Strefa klienta Zaloguj się do: Panelu faktoringu Panelu pożyczki

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Jakie są korzyści karty kredytowej dla firmy?

Czytaj

Jak sfinansować zakup sprzętu dla firmy?

Czytaj

Kredyt dla firm – przygotuj się w 6 krokach

Czytaj

Najnowszy wpis:

Jakie są korzyści karty kredytowej dla firmy?

Czytaj

Jak sfinansować zakup sprzętu dla firmy?

Czytaj

Kredyt dla firm – przygotuj się w 6 krokach

Czytaj

Baza wiedzy o faktoringu

Pożyczka a faktoring: kluczowe różnice

Paulina

28.03.2024 r

4 minut czytania

Ostatnie lata były dla przedsiębiorców pełne wyzwań. Pandemia koronawirusa, atak Rosji na Ukrainę, wzrost cen surowców i energii, szalejąca inflacja. To wszystko sprawiło, że obecnie utrzymanie płynności finansowej jest kluczową i bezcenną wartością. 

Jest wiele sposobów, które pozwalają firmom o nią zadbać. Kredyt wciąż jest najpopularniejszym produktem finansowym, ale mali przedsiębiorcy mają do niego utrudniony dostęp. Nie każda firma jest przecież w wystarczająco dobrej kondycji finansowej, funkcjonuje stabilnie od kilku lat i nie ma żadnych zadłużeń. 

Są jednak alternatywne i łatwiej dostępne źródła gotówki. Warto zwrócić szczególną uwagę na coraz bardziej popularne usługi finansowania dla firm online, jakimi są pożyczka i faktoring. Oba produkty mają swoje zalety i zastosowania, jednak różnią się istotnie pod względem mechanizmu i warunków ich użytkowania.

Pożyczka: elastyczność finansowa

Pożyczka to tradycyjna forma finansowania, w której instytucja finansowa lub bank udziela pożyczkobiorcy określonej kwoty pieniędzy, którą ten zobowiązuje się zwrócić wraz z odsetkami w określonym terminie. Pożyczkę można przeznaczyć na dowolny cel, czasami tylko na cel firmowy.

Zalety pożyczki

Jakie są plusy pożyczki?

  • Elastyczność: pożyczkę możesz dostosować do swoich indywidualnych potrzeb pod względem wysokości kwoty oraz okresu spłaty.
  • Brak ingerencji w zarządzanie: pożyczkodawca nie ingeruje w działanie firmy ani w jej strategie biznesowe, z reguły nie sprawdza też, na co została przeznaczona pożyczka.
  • Dostępność dla nowych firm: również nowe firmy mogą mieć dostęp do pożyczek, mimo braku długiej historii kredytowej.
  • Prostota i szybkość: pozabankowe pożyczki dla firm charakteryzują się tym, że formalności są okrojone do minimum, wniosek składa się w kilka minut, a czas oczekiwania na odpowiedź jest bardzo krótki. Pieniądze wpływają na konto przedsiębiorcy nawet tego samego dnia. 

 

Faktoring: wykup należności

Faktoring polega na finansowaniu faktur sprzedażowych wystawionych z odroczonym terminem płatności (7-90 dni) przez firmę faktoringową. W praktyce dochodzi tu do natychmiastowej zamiany należności na gotówkę. Wygląda to tak, że przedsiębiorca przesyła do faktora kopię wystawionej faktury, a następnie otrzymuje od niego przelew. Następnie to firma faktoringowa spokojnie czeka, aż kontrahent przedsiębiorcy ureguluje należność.

Dzięki faktoringowi przedsiębiorca zyskuje pieniądze z wystawionych faktur od razu, bez konieczności czekania na przelew od kontrahenta do terminu na fakturze. To szczególnie polecane rozwiązanie dla firm, które wystawiają faktury z długim terminem płatności np. 30, 60 czy 90 dni i na przelew musiałyby czekać długie tygodnie, a nawet miesiące.

Zalety faktoringu

Czym wyróżnia się na plus faktoring?

  • Płynność finansowa: faktoring zapewnia natychmiastowe środki pieniężne, co poprawia płynność finansową przedsiębiorstwa, szybko uwalniając pieniądze zamrożone w wystawionych fakturach. 
  • Możliwość zabezpieczenia przed ryzykiem niewypłacalności kontrahentów: w przypadku niektórych rodzajów faktoringu firma faktoringowa bierze na siebie ryzyko niewypłacalności klientów, co chroni przedsiębiorstwo przed ewentualnymi stratami.
  • Usługi dodatkowe: oprócz samego finansowania, firmy faktoringowe często oferują usługi dodatkowe windykacyjne i zarządzanie należnościami, a także weryfikacji kontrahentów.
  • Brak powstania zadłużenia: w przypadku faktoringu nie pożycza się środków, a jedynie przyspiesza płatność za towary czy usługi już sprzedane. Faktoring nie obciąża bilansu, bo bazuje na pieniądzach, które przedsiębiorca już zarobił. To główna różnica między faktoringiem a pożyczką. 
  • Dostępność: faktoring jest łatwo dostępny dla mikro i małych firm, niezależnie od branży czy wielkości przedsiębiorstwa. Uzyskanie finansowania opiera się na wystawionych fakturach, a nie na sytuacji finansowej danego przedsiębiorcy, która ma drugorzędne znaczenie.

 

Kiedy skorzystać z pożyczki, a kiedy z faktoringu?

Kiedy skorzystać z pożyczki, a kiedy z faktoringu? To zależy głównie od potrzeb i sytuacji finansowej Twojej firmy. 

Pożyczka jest idealna dla przedsiębiorców, którzy potrzebują elastycznego finansowania na określony cel lub okres i niekoniecznie mają akurat wystawione faktury sprzedażowe, na których zapłatę czekają. Przedsiębiorstwa, które szukają jednorazowego zastrzyku gotówki, mogą skorzystać właśnie z pożyczki. 

Z kolei faktoring jest polecany dla firm, które wystawiają faktury o długim terminie spłaty różnym podmiotom i chcą tę płatność przyspieszyć, nie zaś pożyczyć pieniądze. Dla takich przedsiębiorstw faktoring może stanowić skuteczny sposób na szybkie uzyskanie środków pieniężnych poprzez zbycie swoich należności. Co istotne w przypadku faktoringu nie powstaje zadłużenie. 

Faktoring i pożyczka ze SMEO

Zarówno pożyczka, jak i faktoring, są skutecznymi narzędziami finansowymi, które mogą pomóc przedsiębiorstwom w zarządzaniu płynnością finansową. Wybór między nimi zależy od indywidualnych potrzeb i warunków firmy. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zbadać obie opcje i wybrać tę, która najlepiej odpowiada konkretnej sytuacji firmy. W SMEO oferujemy zarówno usługę faktoringu, jak i pożyczki. Wygodny faktoring online przyznajemy z limitem aż do 2 mln złotych. Pożyczkę udzielamy jednoosobowym działalnościom gospodarczym na kwotę maksymalnie 200 tysięcy złotych.

Jeśli jesteś zainteresowany pożyczką lub faktoringiem, zapoznaj się z produktami na naszej stronie internetowej lub skontaktuj się z nami.

 

Paulina

Ekspert ds. faktoringu

Data publikacji

28.03.2024 r.

Ocena: 5,00 (1 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż wniosek online