Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Czego nie powie Ci Twój faktor?

Czytaj

Faktoring dla spółek jawnych – poznaj możliwości finansowania

Czytaj

Faktoring dla spółek cywilnych – dofinansowanie spółki cywilnej

Czytaj

Najnowszy wpis:

Czego nie powie Ci Twój faktor?

Czytaj

Faktoring dla spółek jawnych – poznaj możliwości finansowania

Czytaj

Faktoring dla spółek cywilnych – dofinansowanie spółki cywilnej

Czytaj

Baza wiedzy o faktoringu

Faktoring jako remedium na dekoniunkturę

smeo_admin

16.11.2022 r

3 minut czytania

Faktoring to korzystne rozwiązanie dla firm potrzebujących finansowania zewnętrznego, które świetnie sprawdza się w okresie sprzyjającej koniunktury. Czy taka forma wsparcia przedsiębiorstw zdaje egzamin także w czasie galopującej inflacji i rosnących stóp procentowych? Sprawdź, jak faktoring może Ci pomóc w czasach kryzysu!

Niekorzystna sytuacja na rodzimym rynku

Rok 2022 nie sprzyja przedsiębiorcom. Najwyższa od ponad dwudziestu lat inflacja, podwyżki cen paliwa oraz energii elektrycznej, a także rosnące stopy procentowe, to czynniki, które przyczyniły się do upadku wielu firm, głównie z branży budowlanej i transportowej. Z najnowszych danych firmy Coface wynika, iż w trzech pierwszych kwartałach bieżącego roku niewypłacalność przedsiębiorstw wzrosła o prawie 5% w stosunku do analogicznego okresu w 2021 roku, a liczba sądowych postanowień o niewypłacalności i restrukturyzacji aż o 22,5%. Niestety, zdaniem ekspertów, najbliższe miesiące nie przyniosą poprawy sytuacji, a prawdziwa fala upadłości dopiero nabiera rozpędu.

Faktoring a inflacja w Polsce

Według wstępnych szacunków GUS, inflacja w Polsce w październiku 2022 roku wyniosła 17,9%. Dwucyfrowe wyniki, utrzymujące się w kraju już od marca, przekładają się na koszty prowadzenia działalności. Presja płacowa oraz wzrost cen towarów, surowców i półproduktów zmuszają do cięcia wydatków i wstrzymywania inwestycji. W tak niekorzystnej sytuacji ekonomicznej, wymagane przez kontrahentów kredyty kupieckie stają się wysoce ryzykowne, bowiem im dłużej czeka się na pieniądze, tym mniej są one warte. Co więcej, w przypadku gdy cena materiału lub usługi z dnia na dzień może wzrosnąć dwukrotnie, natychmiastowy dostęp do gotówki okazuje się kluczowy dla sprawnego prosperowania firmy. Jak w czasie dekoniunktury uniknąć zatorów płatniczych?

Tu z pomocą przychodzą firmy faktoringowe. Faktoring polega przede wszystkim na wykupieniu nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstwa – faktoranta, przez usługodawcę – faktora. Usługa ta, w przeciwieństwie do finansowania kredytowego, cechuje się dużą elastycznością. Branża czy wielkość firmy nie ma znaczenia, na stale rozwijającym się rynku faktoringu można znaleźć oferty dopasowane do każdego sektora gospodarki. Ponadto takie rozwiązanie sprzyja przedsiębiorcom, dla których kredyty bankowe są nieosiągalne chociażby z uwagi na wysokie raty i oprocentowanie rosnące proporcjonalnie do inflacji. Decydując się na sprzedaż faktur również trzeba liczyć się z kosztami. Warto jednak mieć na uwadze, że szybkie pozyskanie środków, nawet pomniejszonych o koszty transakcji, to w dobie rekordowej inflacji, lepsze rozwiązanie niż oczekiwanie na wypłatę kwoty, która z każdym dniem traci na wartości.

Kto korzysta na faktoringu?

Negatywne skutki inflacji są odczuwane przez wszystkie podmioty gospodarcze. Mimo to,  największym ryzykiem utraty płynności finansowej obarczeni są reprezentanci sektora MŚP.

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, wydłużone terminy zapłaty znacznie szybciej przyczyniają się do powstawania niedoborów w budżecie, przez co samodzielne finansowanie bieżących zobowiązań staje się niekiedy niemożliwe. Obecna sytuacja gospodarczo-polityczna tylko potęguje problem. Jeden dzień zwłoki w płatności może zadecydować o losie wieloletniej działalności. Ponadto pandemia COVID-19 oraz wojna na Ukrainie poskutkowały zmianami w obrębie łańcuchów dostaw, co zmusiło polskich przedsiębiorców do nawiązania współpracy z wcześniej nieznanymi kontrahentami. Dlatego aktualne oferty faktoringowe przeznaczone dla MŚP skupiają się na:

a) zabezpieczeniu faktoranta przed ryzykiem niewypłacalności jego kontrahentów,

b) zapewnieniu natychmiastowego dostępu do środków zamrożonych w fakturach.

Faktoring to wygodny sposób pozyskiwania środków na finansowanie działalności. Jest to usługa, która sprawdzi się zarówno w okresie prosperity, jak i w trudnych dla biznesu realiach.  Jeśli prowadzisz własną działalność i szukasz finansowania, skontaktuj się z nami!

smeo_admin

Data publikacji

16.11.2022 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek