Wielki kryzys gospodarczy w Polsce jest już na horyzoncie. Pierwotnie eksperci przewidywali inflację jednocyfrową i znikomy wzrost gospodarczy, obecnie mówi się już o spadku PKB, a inflacja utrzyma się na poziomie między 11-15% w 2023 roku. Czeka nas długi okres stagflacji. Jak się przygotować na kryzys finansowy?
Gotówka na czarną godzinę
Kryzys w Polsce raczej nie spowoduje niestabilności systemu bankowego, ale mimo wszystko warto mieć trochę gotówki w domu lub kasie firmy. W trudnych czasach zdarzają się sytuacje, gdy ludność panikuje i np. szturmuje bankomaty – tak było np. na początku pandemii. Lepiej nie stać w kolejce i nie liczyć też na płatności internetowe, bo czasem systemy elektroniczne też zawodzą. Oczywiście nie należy przesadzać – wypłać tylko niezbędną na przeżycie kwotę i trzymaj w bezpiecznym miejscu.
Pilnowanie budżetu
W kryzysowych okresach bardzo ważne jest, by pilnować budżetu, zarówno domowego, jak i firmowego. Warto przeanalizować finanse, by wiedzieć, na co idą wydatki, ile wynoszą przychody oraz czy jest jakaś poduszka finansowa w razie problemów. W gospodarstwie domowym można przemyśleć, czy jest obszar, na którym można zaoszczędzić lub czy można znaleźć dodatkowe źródło dochodów. W firmie konieczne jest kontrolowanie wyniku finansowego oraz cash flow.
Ograniczenie wydatków
Zawsze w czasach kryzysowych dobrym pomysłem jest zaciśnięcie pasa. Nigdy nie wiadomo, jak rozwinie się sytuacja, czy kryzys się nie pogorszy, a inflacja jeszcze nie urośnie. Wyższe ceny to większe wydatki, a gdy nie zwiększają się przychody domowe czy firmowe, trzeba poszukać oszczędności. Można ograniczyć wydatki na towary luksusowe, które nie są niezbędne, obciąć budżet na wyjazdy służbowe, przełożyć nowe, spore projekty na lepsze czasy etc.
Dobre inwestycje
To nieprawda, że w kryzysie nie należy inwestować. Można i trzeba, ale tylko w bezpieczne instrumenty, które nie podlegają ogromnym wahaniom cen. Przemyślane inwestycje pozwolą zachować wartość pieniądza w czasie szalejącej inflacji. Dobrym pomysłem jest dywersyfikacja w inwestowaniu, czyli wybranie kilku różnych instrumentów, np. obligacji, złota, akcji etc.
Finansowanie działalności faktoringiem
Jeszcze jednym dobrym pomysłem na to, jak wyjść z kryzysu, polecanym firmom, jest skorzystanie z faktoringu. Dzięki temu można zyskać środki na bieżącą działalność lub dowolny cel, bez konieczności czekania na zapłatę przez kontrahentów. Czym jest faktoring? To metoda finansowania oferowana przez specjalistyczne podmioty, zwane faktorami. Dzięki umowie z faktorem pieniądze dla firm, czyli faktorantów, wypłacane są od razu po wystawieniu faktur. Nie trzeba już czekać na uregulowanie należności przez kontrahentów. Ponadto, faktoring pomaga zachować wartość pieniądza w czasie inflacji, bo nie trzeba czekać tygodniami czy miesiącami na wypłatę. Jeśli jesteś zainteresowany faktoringiem, skontaktuj się z nami.