Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Jak przebiega kryzys finansowy? Czy da się na niego przygotować?

Czytaj

Stagflacja – co to takiego?

Czytaj

Gwarancja bankowa – czym jest i w jaki sposób można ją uzyskać?

Czytaj

Najnowszy wpis:

Jak przebiega kryzys finansowy? Czy da się na niego przygotować?

Czytaj

Stagflacja – co to takiego?

Czytaj

Gwarancja bankowa – czym jest i w jaki sposób można ją uzyskać?

Czytaj

Rozwój biznesu

Dowiedz się, czy przysługuje Ci ulga na start.

Barnaba

09.12.2019 r

5 minut czytania

Każdemu zależy na posiadaniu dobrze płatnej pracy. Znalezienie intratnej posady nie jest jednak zadaniem łatwym, dlatego coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Nierzadko decydujemy się na założenie firmy także dlatego, że praca na etacie nie przynosi nam satysfakcji lub jest zbyt stresująca. Zarejestrowanie jednoosobowej działalności możliwe jest w ciągu jednego dnia. Dużo emocji wzbudzają jednak zniżki dla osób, które zaczynają przygodę z własnym biznesem. Zanim zdecydujemy się na założenie własnej działalności, dowiedzmy się komu i na jakich zasadach przyznawana jest ulga na start oraz zwolnienia podatkowe.

Ulga na start – z jakiego zwolnienia może skorzystać początkujący przedsiębiorca?

Jak powszechnie wiadomo — każdy, kto decyduje się na założenie własnej działalności, musi liczyć się z obowiązkiem opłacania składek obejmujących ubezpieczenie zdrowotne jak i społeczne. Może to przysparzać trudności, gdyż na początku mało która działalność generuje duże zyski. Musimy pozyskać klientów oraz wzbudzić zainteresowanie oferowanymi przez nas produktami lub usługami. Do tego wysokość składek ZUS 2020 dla przedsiębiorcy ma być jeszcze wyższa!

Nowi przedsiębiorcy mogą jednak odetchnąć z ulgą. Obowiązujące aktualnie przepisy pozwalają im nie ponosić kosztów związanych z opłacaniem składki na ubezpieczenie społeczne. Nadal będziemy jednak musieli ponosić koszty związane ze składką na ubezpieczenie zdrowotne.

Ulga na start obowiązuje jednak tylko przez sześć miesięcy od dnia zarejestrowania działalności. Mimo to, dla początkujących przedsiębiorców jest to bardzo korzystny przepis, gdyż pozwala na zmniejszenie wydatków, które w okresie rozpoczynania przygody z własną firmą są zazwyczaj dość duże. Aby móc skorzystać z ulgi, należy jednak spełnić określone przez przepisy prawne warunku. Zgodnie z artykułem 8 ust. 1 Ustawy z 6 marca 2018 roku — Prawo przedsiębiorców, jesteśmy uprawnieni do skorzystania z ulgi, jeśli:

  • zakładamy działalność po raz pierwszy

lub

  • podejmujemy ją ponownie, ale po upływie minimum 60 miesięcy od jej zakończenia.

Ponadto, nie możemy:

  • wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy, jeśli zatrudniał nas on w roku, w którym założyliśmy działalność lub w roku poprzednim.

Na jakie ulgi możemy liczyć później?

Wielu przedsiębiorców martwi się o to, czy po upływie sześciu miesięcy można liczyć na kolejne zniżki. Na szczęście tak. Kiedy przestanie nas obowiązywać ulga na start, mamy prawo do opłacania tak zwanego „małego ZUSu”. Możemy go opłacać od miesiąca, w którym przestała nas dotyczyć zniżka na start.

„Mały ZUS” płacony jest przez 24 miesiące kalendarzowe. Aktualnie obowiązująca składka, uwzględniająca składkę chorobową wynosi 555,89 złotych. Nie jesteśmy jednak zobligowani do opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe, a więc składka ZUS może wynosić 539,35 złotych.

Podobnie jak w przypadku ulgi na start, należy spełnić pewne warunki, aby móc opłacać „mały ZUS”. Przede wszystkim:

  • Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej, nie powinniśmy prowadzić pozarolniczej działalności. Dotyczy to jednak 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem, w którym rozpoczęliśmy przygodę z własną firmą.
  • Nie wolno nam również świadczyć w ramach działalności naszej firmy usług dla swego byłego pracodawcy. Dotyczy to jednak usług, które byłyby identyczne z tymi, jakie świadczyliśmy będąc zatrudnieni na etacie. Warto również pamiętać o tym, że ograniczenie to stosuje się tylko do pracodawców, którzy zatrudniali nas w roku, w którym założyliśmy własną firmę lub w roku poprzedzającym jej założenie.

W lutym 2020 r., „Mały ZUS” został zastąpiony przez „Mały ZUS Plus”, sprawdź na czym polega!

Co robić, gdy przestajemy być uprawnieni do korzystania z ulg?

Niestety, w niektórych przypadkach przedsiębiorcy nie mogą liczyć na ulgi. Przede wszystkim zniżki nie obowiązują osób, które nie spełniają wspomnianych w powyższych akapitach warunków. Niewątpliwym minusem ulg jest również to, że obowiązują przez określony czas.

Na ulgę na start nie będą mogły więc liczyć osoby, które prowadzą działalność dłużej niż sześć miesięcy. Jeśli chodzi zaś o „mały ZUS”, po upływie wspomnianych 24 miesięcy kalendarzowych, ulga ta przestaje nas dotyczyć. Wówczas zobligowani jesteśmy opłacać tak zwany „duży ZUS”. Niestety, wiąże się to z koniecznością ponoszenia kosztów składki na Fundusz Pracy. Oczywiście oprócz tego zobowiązani jesteśmy do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne.

Nieobowiązkowe pozostaje wciąż ubezpieczenie chorobowe. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy nie lepiej byłoby opłacić i tę składkę. Jeśli zdecydujemy się opłacić wszystkie składki, łącznie z chorobową, zapłacimy 1316,97 zł. Bez opłacania składki chorobowej, poniesiemy koszty w wysokości 1246,92 zł.

Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że preferencyjny ZUS możemy opłacać jedynie przez wspomniane 24 miesiące. Wiele osób błędnie uważa, że do tego okresu nie wlicza się czas, w którym działalność była zawieszona. Niestety miesiące, podczas których firma była zawieszona również wliczają się do okresu 24 miesięcy, w których możemy opłacać niższe składki. Istotne jest również to, aby każda osoba, która opłacała „mały ZUS” dokonała przerejestrowania na pełne składki. Jak samodzielnie prowadzić księgowość firmy jednoosobowej? Tego dowiesz się z jednego z naszych artykułów. Należy to zrobić rzecz jasna wtedy, gdy miną 24 miesiące, w których trakcie mogliśmy opłacać ZUS preferencyjny. Wielu przedsiębiorców o tym zapomina.

Początkujący przedsiębiorcy a faktoring

Jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z prowadzenia firmy, możemy korzystać z wielu ulg. Jednak nie tylko wysokie składki i podatki są problemem. Wiele firm cierpi z powodu braku płynności finansowej, która jest szczególnie potrzebna w początkowej fazie działalności. Jak sobie z tym poradzić, kiedy kredyt nie wchodzi w grę? Rozwiązaniem jest faktoring, który zapewnia niemal natychmiastowe wypłaty środków na konto. Wystarczy podpisać umowę z faktorem i przekazać mu nieprzeterminowane faktury.

Nie brakuje ulg dla początkujących przedsiębiorców. Należy jednak mieć na uwadze, że są one przeznaczone dla tych, którzy zakładają działalność gospodarczą i obowiązują jedynie przez ściśle określony czas. Warto również zapoznać się z przepisami, które informują nas o warunkach, jakie musimy spełnić, aby móc skorzystać ze zniżek.

Barnaba

Data publikacji

09.12.2019 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek