Gospodarka hamuje, wzrost gospodarczy spada, inflacja szaleje, a stopy procentowe rosną. Tak w ogromnym skrócie można opisać niepewną sytuację, z jaką mamy aktualnie do czynienia na rynku. Dla polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców uzyskanie finansowania w sektorze bankowym zawsze było wyzwaniem. Teraz o kredyt będzie jeszcze trudniej. Nawet jeśli go dostaniesz, musisz się liczyć ze wzrostem jego ceny.
Czy przedsiębiorcy mają jakąś alternatywę? Zdecydowanie tak! Znacznie mniej ryzykowną i o wiele łatwiej dostępną.
Problem z dostępem do kapitału obrotowego
Polscy przedsiębiorcy każdego dnia mierzą się z licznymi wyzwaniami. Długie terminy płatności faktur sprzedażowych czy opóźnienia w przelewach od kontrahentów to duży problem, który prowadzi do zatorów płatniczych. Pomimo wystawionych faktur konto firmowe często świeci pustkami, co powoduje zaległości w regulowaniu należności do ZUS czy Urzędu Skarbowego.
Pojawiają się wówczas niewielkie zadłużenia czy wpisy w BIK, które są po prostu częścią życia większości małych i średnich firm. Często stanowią barierę do uzyskania finansowania w sektorze bankowym.
Trudności z uzyskaniem kredytu będą jeszcze większe w sytuacji zawirowań na rynkach finansowych i pojawiających się szoków podażowych związanych wcześniej z pandemią, a obecnie z wojną w Ukrainie.
Kiepskie perspektywy rozwoju gospodarki
Z taką niepewną sytuacją mamy do czynienia właśnie teraz, kiedy inflacja w Polsce przekroczyła 10% pomimo działań mających złagodzić jej skutki (tarcza antyinflacyjna).
Dynamiczny wzrost cen dotyka nie tylko branżę budowlaną, transportową, rolników, usługodawców, ale wszystkich pracodawców w Polsce. Wojna w Ukrainie wzmacnia ten trend poprzez dodatkowy roczny wzrost cen paliw, gazu, energii elektrycznej, materiałów budowlanych, produktów spożywczych etc.
Ekonomiści przewidują wzrost stóp procentowych w Polsce do poziomu 5,5-6% oraz spadek wzrostu gospodarczego mierzonego jako PKB do ok. 3,8-3,9%.
Istnieje duże ryzyko całkowitego embarga na produkty energetyczne z Rosji już pod koniec kwietnia. To może doprowadzić gospodarki Europy Zachodniej do recesji, a dla Polski oznacza jeszcze gorsze perspektywy rozwoju gospodarczego.
Spełnia się scenariusz stagflacyjny
Wysoki poziom stóp procentowych, niższy wzrost PKB, osłabienie złotego, zwyżki cen surowców i związane z wojną zaburzenia w handlu przybliżają nas do stagflacji.
Znaczna inflacja oraz stagnacja gospodarcza potęgowane są spadkiem zaufania konsumentów i inwestorów. To tylko pogarsza płynność finansową wszystkich firm obecnych na rynku i powoduje dodatkowe zapotrzebowanie na kapitał obrotowy.
W sytuacji, gdy o kredyt coraz trudniej, a jego koszty są niepewne i stale rosną, przedsiębiorcy szukają alternatywnych form finansowania. Jedną z nich jest faktoring.
Masz trudności w uzyskaniu kredytu dla firmy? Skorzystaj z faktoringu.
Finansowanie niezależne od WIBOR-u
Naszą misją w SMEO jest wspieranie w rozwoju polskich przedsiębiorców. Docieramy z usługą faktoringu do firm, które napotykają na bariery finansowania w sektorze bankowym lub zwyczajnie nie chcą z takiej opcji skorzystać.
Popularność faktoringu w Polsce rośnie z roku na rok. Już 26 tys. firm korzysta z tej usługi. Podmioty zrzeszone w Polskim Związku Faktorów obsłużyły w 2021 r. o 41 proc. więcej przedsiębiorców niż rok wcześniej.
Na czym polega faktoring? Mówiąc najprościej, jeśli wystawiasz swojemu kontrahentowi fakturę sprzedażową z terminem np. 60 dni, wcale nie musisz czekać 2 miesięcy na przelew. Dzięki faktoringowi możesz otrzymać pieniądze nawet w jeden dzień i natychmiast przeznaczyć je na dowolny cel.
Faktoring ma kilka niezaprzeczalnych korzyści, które czynią z niego produkt konkurencyjny w stosunku do kredytu.
- Przede wszystkim w przeciwieństwie do banków nie opieramy kosztu naszego faktoringu na bazie aktualnego poziomu WIBOR. Nasi Klienci nie muszą obawiać się nagłego wzrostu cen, kiedy stawki WIBOR idą w górę, co w niepewnej sytuacji rynkowej daje znaczny komfort. Na wysokość WIBOR-u wpływa z kolei wiele czynników, na przykład sytuacja na rynkach finansowych, zapotrzebowanie banków na pieniądz oraz stopy procentowe NBP.
- Proces wnioskowania o faktoring jest uproszczony. Po co się męczyć, gromadzić liczne dokumenty, przechodzić żmudną procedurę weryfikacyjną, jeśli można zabezpieczyć swoją płynność i uzyskać finansowanie on-line?
- Co więcej, faktoring jest znacznie łatwiej dostępny dla mikro, małych i średnich firm. Aby go dostać, nie potrzebujesz historii i zdolności kredytowej. Możesz też mieć niewielkie zadłużenia czy opóźnienia w przelewach do ZUS i US.
- Korzystając z faktoringu, nie zadłużasz się, a jedynie przyspieszasz płatność należnych Ci pieniędzy. To również ważna przewaga nad kredytem, bo faktoring nie wpływa na zdolność kredytową.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zamów rozmowę z jednym z naszych konsultantów.