Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Finansowanie start-upu: różne źródła kapitału

Czytaj

Czy faktoring jest dla Ciebie? Poznaj 3 historie naszych klientów!

Czytaj

Kiedy i jak skalować biznes: praktyczne wskazówki

Czytaj

Najnowszy wpis:

Finansowanie start-upu: różne źródła kapitału

Czytaj

Czy faktoring jest dla Ciebie? Poznaj 3 historie naszych klientów!

Czytaj

Kiedy i jak skalować biznes: praktyczne wskazówki

Czytaj

Rozwój biznesu

Strategia firmy. Czym jest strategia biznesowa? 

smeo_admin

01.09.2022 r

4 minut czytania

Prowadząc firmę, czasem można się poczuć jak na polu walki… Nic więc dziwnego, że tak jak przy działaniach wojennych niezbędna jest tu dobra strategia. Czym jest ta biznesowa i jak ją stworzyć?

Czym jest strategia biznesowa?

Strategia rozumiana jako sztuka dowodzenia jest ważnym elementem działań zbrojnych, ale przeszła także do innych dziedzin, jak marketing czy biznes. Strategia biznesowa pozwala na zarządzanie firmą w sposób efektywny w oparciu o rzetelnie przygotowany plan. Wedle definicji znawców systemów zarządzania J. Stonera, R. Freemana i D. Gilberta strategia biznesowa to „szeroki program wytyczania i osiągania celów organizacji”, a także „reakcja organizacji w czasie na oddziaływanie jej otoczenia”. Przekładając to na praktykę, jest to szczegółowy plan działania oraz mapa rozwoju przedsiębiorstwa z ustalonymi, mierzalnymi, długotrwałymi, konkretnymi celami, które opierają się na dostępnych zasobach. Do tego określa się politykę cenową oraz względem konkurencji i społeczności czy też przewidywane reakcje na sytuacje kryzysowe. W dokumencie można też zawrzeć sposoby i kanały komunikacji z otoczeniem.

Strategia biznesowa a biznesplan

W powszechnym odbiorze nierzadko biznesplan i strategia biznesowa są mylone. Oba dokumenty są niezwykle istotne dla zarządzania firmą, ale o ile biznesplan tworzony jest na początku działalności, o tyle strategia jest wykorzystywana przez wiele lat, nadając rytm funkcjonowania przedsiębiorstwa. Strategię opracowuje się zazwyczaj na około 5 lat, potem można ją zrewidować i dopisać kolejne cele czy napisać zupełnie od nowa na kolejny okres. Ponadto, biznesplan często służy zewnętrznym podmiotom, np. bankom, instytucjom przyznającym dofinansowanie, zaś strategia jest pisana na wewnętrzne potrzebny firmy.

Czemu warto mieć strategię biznesową?

Po co firmie potrzebna jest strategia biznesowa? Przede wszystkim pozwala ona uporządkować sprawy przedsiębiorstwa, rozjaśnia sytuację i nadaje kierunki rozwoju. Dzięki niej nie trzeba codziennie podejmować setek małych decyzji, tylko można skupić się na realizacji ważnych, długofalowych celów.

Jaka powinna być skuteczna strategia?

Skuteczna strategia biznesowa:

 • wytycza jasne cele działania firmy,
 • opracowuje plan działania w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej,
 • przyporządkowuje metody do konkretnych działań,
 • określa środki i zasoby do wykorzystania w poszczególnych procesach,
 • wyznacza politykę względem konkurencji, społeczności lokalnej oraz politykę cenową,
 • określa kanały i sposoby komunikacji z klientami oraz strategię marketingową.

Cechy strategii

W literaturze biznesu dość dokładnie opisano, czym powinna cechować się dobra strategia biznesowa. Wyróżnia się jej trzy cechy:

 • prostota: strategia powinna być zrozumiała, logiczna, rzetelna, a jej elementy dostosowywać się do zmieniającego się otoczenia bez problemów.
 • wewnętrzna spójność: cele strategii powinny być sprecyzowane i spójne, z uwzględnieniem obecnych i przyszłych warunków rynkowych.
 • zewnętrzna spójność: strategia powinna przyjąć racjonalne prognozy i okres ich realizacji np. 5-letni.

Budowanie strategii firmy

Jak zbudować strategię  biznesową? Według polskiego teoretyka zarządzania, K. Obłója należy przejść przez 5 etapów, które odpowiadają kolejnym składowych strategii biznesowej.

 1. Misja: określa przekonania i wartości firmy, to, do czego dąży.
 2. Domena działania: na jakim rynku będzie działało przedsiębiorstwo, jaki będzie sposób dystrybucji dóbr czy usług? Można tu też dodać politykę cenową.
 3. Przewaga strategiczna: czym wyróżnia się firma na tle konkurencji i jakie obszary działania zapewnia jej przewagę?
 4. Cele strategiczne: meritum całego dokumentu; cele długoterminowe do osiągnięcia w danych horyzoncie czasowym.
 5. Funkcjonalny program działania: wyznaczenie środków, taktyk (np. filozofia Kaizen czy inne sposoby zarządzania firmą) i zasobów niezbędnych do wdrożenia strategii w życie.

Planowanie strategii biznesowej krok po kroku

Jak w praktyce stworzyć strategię biznesową? Najpierw zaczyna się od określenia celów firmy, kierunków działania, wartości, misji czy wizji przedsiębiorstwa, a także jej przewag konkurencyjnych. Później warto przeprowadzić ocenę sytuacji przedsiębiorstwa, najlepiej z użyciem analizy SWOT, a do tego określić grupę odbiorców produktów czy usług i ewentualnie niszę rynkową. Dobrze jest też przygotować koncepcję optymalizacji kosztów. W następnych krokach zaleca się przygotowanie planu taktycznego, obejmującego kolejne procesy, oraz wykonanie analizy czynników mogących zwiększyć wydajność firmy. Na sam koniec zostawia się koncepcję marketingową, plan promocyjny, określenie kanałów i sposobów komunikacji z klientami.

Przygotowując strategię biznesową firmy, warto pomyśleć też o sposobach finansowania działalności – może przyda się faktoring, by zawsze mieć środki na bieżącą działalność, bez czekania na opłacenie faktur przez kontrahentów? Jeśli Twoja firma właśnie tego potrzebuje, skontaktuj się z nami!

smeo_admin

Data publikacji

01.09.2022 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek