Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Finansowanie start-upu: różne źródła kapitału

Czytaj

Czy faktoring jest dla Ciebie? Poznaj 3 historie naszych klientów!

Czytaj

Kiedy i jak skalować biznes: praktyczne wskazówki

Czytaj

Najnowszy wpis:

Finansowanie start-upu: różne źródła kapitału

Czytaj

Czy faktoring jest dla Ciebie? Poznaj 3 historie naszych klientów!

Czytaj

Kiedy i jak skalować biznes: praktyczne wskazówki

Czytaj

Baza wiedzy o faktoringu

Faktoring dla spółek cywilnych – dofinansowanie spółki cywilnej

Paulina

26.07.2023 r

3 minut czytania

Faktoring to zewnętrzna forma finansowania dostępna dla wielu podmiotów gospodarczych – jednoosobowych działalności, spółek prawa handlowego i także spółek cywilnych. Na czym polega faktoring dla firm i na co mogą liczyć spółki cywilne w tym zakresie?

Czy spółka cywilna może uzyskać faktoring?

Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, bo nie jest spółką prawa handlowego jak np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy komandytowa. To konstrukcja oparta o prawo zobowiązań, w której podmiotami prawa pozostają wspólnicy spółki i oni też zaciągają zobowiązania. Spółka cywilna stanowi ich współwłasność. Wspólnicy spółki cywilnej są wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, tak jak właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych.

Nie ma żadnych przeszkód, by spółka cywilna uzyskała finansowanie od zewnętrznych instytucji np. banków czy od faktora. Wspólnicy spółki cywilnej, tak samo jak właściciele JDG, mogą wnioskować o faktoring.

Dofinansowanie spółki cywilnej: faktoring

Faktoring to usługa dostępna dla każdej firmy, bez względu na jej formę prawną, która:

  • działa w branży B2B, czyli współpracuje z innymi firmami,
  • wystawia kontrahentom faktury o odroczonym terminie płatności, np. 30, 60, 90 dni,
  • chce poprawić płynność finansową,
  • nie chce lub nie może ubiegać się o kredyt lub pożyczkę,
  • chce uzyskać finansowanie bez obciążania wyniku finansowego oraz wpisów w historii kredytowej,
  • pragnie utrzymać możliwość wystawiania faktur z długimi terminami płatności, ale jednocześnie mieć zawsze dostępne środki na bieżącą działalność.

Ponadto to świetna opcja dla nowych, rozwijających się firm, u których trudno na razie o dobrą wiarygodność kredytową, wysokie obroty czy bogatą historię zaciąganych zobowiązań. Takim podmiotom mogą odmawiać banki, ale faktoring będą mogły uzyskać. Instytucje faktoringowe z reguły przyglądają się kontrahentom w kontekście tego, ilu jest ich jest, jak często i na jakie sumy otrzymują faktury od firmy. Ponadto nie wymagają długiego stażu działalności czy milionowych przychodów od faktorantów.

Korzyści faktoringu

Dlaczego spółki cywilne powinny zainteresować się faktoringiem? Może on mieć liczne korzyści przy prowadzeniu biznesu i stać się remedium na gorszą koniunkturę w gospodarce. Przede wszystkim od razu po wystawieniu faktury wspólnicy spółki otrzymują od 80% do 100% wartości faktury wystawionej kontrahentowi. Mogą dowolnie dysponować tą gotówką, wydając ją na towary, inwestycje, rozwój – inaczej niż w przypadku niektórych kredytów, gdzie trzeba wydać uzyskane finansowanie na konkretny cel. Faktoring nie obciąża wyniku finansowego, bo nie wykazuje się go w bilansie, nie obciąża też  historii kredytowej, ponieważ przedsiębiorca korzystający z faktoringu, nie zadłuża się.

Co bardzo ważne w branżach takich jak logistyka, transport czy budownictwo, stosując faktoring, nie trzeba rezygnować z wystawiania faktur na 40, 60 czy 90 dni. Dzięki temu nie ryzykuje się utraty kontrahentów, bo dla wielu faktury z długim terminem płatności to standard. Można też negocjować rabaty za towary i usługi w zamian za wydłużone terminy płatności. Nie zachwieje to płynnością finansową firmy, bo i tak faktor wypłaci szybko kwoty z faktury.

Koszty faktoringu dla spółek cywilnych

Jakie są koszty faktoringu dla spółek cywilnych? Składają się na nie:

  • prowizja przygotowawcza,
  • odsetki,
  • prowizja faktoringowa.

Prowizja przygotowawcza nie jest pobierana przez wszystkich faktorów. Niektórzy z niej rezygnują. To prowizja opłacana już na etapie przygotowania umowy, wynosząca od 0,1% do 3% wartości limitu faktoringowego. Prowizja faktoringowa jest pobierana zawsze i wynosi od 0,1% w skali miesiąca lub dnia, od kwoty brutto na fakturze lub od zaliczki wypłaconej przez faktora. Za okres od wypłaty zaliczki spółce cywilnej do momentu uregulowania należności przez kontrahenta, faktor pobiera odsetki ustawowe w wysokości 7,2% w skali roku.

Faktoring dla spółek cywilnych: oferta SMEO

SMEO oferuje finansowanie spółki cywilnej na korzystnych warunkach. Pieniądze wypłacane są w jeden dzień, w wysokości nawet do 100% wartości faktury netto, a limit faktoringowy wynosi do 2 milionów złotych. Skontaktuj się z nami, by poznać ofertę.

 

Paulina

Ekspert ds. faktoringu

Data publikacji

26.07.2023 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek