Strefa klienta Zaloguj się do: Panelu faktoringu Panelu pożyczki

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Jakie są korzyści karty kredytowej dla firmy?

Czytaj

Jak sfinansować zakup sprzętu dla firmy?

Czytaj

Kredyt dla firm – przygotuj się w 6 krokach

Czytaj

Najnowszy wpis:

Jakie są korzyści karty kredytowej dla firmy?

Czytaj

Jak sfinansować zakup sprzętu dla firmy?

Czytaj

Kredyt dla firm – przygotuj się w 6 krokach

Czytaj

Rozwój biznesu

Finansowanie start-upu: różne źródła kapitału

Paulina

06.02.2024 r

3 minut czytania

Masz dobry pomysł na biznes? Myślisz o założeniu start-upu? Skąd wziąć środki na takie przedsięwzięcie? A może prowadzisz już firmę i szukasz dodatkowych środków? Jest kilka źródeł finansowania start-upów oraz firm działających na rynku – wewnętrzne i zewnętrzne.

Jak sfinansować start-up?

Źródła kapitału mogą pochodzić od właścicieli firmy lub podmiotów zewnętrznych.

Kapitał własny

Wewnętrzne źródła finansowania start-upu to kapitał własny. Mogą to być oszczędności, ale też pożyczki prywatne np. od rodziny. Taki typ finansowania nazywa się w branży start-upowej bootstrappingiem. Poleca się z niego korzystać jedynie na początku rozwoju biznesu, bo potem pojawiają się coraz większe potrzeby wraz z rozwojem i wymagane są znacznie większe nakłady finansowe. Wtedy warto włączać kapitał zewnętrzny.

Zewnętrzne źródła finansowania start-upu

Dofinansowania PARP

PARP to Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, państwowy organ mający na celu wspieranie rozwoju małych i średnich firm. Ma do dyspozycji fundusze unijne i państwowe, które przeznacza na szkolenia oraz dotacje dla start-upów.

Inwestorzy finansowi

Podmioty zewnętrzne jak specjalistyczne fundusze lub osoby prywatne mogą zainwestować swoje środki w start-up, licząc na zwrot z zyskiem w przyszłości, gdy biznes się rozwinie. Wśród takich inwestorów mogą być:

  • Aniołowie biznesu. Przedsiębiorcy, którzy już stworzyli jeden lub więcej dobrze prosperujących biznesów i chcą wesprzeć początkujące osoby w branży. Oczywiście, liczą na własne korzyści, a start-upy wspomagają swoją wiedzą, know-how, siecią kontaktów i kapitałem.
  • Fundusze venture capital, czyli VC. Pozyskują udziały lub akcje (jeśli firma jest już na giełdzie)  start-upów, by potem je odsprzedać z zyskiem. Fundusze VC starannie wybierają biznesy, tak by trafić na te najbardziej perspektywiczne, będące we wstępnej fazie rozwoju. VC są zazwyczaj zaangażowane w start-up przez okres od trzech do siedmiu lat.
  • Fundusze private equity. Działają podobnie jak fundusze VC, ale inwestują jedynie w firmy prywatne, nienotowane na giełdzie. Kupują zatem udziały, nie akcje. Najczęściej wycofują się, gdy spółka trafia na giełdę. Fundusze PE włączają się w inwestowanie zazwyczaj na późniejszym etapie rozwoju biznesów niż aniołowie biznesu czy fundusze VC.

Kredyty bankowe

Początkujące firmy mogą też wspierać się kredytami bankowymi. Co prawda uzyskanie takiego finansowania może nie być proste, gdy biznes dopiero raczkuje, ale już po paru miesiącach funkcjonowania, przy rosnących zyskach, niektóre banki mogą udzielić wsparcia start-upom. Większość kredytodawców będzie wymagać przedstawienia biznesplanu oraz zaświadczeń o niezaleganiu w ZUS-ie i US, a także wyników finansowych za ostatnie miesiące.

Faktoring

Faktoring to sposób finansowania bieżącej działalności firm polegający na tym, że instytucja finansująca, czyli faktor, wypłaca nawet do 100% kwoty z wystawionych faktur. Dzięki temu faktorant, czyli klient otrzymujący finansowanie, może od razu obracać środkami, bez konieczności czekania na przelewy do terminu płatności na fakturze. Po uiszczeniu zapłaty przez kontrahenta, następuje rozliczenie z faktorem. Czy faktoring jest dostępny dla start-upów? Tak, niektórzy nowocześni faktorzy internetowi, w tym SMEO, nie zamykają się na rodzaj działalności czy formę prawną podmiotu, a także nie dyskryminują biznesów, które dopiero raczkują. Oferują finansowanie start-upom, spółkom cywilnym, spółkom jawnym, jednoosobowym działalnościom gospodarczym.

Paulina

Ekspert ds. faktoringu

Data publikacji

06.02.2024 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż wniosek online