąż trzeba będzie wysyłać plik JPK, to KSeF zlikwiduje konieczność przesyłania plików JPK_FA do urzędów skarbowych.

Korekta e-faktury

Co bardzo istotne, ponieważ faktura zostanie od razu po wystawieniu wysłana i uznana jako odebrana, to nie będzie możliwości poprawy danych bez korekty dokumentu. Błędne dane trzeba będzie modyfikować korektą faktury, ale wystawienie jej będzie łatwiejsze, bo system w tym pomoże.

Korzyści KSeF

Jakie zalety ma przynieść wprowadzenie systemu KSeF? Przede wszystkim skorzystają na tym urzędy skarbowe, które będą mogły ciągle i w sposób automatyczny kontrolować obieg faktur. Przedsiębiorcy będą musieli bardziej uważać przy wystawianiu faktur, bo każdy błąd może oznaczać konieczność wystawienia korekty, a niewłaściwe fakturowanie może być od razu wyłapane przez fiskusa. Z plusów – przy korzystaniu z KSeF zwrot VAT można uzyskać już po 40, a nie 60 dniach. Obowiązuje to także teraz, przy dobrowolnym używaniu systemu.

 

 

Złóż wniosek online