Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Ile kosztuje prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Czytaj

Ile kosztuje zatrudnienie pracownika w 2023 roku?

Czytaj

Gdzie i jak sprawdzić kontrahenta VAT? Biała lista i bazy klientów

Czytaj

Najnowszy wpis:

Ile kosztuje prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Czytaj

Ile kosztuje zatrudnienie pracownika w 2023 roku?

Czytaj

Gdzie i jak sprawdzić kontrahenta VAT? Biała lista i bazy klientów

Czytaj

Rozwój biznesu

Zobacz, jak lepiej prowadzić swoją firmę

smeo_admin

31.10.2019 r

5 minut czytania

Prowadzenie własnej firmy to atrakcyjna perspektywa, która zachęca stosunkowo dużą swobodą działania i możliwością wykonywania tego co się lubi na własnych zasadach. Jest to także sposobność do osiągnięcia większych dochodów, niż w przypadku pracy na etacie. Oczywiście zbudowanie dobrze funkcjonującej firmy nie jest proste. Przedstawiamy więc praktyczne wskazówki, które mogą pomóc w odniesieniu sukcesu jako przedsiębiorca.

Stwórz solidny biznesplan i bądź gotowy na przeciwności losu

Planowanie odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu każdego biznesowego sukcesu. Biznesplan to dobre miejsce na rozpoczęcie – określenie Twoich umiejętności i słabości, tego, co będziesz oferować, jak wyjątkowa jest Twoja oferta i jak planujesz ją przedstawić potencjalnym klientom.

Co więcej, spróbuj przygotować się na wszystko, co może pójść nie tak i zastanów się, jak sobie z tym poradzić. Na przykład: co się stanie, jeśli dostawcy już na początku współpracy okażą się nierzetelni? Co, jeśli klienci zapłacą Ci miesiąc później, a co, jeśli wystąpią problemy z funkcjonowaniem lokalu? A może zaufany dostawca zbankrutuje? Przygotowanie planu działania na wypadek różnych okoliczności, powinno być wykonane jeszcze przed rozpoczęciem działalności.

Przygotuj się na wyzwania finansowe

Większość małych i średnich firm twierdzi, że największe trudności na początku prowadzenia firmy sprawia przepływ pieniędzy i zatory płatnicze – tak wynika z Raportu BIG z 2016 roku. Można sobie z tym poradzić, oszczędzając miesięczne przychody, lub wykazując się kreatywnością w zakresie obniżania kosztów. Możesz np. zaoferować klientom zniżkę, jeśli zapłacą z góry depozyt lub pełną kwotę.

Bądź oszczędny – pamiętaj, że dopiero zaczynasz

Oprzyj się pokusie pracowania w eleganckim biurze, na drogim sprzęcie i z wykorzystaniem dużej części budżetu na marketing. Środki utrzymania Twojej firmy zależą od tego, co masz w portfelu, więc każdy przedsiębiorca ma inne pole manewru. Sztuka polega jednak na tym, aby zwiększać zasobność portfela, a nie wyzerować swoje konto już na początku. Utrzymuj niskie koszty ogólne, i skutecznie zarządzaj przepływem pieniądza.

Zapewnij sobie płynność finansową korzystając z faktoringu

Coraz popularniejszym sposobem na rozwiązanie problemów z finansowaniem firmy, jest faktoring. Jest to narzędzie które w głównej mierze pomaga w utrzymaniu płynności finansowej oraz zabezpiecza przedsiębiorstwo przed komplikacjami związanymi z przepływem gotówki. Trzeba jednak pamiętać, że ten typ usługi nie służy finansowaniu przeterminowanych należności, a ma na celu przede wszystkim przyspieszenie płatności. Dodatkowo, firma faktoringowa zajmuje się monitorowaniem faktur, dzięki czemu przedsiębiorca będzie ma więcej czasu, aby zająć się prowadzeniem biznesu.

Faktoring to usługa finansowa, która polega na wcześniejszym wypłaceniu przez firmę faktoringową, taką jak SMEO, pieniędzy z wystawionej kontrahentowi faktury z odroczonym terminem płatności. Sprawdź, jak jeszcze poprawić płynność finansową swojej firmy.

Nie bój się prosić o pomoc

Networking to nie tylko nowe możliwości biznesowe – może być też źródłem wsparcia i świeżych pomysłów. Pomimo tego, że bycie przedsiębiorcą zajmuje dużo czasu (o wiele więcej niż w przypadku pracy na etacie), warto od czasu do czasu pojawić się na wydarzeniach, na które uczęszczają osoby z branży, lub inni przedsiębiorcy. Nie wahaj się prosić o radę osób wokół siebie (np. pośrednika, kierownika banku lub nawet znajomych, którzy są właścicielami innych firm). Dzięki ich doświadczeniu, mogą wspomóc Cię cenną radą. Bądź otwarty na nowe opinie i sugestie. Zawsze dobrze jest uzyskać świeże spojrzenie na stare metody pracy.

Zadbaj o marketing, nawet przy skromnym budżecie

Marketing nowej firmy jest niezwykle ważny, i wcale nie musi wiele kosztować. Media społecznościowe są Twoim przyjacielem – utworzenie strony biznesowej na Facebooku jest bezpłatne, i pomoże Ci w rankingu wyszukiwania online.

W zasadzie niezbędne jest oczywiście posiadanie własnej strony internetowej, która powinna być jedną z pierwszych inwestycji w zakresie marketingu. Koniecznie pamiętaj o dodaniu informacji o firmie do wizytówki Google Moja Firma. W dłuższej perspektywie można również wykorzystać reklamy na mediach społecznościowych lub Google Ads, które z całą pewnością zwiększą liczbę osób odwiedzających firmową stronę, a w konsekwencji korzystających z usług lub produktów.

Zbuduj zespół, który podziela Twoją wizję

To proste – wspaniali ludzie tworzą wspaniałą firmę. W miarę rozwoju firmy może być konieczne zatrudnienie personelu. Po pierwsze, poświęć czas na dokładne poznanie ludzi aby upewnić się, że pasują do Twojej wizji i podzielają Twoje wartości.

Po drugie, może być trudno się do tego przyzwyczaić, ale ważne jest, aby nauczyć się delegować zadania. Nie wszystko będziesz w stanie zrobić samemu. Nie oczekuj także, że Twoi pracownicy będą pracować tak ciężko, jak Ty. Oczywiście, masz prawo wymagać od nich wykonywania swoich obowiązków na 100%, jednak nie można zapomnieć o tym, że to Twoja firma.

Weź również pod uwagę, że pracownik to dla Twojej firmy koszt. Abyś mógł się do tego lepiej przygotować, przygotowaliśmy e-book o kosztach pracodawcy. Dowiesz się z niego m.in. ile dokładnie kosztuje zatrudnienie pracownika, na jaką formę umowy się zdecydować czy jak legalnie zatrudnić pracowników zza wschodniej granicy?

Nigdy nie przestawaj się uczyć

Założenie własnej firmy to ciągły proces rozwoju. Ważne jest, aby uczyć się zarówno umiejętności praktycznych, jak i rozwijać inteligencję emocjonalną. Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa wiąże się także z rozwiązywaniem nieustannie pojawiających się problemów.

Doskonal swoje umiejętności zarządzania czasem i projektami. Naucz się nowego oprogramowania lub prowadzenia własnych kampanii w mediach społecznościowych. Możesz także pracować nad zarządzaniem, prezentacją i motywacją, ponieważ to bardzo praktyczne umiejętności. Jeśli dużo podróżujesz, nie marnuj tego czasu, wykłady TED i audiobooki czy podcasty świetnie sprawdzą się w tej sytuacji. Są doskonałym sposobem na inspirację i edukację.

Nie zapomnij o swoim życiu prywatnym

Bycie przedsiębiorcą to styl życia i wyjątkowo angażujące zajęcie – dni w pracy od godziny 8:00 do 16:00 minęły. To nie znaczy, że musisz zapaść się pod ziemię (a raczej zamknąć w biurze). To szybka droga do wypalenia zawodowego. Jak temu zaradzić? Koniecznie znajdź czas na relaks – w przeciwnym razie będziesz mniej produktywny. Zwiększy się także szansa na to, że spotka Cię wypalenie zawodowe. Zaplanuj swój dzień, oddziel wyraźną linią czas prywatny od zawodowego, jest to ważne dla Twojego zdrowia psychicznego. Pracuj nad umiejętnościami zarządzania czasem, pomoże Ci to wykorzystać wszystkie 24 godziny doby.

smeo_admin

Data publikacji

31.10.2019 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek