Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Jak firmy mogą uciec przed inflacją?

Czytaj

Polsce grozi największy kryzys gospodarczy od 30 lat. Jak się przygotować?

Czytaj

Lepsze decyzje finansowe z aplikacjami do księgowości online

Czytaj

Najnowszy wpis:

Jak firmy mogą uciec przed inflacją?

Czytaj

Polsce grozi największy kryzys gospodarczy od 30 lat. Jak się przygotować?

Czytaj

Lepsze decyzje finansowe z aplikacjami do księgowości online

Czytaj

Rozwój biznesu

Finansowanie założenia działalności gospodarczej. Sprawdź dotacje z urzędu pracy

smeo_admin

07.09.2022 r

4 minut czytania

Masz niezły pomysł na biznes, ale brak pieniędzy by ruszyć z działalnością? Czy wiesz, że możesz ubiegać się o dotację z lokalnego urzędu pracy? Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać finansowanie na start swojej firmy.

Czym są dotacje z Urzędu Pracy?

Dotacja z urzędu pracy to bezzwrotne, jednorazowe środki do przeznaczenia na podjęcie działalności gospodarczej. Wysyłana jest w całości przelewem i nie trzeba jej zwracać pod warunkiem, że będzie się przestrzegać zapisów umowy z urzędem. Środki otrzymuje się przed poniesieniem wydatków związanych z otwarciem własnej firmy. Oferty dotacji i warunki jej przyznają mogą się różnić między różnymi urzędami pracy, dlatego zawsze warto sprawdzić szczegóły w lokalnym urzędzie. Zazwyczaj jednak ogólne zasady przyznawania finansowania są podobne i przyjrzymy się im w dalszej części tekstu.

Warunki otrzymania dotacji na start firmy

Nie każdy, niestety, może ubiegać się o środki z urzędu pracy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Trzeba spełniać określone kryteria, to jest:

  • posiadać status osoby bezrobotnej, zarejestrowanej w danym urzędzie – można to zrobić nawet tego samego dnia przed złożeniem wniosku o dofinansowanie,
  • nie prowadzić żadnej działalności gospodarczej przez co najmniej ostatnich 12 miesięcy, w tym nie mieć zawieszonej obecnie działalności – tu jednak nie zawsze ten wymóg jest przestrzegany, w tegorocznych naborach urzędy dawały dofinansowanie na nową firmę, gdy petent miał inną działalność, o ile miały one inne profile,
  • nie być objętym zajęciami komorniczymi oraz nie mieć nieuregulowanych zobowiązań wobec funduszy celowych,
  • nie być karanym za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku,
  • w okresie np. roku (każdy urząd ustala indywidualnie) przed złożeniem wniosku nie można było odrzucić oferty pracy lub stażu z urzędu pracy.

Ponadto można złożyć tylko jeden wniosek o dotację w lokalnym UP – złożenie wniosku w jednym z urzędów przekreśla możliwość ubiegania się o dotację w innym. Niektóre urzędy do tej standardowej listy wymogów dodają jeszcze inne np. brak bycia zwolnionym z pracy z własnej winy w poprzednim roku czy brak wykonywania podobnej działalności, którą chce się obecnie podjąć, w ostatnich kilku latach.

Kto może ubiegać się o dotację?

Jak już zaznaczyliśmy powyżej o dotację mogą ubiegać się osoby bezrobotne, które chcą założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Nie jest to zatem opcja dla potencjalnych właścicieli spółek cywilnych czy z o.o. Ponadto o finansowanie mogą wnioskować opiekunowie osób niepełnosprawnych, absolwenci CIS (centrum integracji społecznej) lub KIS (klubu integracji społecznej). Zdarza się, że urzędy pracy prowadzą nabory dla różnych grup np. osób do 29. roku życia, kobiet po 35. roku życia etc.

Na co można uzyskać dofinansowanie?

Dla urzędu nie ma znaczenia, jaki rodzaj działalności chce podjąć beneficjent. Może to być firma z dowolnej branży, z wyjątkiem działalności rolniczej i dosłownie kilku sektorów wykluczonych przez urzędy – sprawdź listę w lokalnym UP. Za pomocą środków można sfinansować dowolne aktywa, towary i usługi niezbędne do uruchomienia biznesu.

Ile można otrzymać?

Maksymalna kwota dotacji na start własnej firmy określona jest na sześciokrotność średniego wynagrodzenia danego roku, zatem zmienia się corocznie. W 2022 roku jest to 36 tys. złotych, aczkolwiek warto wiedzieć, że niektóre urzędy ustalają trochę niższe kwoty.

Jak otrzymać dotację z UP?

Aby otrzymać dotację, petent musi wypełnić wniosek o dofinansowanie i dołączyć do niego kilka niezbędnych dokumentów. Wniosek ma kilkanaście stron, zatem trzeba poświęcić na jego wypełnienie trochę czasu. Jeśli chodzi o dodatkowe dokumenty, to mogą być wymagane np.:

  • koncesje i zezwolenia na prowadzenie działalności, o ile jej rodzaj ich wymaga,
  • dokumenty potwierdzające posiadane uprawnienia czy kwalifikacje,
  • referencje od pracodawców/zleceniodawców i promes współpracy od podwykonawców, dostawców, zleceniodawców – to raczej nie jest konieczne, ale czasem mile widziane.

Ponadto w jednym z załączników do wniosku trzeba podać czy i w jakiej kwocie otrzymało się w ostatnich latach pomoc de minimis.

Uzyskałeś już finansowanie z urzędu pracy i udało Ci się założyć firmę? Zastanawiasz się, jak teraz zachować płynność finansową? Spróbuj faktoringu, który jest świetnym sposobem na finansowanie działalności gospodarczej, nawet dla firm z krótkim stażem, a są obecnie większe szanse, że go uzyskasz niż kredyt. Dostaniesz środki już od pierwszej wystawionej faktury.

smeo_admin

Data publikacji

07.09.2022 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek