Strefa klienta Zaloguj się do: Panelu faktoringu Panelu pożyczki

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Jakie są korzyści karty kredytowej dla firmy?

Czytaj

Jak sfinansować zakup sprzętu dla firmy?

Czytaj

Kredyt dla firm – przygotuj się w 6 krokach

Czytaj

Najnowszy wpis:

Jakie są korzyści karty kredytowej dla firmy?

Czytaj

Jak sfinansować zakup sprzętu dla firmy?

Czytaj

Kredyt dla firm – przygotuj się w 6 krokach

Czytaj

Rozwój biznesu

Biała lista podatników VAT – Co musisz wiedzieć?

smeo_admin

16.12.2019 r

5 minut czytania

Biała lista podatników VAT funkcjonuje od września bieżącego roku. Jednak już za parę dni, od pierwszego stycznia 2020 roku, z fakultatywnego rozwiązania, przerodzi się w obowiązek. Co to jest biała lista podatników? Jakie sankcje są przewidziane za niedociągnięcia w tej kwestii i co robić, jeśli nie ma Cię na liście?

Wprowadzenie wykazu podatników VAT zrodziło sporo wątpliwości wśród przedsiębiorców. Niektórzy, choć są czynnymi podatnikami VAT, nie odnaleźli siebie na liście. Do końca tego roku nie obowiązywały jednak kary, związane z transakcjami na rachunki spoza wykazu. W ostatnich dniach grudnia robi się gorąco – to ostatni dzwonek, by uregulować wszelkie kwestie związane z białą listą podatników!

Biała lista podatników VAT – po co?

Biała lista podatników VAT to nic innego jak wykaz informacji o podatnikach VAT. Jak informuje ministerstwo, narzędzie to ma pomóc firmom w szybkim znalezieniu i weryfikacji podstawowych informacji o kontrahentach. Znajdziesz tam oczywiście przedsiębiorców, którzy są czynnymi podatnikami VAT.

Narzędzie pozwoli Ci m.in.:

  • sprawdzić, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT,
  • potwierdzić numer rachunku bankowego, na który powinieneś przelać należność za fakturę,
  • poznać podstawę prawną wykreślenia bądź przywrócenia do rejestru VAT oraz powód ewentualnej odmowy rejestracji w wykazie,

Biała lista podatników VAT – jak sprawdzić?

Zweryfikowanie kontrahenta na białej liście podatników VAT zajmie dosłownie chwilę. Wszystkie niezbędne informacje otrzymasz po wpisaniu numeru konta, NIP-u, regonu czy nazwy przedsiębiorcy w wyszukiwarce ministerstwa finansów.

Biała lista podatników VAT, a sankcje – to musisz wiedzieć

Weryfikacja kontrahentów na białej liście podatników VAT możliwa jest już od września tego roku. Wszelkie niedociągnięcia w tej kwestii nie były jednak do tej pory karane. Sporo zmienia się od stycznia 2020 roku. W życie wchodzą sankcje dla podatników, którzy zrealizują transakcję z kontrahentem, którego nie ma na białej liście podatników VAT. Sankcji podlega także uregulowanie faktury na rachunek bankowy inny niż ten widniejący w wykazie.

Jakie sankcje grożą przedsiębiorcom?

Sankcje wprowadzone w kwestii białej listy podatników VAT budzą wśród przedsiębiorców sporo kontrowersji. Nie ma się co dziwić – zgodnie z przepisami, zrealizowanie transakcji o wartości powyżej 15 tys. złotych za pośrednictwem rachunku bankowego niewidniejącego na białej liście podatników VAT, zaowocuje brakiem prawa do kosztów. Każdy, kto prowadzi własną firmę zdaje sobie sprawę, iż tego typu sankcja będzie dotkliwa dla firmowego budżetu. Do sankcji zaliczyć trzeba także ponoszenie ryzyka solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe kontrahenta, który nie zapłaci należnego podatku VAT od transakcji powyżej 15 tys. złotych.

Biała lista podatników VAT nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki. To po ich stronie leży bowiem weryfikacja kontrahenta, przed dokonaniem transakcji. Jak łatwo się domyślić, brak podatnika w wykazie może zniechęcać potencjalnych kontrahentów, którzy będą się bać sankcji. Figurowanie na białej liście podatników VAT czyni przedsiębiorcę wiarygodnym i prostym do zweryfikowania podmiotem.

Przelew na nieprawidłowy rachunek bankowy – czy jest jakieś wyjście?

Warto wiedzieć, iż w przypadku transakcji powyżej 15 tys. złotych i uregulowania kwoty na inny rachunek bankowy niż widniejący w wykazie, można liczyć na „okoliczności łagodzące”. W tym przypadku nieubłaganie liczy się jednak czas. Uwolnienie się od sankcji jest możliwe, jeśli w ciągu 3 dni od wykonania przelewu na niewłaściwy rachunek złożysz odpowiednie zawiadomienie w urzędzie skarbowym właściwym dla sprzedawcy.

Nie ma mnie na białej liście podatników – co dalej?

Od paru miesięcy najwięcej wątpliwości budzi brak figurowania danego przedsiębiorcy w wykazie. Rodzi to sporo pytań. Nie ma Cię na białej liście podatników? Powodów może być sporo. Odhacz wszystkie możliwe opcje i pamiętaj, by formalności dopełnić do 1 stycznia 2020 roku!

Jeśli nie figurujesz na białej liście podatników VAT sprawdź koniecznie, czy:

  • jesteś czynnym podatnikiem VAT – dla wielu przedsiębiorców to oczywiste, aczkolwiek sporo samych zainteresowanych zapomina o podstawowym założeniu, iż biała lista podatników VAT obejmuje tych, którzy są czynnymi podatnikami,
  • posiadasz rachunek firmowy – wykazem objęte są wyłącznie firmowe rachunki bankowe. W praktyce oznacza to, iż Twój indywidualny rachunek bankowy, za pośrednictwem którego rozliczasz się z kontrahentami, nie będzie widoczny w wykazie. Najwygodniejszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie założenie firmowego rachunku bankowego. Co prawda w świetle przepisów nie jest on obowiązkowy, ale ułatwia sporo kwestii związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej,
  • zgłosiłeś numer rachunku bankowego w CEIDG – to kolejna, bardzo częsta przyczyna niefigurowania na białej liście podatników VAT, pomimo bycia czynnym podatnikiem. Rozwiązaniem w tym przypadku jest zaktualizowanie formularza CEIDG w urzędzie bądź za pośrednictwem strony internetowej,
  • bank przekazał numer Twojego rachunku do STIR, czyli Systemu Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej. Do weryfikacji tej kwestii konieczna będzie wizyta w oddziale Twojego banku,

To cztery najczęstsze opcje, powodujące, iż biała lista podatników VAT nie objęła danego przedsiębiorcy.

Nie jestem czynnym podatnikiem VAT – czy mam podjąć jakieś kroki?

Jak już wiesz, biała lista podatników VAT to wykaz przedsiębiorców, którzy są czynnymi podatnikami. Jeśli wystawiasz faktury z dopiskiem „Zwolnienie z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 Ustawy o podatku od towarów i usług”, jesteś wykluczony z wykazu. Aby wzmocnić jednak wiarygodność wśród kontrahentów, którzy bedą weryfikować Twoje dane i uniknąć potencjalnych sankcji, możesz, za pomocą jednego formularza, uregulować tę kwestię.

Wystarczy, że wypełnisz formularz VAT-R, który dla przedsiębiorców niebędących czynnymi podatnikami VAT jest nieobowiązkowy. Po zaznaczeniu opcji, iż jest się zwolnionym z podatku VAT, w białej liście podatników automatycznie utworzy się pusty wpis. Jeśli dodatkowo zgłosisz rachunek bankowy w CEIDG, w wykazie będzie widoczny pełni wpis.

Do wejścia w życie sankcji w kwestiach związanych z białą listą podatników VAT pozostało zaledwie parę dni. Zweryfikuj koniecznie swoją obecność w wykazie, a w razie wątpliwości, odwiedź stronę ministerstwa finansów. Sankcje związane z wykazem podatników to nie jedyne zmiany, jakie czekają przedsiębiorców po nowym roku.

smeo_admin

Data publikacji

16.12.2019 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż wniosek online