Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Czego nie powie Ci Twój faktor?

Czytaj

Faktoring dla spółek jawnych – poznaj możliwości finansowania

Czytaj

Faktoring dla spółek cywilnych – dofinansowanie spółki cywilnej

Czytaj

Najnowszy wpis:

Czego nie powie Ci Twój faktor?

Czytaj

Faktoring dla spółek jawnych – poznaj możliwości finansowania

Czytaj

Faktoring dla spółek cywilnych – dofinansowanie spółki cywilnej

Czytaj

Rozwój biznesu

W co inwestować w czasach rosnącej inflacji?

smeo_admin

22.11.2022 r

3 minut czytania

Rok 2020 rozpoczął falę problemów, z którymi świat zmaga się po dziś dzień. Pandemia Covid-19, wybuch wojny na Ukrainie, kryzys energetyczny, a w konsekwencji globalna inflacja. Z jednej strony obecna, niepewna sytuacja geopolityczna nie sprzyja planowaniu. Z drugiej zaś trudno wyobrazić sobie bardziej odpowiedni moment na zaplanowanie i zabezpieczenie swojej przyszłości. Sprawdź, w co i jak inwestować, aby uchronić się przed utratą kapitału.

Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem

Inwestowanie, w ujęciu ekonomicznym, to proces polegający na lokowaniu środków pieniężnych w celu uzyskania korzyści – zysków w przyszłości. Według raportu firmy Tavex, na podium najczęściej wybieranych przez Polaków aktywów w 2021 roku znalazły się kolejno lokaty, złoto i fundusze inwestycyjne. Co ciekawe, mimo wysokiej pozycji w rankingu, popularność lokat bankowych zaczyna wyraźnie maleć. Rodzimi inwestorzy, zniechęceni niemal zerowym oprocentowaniem i galopującą inflacją, coraz częściej poszukują innych form ochrony zgromadzonych środków. A tych na rynku jest wiele. Inwestycje najczęściej dzieli się z uwagi na:

Przedmiot inwestycji

·       Inwestycje rzeczowe: inwestycje, których przedmiotem są dobra materialne lub wartości prawne. Aktywa mogą mieć wartość użytkową i zaspokajać potrzeby konsumpcyjne;

·       Inwestycje finansowe: inwestycje polegające na zakupie aktywów finansowych. W tym przypadku przedmiot inwestycji posiada wyłącznie wartość pieniężną.

Czas trwania

·   Inwestycje krótkoterminowe: inwestycje, w których czas realizacji jest ograniczony – krótszy niż rok. Mają na celu szybki zarobek. W tym przypadku warto lokować środki w aktywa, które w niewielkim stopniu podlegają wahaniom rynkowym, np. obligacje, akcje;

·   Inwestycje długoterminowe: inwestycje z dłuższym horyzontem inwestycyjnym (umowna granica to 12 miesięcy). Korzyść stanowi zarówno przyrost wartości posiadanych aktywów, jaki i stabilny dochód w postaci np. odsetek, dywidend lub należności z tytułu wynajmu.

W co inwestować?

To, jaki rodzaj inwestycji okaże się najbardziej opłacalny dla Ciebie lub Twojej firmy, zależy od wielu czynników. Warto jednak mieć na uwadze, iż w dobie wysokiej inflacji, kapitał najlepiej lokować w rzeczy czy projekty, których wartość spada wolniej niż wartość pieniądza. Popularnym i korzystnym rozwiązaniem jest więc zakup nieruchomości. Innym pomysłem jest inwestycja w kruszce szlachetne, przede wszystkim w złoto, na które popyt stale wzrasta. Stosunkowo bezpieczną opcją, nastawioną na zysk w długim terminie, są obligacje skarbowe indeksowane inflacją. Tu oprocentowanie po upływie roku jest obliczane jako suma inflacji i marży odsetkowej, co gwarantuje zysk powyżej inflacji. Jeśli interesują Cię inwestycje giełdowe, możesz skorzystać z domów maklerskich oraz dostępnych w ich ofercie tanich, pasywnych funduszy ETF. W tym przypadku kupując jeden ETF, tak naprawdę stajesz się posiadaczem małych udziałów dużej liczby aktywów.

Pamiętaj, iż zawsze warto też inwestować w siebie oraz w swój biznes. Jeżeli zależy Ci na rozwoju firmy, musisz zadbać o jej płynność finansową. Tu świetnie sprawdza się faktoring, dzięki któremu nie tylko unikniesz zatorów płatniczych, ale także wzmocnisz swoją pozycję na rynku. Faktoring pozwala na uzyskanie środków płatniczych z faktur od razu po ich wystawieniu. Dzięki temu zyskujesz pieniądze na bieżącą działalność firmy, projekty rozwojowe czy właśnie inwestycje. Nie musisz czekać na uiszczenie zapłaty przez kontrahenta, by móc działać.

Popularne błędy w inwestowaniu

Inwestowanie z definicji powinno skutkować zwiększeniem kapitału, niestety rzeczywistość może niekiedy negatywnie zaskoczyć. I choć sam proces zawsze wiąże się z ryzykiem, to istnieją pewne błędy w inwestowaniu, które znacznie zwiększają szansę na utratę oszczędności.

Do najczęściej popełnianych należą:

·       brak wiedzy,

·       brak strategii bądź nietrzymanie się planu,

·       inwestowanie bez poduszki finansowej,

·       niezdywersyfikowane inwestycje,

·       uleganie emocjom.

Inwestowanie w czasie inflacji także się opłaca. Jednak należy pamiętać, by przed wyborem aktywa dokładnie prześledzić rynek i oszacować ryzyko, jakie jest się w stanie ponieść. 

Chcesz zainwestować w rozwój swojego biznesu i potrzebujesz finansowania? Skontaktuj się z nami!

smeo_admin

Data publikacji

22.11.2022 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek