Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Jak stworzyć codzienny reżim motywacji: praktyczny poradnik

Czytaj

Kobiety w technologii: przegląd danych i analiza trendów

Czytaj

Jak rozwijać soft skills w dynamicznie zmieniającym się świecie pracy?

Czytaj

Najnowszy wpis:

Jak stworzyć codzienny reżim motywacji: praktyczny poradnik

Czytaj

Kobiety w technologii: przegląd danych i analiza trendów

Czytaj

Jak rozwijać soft skills w dynamicznie zmieniającym się świecie pracy?

Czytaj

Rozwój biznesu

Co to jest inflacja? Czemu należy się jej obawiać?

smeo_admin

26.10.2022 r

4 minut czytania

Co to jest inflacja? Do niedawna mało kto interesował się szerzej tym tematem, zostawiając jego analizę ekonomistom. Jednak gwałtownie rosnąca polska inflacja spowodowała, że kwestia wzrostu cen zaczęła dotykać wszystkich Polaków. Czym jest inflacja i jak wpływa na nasze życie?

Inflacja: co to jest?

Inflacja to jeden z głównych wskaźników makroekonomicznych określających sytuację gospodarczą, który wskazuje, jak wygląda proces wzrostu przeciętnych cen w kraju, a tym samym odzwierciedla spadek siły nabywczej danej waluty. Ukazując to na przykładzie – za to samo 100 zł można kupić obecnie mniej produktów niż np. pod koniec ubiegłego roku, gdy inflacja była niższa. 

Inflacja to naturalne zjawisko ekonomiczne, które występuje wszędzie. Zbyt wysoka jest jednak szkodliwa dla gospodarki i powoduje, że spada konsumpcja. Wskaźniki inflacji to przede wszystkim wskaźnik cen konsumpcyjnych CPI. Wyliczany jest on przez urząd statystyczny GUS i podawany co miesiąc.

Inflacja w Polsce: wrzesień 2022

Ile wyniosła ostatnio inflacja w Polsce? GUS podał, że we wrześniu 2022 roku inflacja wedle wskaźnika CPI wyniosła 17,2%. Ostatnio tak wysoki odczyt zanotowano w 1997 roku. W styczniu 2022 roku wskaźnik CPI wynosił 9,4%, w lutym delikatnie spadł do 8,5% z racji wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej, ale już od marca obserwowano dynamiczny wzrost. Co niepokojące, wciąż nie jest to szczyt inflacji. Ceny rosną i można spodziewać się jeszcze wyższej inflacji.

Inflacja w Polsce – prognozy

Eksperci przewidują, że w 2023 roku inflacja może sięgnąć nawet 26%. Za cały 2022 rok średnio ma przekroczyć 18%, co według ekonomistów będzie już inflacją galopującą. Kiedy wyhamuje wzrost cen? Po szczycie z pierwszego kwartału 2023 roku inflacja powinna powoli spadać.

Przyczyny inflacji

Wysoka inflacja odnotowywana jest w całej Europie, a także w Stanach Zjednoczonych. Przyczyny dynamicznego wzrostu cen są zarówno globalne, jak i lokalne. Wskazuje się, że obecna inflacja to wynik m.in.:

  • Gwałtownego wzrostu cen surowców, w tym szczególnie energetycznych. W tym roku taryfy dla gazu podrożały o 54%, a dla energii elektrycznej o 24%. Powoduje to nie tylko wzrost obciążeń z tytułu opłat za energię dla konsumentów, ale też wyższe koszty produkcji i tym samym droższe towary.
  • Skutków gospodarczych pandemii COVID-19, która wywołała m.in. przerwy w dostawach z Azji, co spowodowało wzmożony popyt i podwyższenie cen. Im bowiem większy popyt, a niższa podaż, tym wyższe ceny produktów.
  • Niezrównoważonego budżetu państwa – więcej wydatków niż dochodów.

Dochodzi też do sytuacji, gdy nakręca się spirala kosztowo-płacowa – z racji wzrostu cen, pracownicy ubiegają się o podwyżki, pracodawcy podnoszą pensje, ale żeby znaleźć na to środki muszą przerzucać obciążenie na klientów, zwiększając ceny towarów czy usług.

Skutki inflacji 

Czym grozi zbyt wysoka inflacja? Negatywne skutki wysokich cen już są mocno odczuwane w Polsce. Rosną koszty utrzymania gospodarstwa domowego oraz firmy, co powoduje, że wiele osób i przedsiębiorstw ma problemy ze spięciem budżetu. Topnieją także oszczędności, bo oferowane oprocentowanie na lokatach czy kontach oszczędnościowych nie dorównuje poziomowi inflacji. Przechowywanie środków w banku na lokatach powoduje utratę około 2 punktów procentowych rocznie, a może być jeszcze więcej, gdy inflacja pójdzie mocniej w górę.

Ponadto, na inflację reaguje Rada Polityki Pieniężnej, podnosząc stopy procentowe. Podwyżki stóp spowodowały znaczący wzrost wysokości rat kredytów i pożyczek ze zmiennym oprocentowaniem. To kolejne obciążenia dla osób fizycznych i właścicieli firm, którzy mają kredyty hipoteczne czy gotówkowe. Trudniej jest też otrzymać nowy kredyt, bo wysokie koszty powodują, że banki wymagają lepszej zdolności kredytowej. Wiele małych i średnich firm nie może obecnie uzyskać finansowania ze strony banków.

W wyniku niższej siły nabywczej pieniądza, wzrostu obciążeń z tytułu posiadanych kredytów czy opłat za energię, niższych posiadanych oszczędności społeczeństwo biednieje, a sektor MŚP przechodzi trudne chwile. Konsumenci ograniczają wydatki do niezbędnego minimum, co ma negatywny wpływ na sprzedaż i podaż towarów, produktów oraz usług. Firmy zaprzestają inwestycji i zatrudniania pracowników. Niższa konsumpcja i skala inwestycji zmniejszają dochody w budżecie państwa. To wszystko może prowadzić do kryzysu gospodarczego, a nawet recesji. 

W dobie szalejącej inflacji i kryzysu ekonomicznego warto mieć partnera, który wesprze. Faktoring pozwala na szybsze uwolnienie środków zamrożonych w fakturach i obracanie nimi natychmiast. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą dzięki temu zyskać pieniądze na bieżącą działalność czy inwestycje w rozwój (np. wykorzystać szansę na zdobycie nowego, dużego klienta).  Skontaktuj się z nami i zapytaj o faktoring dla Twojej firmy!

smeo_admin

Data publikacji

26.10.2022 r.

Ocena: 4,00 (2 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek