Strefa klienta Zaloguj się do: Panelu faktoringu Panelu pożyczki

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Jakie są korzyści karty kredytowej dla firmy?

Czytaj

Jak sfinansować zakup sprzętu dla firmy?

Czytaj

Kredyt dla firm – przygotuj się w 6 krokach

Czytaj

Najnowszy wpis:

Jakie są korzyści karty kredytowej dla firmy?

Czytaj

Jak sfinansować zakup sprzętu dla firmy?

Czytaj

Kredyt dla firm – przygotuj się w 6 krokach

Czytaj

Rozwój biznesu

Praca zdalna – jakie są za i przeciw?

smeo_admin

15.09.2022 r

4 minut czytania

Praca zdalna jest coraz popularniejsza w ostatnich latach. Częściowo z powodu wyboru pracowników, ale w dużej mierze z konieczności wywołanej czasami pandemicznymi. Obecnie wiele osób stoi przed dylematem, czy wracać do biura, czy zostać w domu lub może zastosować pracę hybrydową. Jakie są za, a jakie przeciw pracy zdalnej?

Co z tą efektywnością?

Zacznijmy od rozważenia podstawowej kwestii, która budzi kontrowersje: czy praca z domu jest bardziej efektywna niż z biura czy mniej? Na ten temat przeprowadzono szereg badań, wiele z nich w czasie pandemii, ale wyniki nie są jednoznaczne.

Profesor Nicholas Bloom ze Stanforda wraz z innymi badaczami prowadzi od 2020 roku badania na temat pracy zdalnej. Ostatnie wyniki wskazują, że osoby pracujące z domu są o 9 procent bardziej efektywne niż te wykonujące obowiązki w biurze. Z kolei przytaczane przez brytyjski tygodnik „The Economist” dane wskazują, że praca zdalna zmniejsza produktywność pracowników, i do tego pracują oni dłużej przez wirtualne zebrania, telefony etc. zastępujące bezpośredni kontakt z współpracownikami i klientami. Badanie przeprowadzono na ponad 10 tys. zatrudnionych w jednej firmie z branży technologicznej. Analizowano zapisy oprogramowania śledzącego ruchy myszką i korzystanie z klawiatury oraz odwiedzone strony i aplikacje. Badanie wskazało, że pracownicy przepracowali w domu o 30 procent więcej godzin, ale niestety nie poprawiła się ich efektywność.

Interesujące i zarazem rozstrzygające może być spojrzenie na to, jak sami pracownicy postrzegają swoją produktywność podczas pracy zdalnej czy hybrydowej. Według badania serwisu Pracuj.pl dla co czwartego ankietowanego większa efektywność zadań podczas pracy w domu jest kluczowa, a już połowa badanych uważa, że w domu lepiej skupia się na obowiązkach niż w siedzibie firmy.

Zalety pracy zdalnej: oszczędność czasu i pieniędzy

Nie oszukujmy się – pracownicy nie chcą pracować z domu, bo oznacza to większą efektywność, ale dlatego, że doceniają inne zalety tego rozwiązania. Istotne są oszczędność czasu i pieniędzy. Brak konieczności dojazdu do pracy oznacza mniej godzin spędzonych w korkach i mniej wydatków np. na paliwo. W badaniu Pracuj.pl aż 64 procent respondentów docenia w pracy zdalnej oszczędność czasu, a 42 procent jako zaletę wymienia niższe wydatki.

Elastyczność i komfort pracy zdalnej

Warto też zwrócić uwagę na elastyczność czasu pracy, jaką niesie praca zdalna czy hybrydowa (w wyżej wymienionym badaniu ten plus docenia 35 procent ankietowanych). Można pracować w dowolnych godzinach, ustalać samodzielnie przerwy etc. Przy pracy zdalnej jest też dowolność wyboru miejsca wykonywania obowiązków – niekoniecznie w domu jak wskazuje potoczna nazwa, ale np. w kawiarni, przestrzeni co-workingowej, w hotelu. Przy pracowaniu w domu można poczuć się komfortowo, wybrać wygodny strój, urządzić kącik do pracy wedle własnego widzimisię. Łatwiej jest też pogodzić życie prywatne z zawodowym, w przerwach można wykonywać domowe obowiązki czy spędzić czas z rodziną. Osoby lubiące zdrowe odżywianie doceniają możliwość przygotowywania posiłków w domu.

Wady pracy zdalnej

Co z wadami pracy zdalnej? To, co jest zaletą dla jednych, dla innych jest wadą – chodzi tu o łączenie w jednym miejscu życia prywatnego i zawodowego. Część pracowników wskazuje, że zatarcie granic między tymi sferami jest największym minusem pracy zdalnej (dokładnie 47 procent badanych).  Wiąże się z tym inna często wskazywana przez badanych bolączka, czyli konieczność wykonywania obowiązków zawodowych w prywatnych przestrzeniach. Jeśli już o tym mowa, to generuje to także dodatkowe wydatki np. na prąd czy szybszy Internet. Oczywiście mogą one równoważyć oszczędności na dojazdy, ale to już zależy od indywidualnej sytuacji. Problemem przy pracy z domu i braku bezpośredniej kontroli może być zarządzanie czasem i organizacja pracy – choć w przypadku tej wady da się ją wyeliminować, stosując pewne metody i zmieniając nawyki.

Tęsknota za kolegami

Jedną z rzeczy, która najmocniej odróżnia pracę zdalną od tej z biura jest częstość kontaktu ze współpracownikami lub klientami i ich forma. Podczas pracy z domu komunikacja jest rzadsza i tylko za pośrednictwem maili, telefonów czy wideo rozmów. Rzadsze kontakty z innymi pracownikami to wada dla 37 procent respondentów, ale aż 55 procent badanych sądzi, że pracując w biurze miałoby lepszą komunikację z kolegami niż gdy pracują z domu. Nie tylko utrudnia to dogadywanie podziału obowiązków i wykonywanie projektów, ale przede wszystkim powoduje, że pracownicy odczuwają samotność i po prostu tęsknią za wspólną pracą w siedzibie firmy.

Praca zdalna: za czy przeciw?

Jaki jest zatem wynik tego sporu – za czy przeciw pracy zdalnej? Respondenci badania Pracuj.pl wolą zdecydowanie pracę z domu czy model hybrydowy, jedynie 9 procent badanych wróciłoby na stałe do biura. Tak naprawdę jednak każdy musi zdecydować za siebie, bo różne są typy pracowników, ich potrzeby i wymagania.

smeo_admin

Data publikacji

15.09.2022 r.

Ocena: 4,00 (1 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż wniosek online