Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Finansowanie start-upu: różne źródła kapitału

Czytaj

Czy faktoring jest dla Ciebie? Poznaj 3 historie naszych klientów!

Czytaj

Kiedy i jak skalować biznes: praktyczne wskazówki

Czytaj

Najnowszy wpis:

Finansowanie start-upu: różne źródła kapitału

Czytaj

Czy faktoring jest dla Ciebie? Poznaj 3 historie naszych klientów!

Czytaj

Kiedy i jak skalować biznes: praktyczne wskazówki

Czytaj

Baza wiedzy o faktoringu

Faktoring dla jednoosobowej działalności gospodarczej – sprawdź, na co możesz liczyć

Paulina

21.07.2023 r

4 minut czytania

Finansowanie działalności gospodarczej może obejmować środki wewnętrzne pochodzące z wypracowanego zysku, ale też zewnętrzne np. kredyty, pożyczki czy faktoring. Usługa faktoringowa umożliwia uzyskanie pieniędzy z faktury szybciej niż wskazany termin płatności, nawet w dniu wystawienia dokumentu. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą zachować płynność finansową i od razu dowolnie obracać pozyskanym kapitałem, bez konieczności czekania na uregulowanie należności przez kontrahenta. Czy jednoosobowe działalności gospodarcze także mogą liczyć na ten typ finansowania?

Czy JDG mogą korzystać z faktoringu?

Faktoring dostępny jest dla wszystkich rodzajów podmiotów gospodarczych, w tym także jednoosobowych działalności gospodarczych. W przypadku JDG taka forma finansowania może być bardzo korzystna, bo często tego typu firmy nie mają zbyt wysokich obrotów, w związku z czym trudniej im uzyskać kredyt. Nawet jeśli nie mają za sobą długiej historii prowadzenia firmy, mogą liczyć na faktoring. Faktorzy, czyli firmy finansujące w faktoringu, nie wymagają spełnienia aż tak wyśrubowanych warunków przy wnioskowaniu o tego typu usługę, jak banki przy ubieganiu się o kredyt. Dla faktora przede wszystkim istotna jest wiarygodność faktoranta jako przedsiębiorcy, jego relacja z kontrahentami oraz wystawiane im faktury.

Faktoring dla JDG: oferta

Faktoring jest szczególnie polecany dla JDG, które:

  • wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności (to zwłaszcza norma w branżach takich jak transport, budownictwo, logistyka) i nie chcą lub nie mogą czekać tygodniami na przelewy,
  • chcą się zabezpieczyć przed zatorami płatniczymi,
  • szukają możliwości utrzymania płynności finansowej firmy,
  • nie chcą się zadłużać, korzystając z kredytów czy pożyczek,
  • nie istnieją długo na rynku, dopiero się rozwijają, w związku z czym mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu.

Korzyści faktoringu

Czy faktoring jest opłacalny? Dla wielu jednoosobowych działalności faktoring może się okazać bardzo korzystny. W sytuacji, gdy przedsiębiorca długo oczekuje na opłacenie faktur i w tym czasie ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej lub nie może rozwijać firmy z racji braku środków, to warto by sięgnął po faktoring.

To najszybszy sposób na uzyskanie zastrzyku gotówki i jeden z najprostszych na rynku – wystarczy podpisać umowę z faktorem, a następnie scedować na niego wierzytelność z konkretnej faktury. Pieniądze trafiają na konto firmy od ręki, nawet w kwocie do 100% wartości faktury. Z faktoringiem łatwiej jest planować wydatki, bo wiadomo od razu kiedy wpłynie gotówka z faktury. Poprawia się cash flow przedsiębiorstwa, dzięki czemu lepiej wyglądają wskaźniki finansowe, co ma znaczenie np. dla potencjalnych inwestorów. 

Dzięki faktoringowi możesz też negocjować rabaty i lepsze warunki współpracy w zamian za utrzymanie długich terminów płatności na fakturach lub za płatność gotówką od ręki. 

To także świetna opcja dla firm, które po prostu szukają bezpiecznych źródeł finansowania działalności. Czy faktoring jest bezpieczny? Jak najbardziej – faktorzy to rzetelne firmy, których funkcjonowanie regulują normy prawne. Ponadto cała usługa opiera się na pieniądzach już przez Ciebie zarobionych, bo wystawiasz faktury za wykonane usługi czy dostarczone towary. Te środki zatem Ci się należą i jedyne, co robi faktor, to przyspiesza ich wypłacenie. W ramach usługi faktoringu faktorzy za darmo zweryfikują twoich kontrahentów, dzięki czemu dodatkowo zwiększysz bezpieczeństwo swoich transakcji

Koszty faktoringu

Jaki jest koszt faktoringu dla JDG? Na jego koszty składają się:

  • prowizja przygotowawcza, pobierana przy podpisaniu umowy i analizie wiarygodności faktoranta; to zazwyczaj od 0,1% do 3% wartości limitu faktoringowego; nie każdy faktor ją pobiera,
  • prowizja faktoringowa – to opłata wyliczana jako procentowa wartość od kwoty na fakturze lub od wypłaconej przez faktora zaliczki (np. 80% wartości faktury), w wysokości standardowo od 0,1% do 3%, naliczana w wymiarze miesięcznym lub dziennym,
  • odsetki wypłacane za okres od wypłaty zaliczki przez faktora do momentu uregulowania należności przez kontrahenta; odsetki kapitałowe ustawowe wynoszą obecnie 7,2% w skali roku.

Faktoring dla JDG w SMEO

W SMEO oferujemy faktoring dla jednoosobowych działalności gospodarczych z prowizją naliczaną jedynie za faktyczne dni korzystania z finansowania. Wypłata pieniędzy odbywa się nawet w 24 godziny. Skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą tak szybko jak to będzie możliwe i porozmawiamy o szczegółach naszej oferty.

 

Paulina

Ekspert ds. faktoringu

Data publikacji

21.07.2023 r.

Ocena: 1,00 (1 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek