Duże zlecenie – skąd wziąć pieniądze na realizację?

Kiedy prowadzisz własną firmę z całą pewnością sen z powiek spędza Ci konieczność pozyskiwania nowych zleceń, dzięki którym zapewnisz przedsiębiorstwu nie tylko przetrwanie, ale także długofalowy rozwój. Kiedy jednak uda Ci się już zdobyć duże zlecenie, pojawia się kolejny problem. Skąd wziąć środki na jego zrealizowanie?

Pożyczki i kredyty

Za najpopularniejszą formę finansowania inwestycji firmowych uważa się kredyt oraz pożyczkę. Banki prześcigają się w różnych ofertach skierowanych specjalnie do przedsiębiorców. Biorąc kredyt trzeba pamiętać o tym, że należy określić zasadniczy cel przeznaczenia pieniędzy, którym niekoniecznie muszą być inwestycje. Taki wymóg nie występuje natomiast w przypadku pożyczek, które można uzyskać na dowolny – nieokreślony w obustronnej umowie cel.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kredytów (na przykład kredyt inwestycyjny, przeznaczony na działalność inwestycyjną, kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, kredyt samochodowy, a także kredyt obrotowy, z których finansuje się bieżącą działalność przedsiębiorstwa). To rozwiązanie ma jednak pewne wady. Nowe firmy często nie mogą skorzystać z tego rozwiązania lub oferowane są im niekorzystne warunki spłaty.

Faktoring

Dzięki faktoringowi możesz otrzymać pieniądze na konto w kilka chwil. Otrzymane środki od razu można przeznaczyć na rozwój czy bieżącą działalność firmy – na zatrudnienie nowych pracowników, zakup sprzętu czy programów niezbędnych do realizowania zleceń. Kontrahent przedsiębiorcy, która korzysta z faktoringu zyskuje dzięki temu więcej czasu na opłacenie faktury, a samą płatność kieruje na rzecz firmy faktoringowej.

Jak to działa w kilku krokach?

  • sprzedajesz swojemu kontrahentowi produkt bądź usługę;
  • wysyłasz do SMEO kopię faktury i podpisujesz umowę – wszystko to zrobisz online;
  • pieniądze otrzymujesz na konto nawet w kilka minut od zgłoszenia faktury.

W grudniu zeszłego roku jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy faktoring dla startupów – z finansowania w SMEO mogą skorzystać młode firmy, już od pierwszej wystawionej faktury.

Dotacje unijne

Dzięki wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku polscy przedsiębiorcy uzyskali prawo do ubiegania się o dofinansowanie pochodzące z funduszy unijnych. Ale uwaga! Nie należy z tym zbytnio zwlekać. Tylko do 2020 roku można skorzystać z pieniędzy przekazywanych w ramach pięciu programów operacyjnych. I tak na przykład możesz skorzystać z programu Infrastruktura i Środowisko, za pomocą którego dofinansowuje się infrastrukturę techniczną w najistotniejszych działach gospodarki. Jeśli prowadzisz małą lub średnią firmę nastawioną na realizację prac badawczo-rozwojowych możesz ubiegać się o pozyskanie środków pochodzących z programu Inteligentny Rozwój. Może się też zdarzyć, że będziesz chciał zatrudnić osoby bezrobotne nie mające więcej niż 30 lat. Możesz pozyskać środki na ich przekwalifikowanie bądź kształcenie z programu Wiedza, Edukacja, Rozwój.
Nie bez znaczenia przy pozyskiwaniu funduszy unijnych jest miejsce, gdzie zakładasz firmę. Jeśli pochodzisz ze wschodu Polski, najprawdopodobniej na rozwój swojej firmy lub zmianę jej modelu biznesowego będziesz mógł przeznaczyć środki uzyskane w ramach programu Polska Wschodnia. Jest też jeszcze jeden program – Polska Cyfrowa. Jest on przeznaczony głównie dla przedsiębiorstw działających w sektorze IT. Dla przedsiębiorców dostępne są dodatkowo środki pochodzące z programów regionalnych.

Fundusze inwestycyjne

Jeśli chcesz rozwinąć swoją działalność gospodarczą na bardziej masową skalę możesz skorzystać z oferty funduszy inwestycyjnych. Ich zasada działania polega na zagwarantowaniu przez dany fundusz dodatkowych środków pieniężnych, a także nierzadko wsparcia specjalistów w danej branży w zamian za prawo do współwłasności. Szczególnie powinieneś rozważyć tę opcję, jeśli prowadzisz biznes technologiczny, nastawiony na co prawda bardzo zyskowne, ale też przy tym ryzykowne innowacje. W tym względzie warto skorzystać z funduszy venture capital. Dla początkujących przedsiębiorców stworzono natomiast fundusze seedowe, udzielające nie tylko wsparcia finansowego, ale także doradczego.

Inkubatory biznesu

Inkubatory biznesu pozwalają nie tyle na zdobycie pieniędzy, co raczej na znalezienie odpowiednich doradców wspomagających proces zakładania oraz prowadzenia firmy. Specjaliści obsługujący takie inkubatory pomagają na przykład w opracowywaniu biznesplanów, udzielając także praktycznych porad co do tego, w jaki sposób przeprowadzić rozmowę z inwestorami, aby okazała się efektywna.
Inkubatory biznesu szkolą początkujących przedsiębiorców w zakresie sposobów pozyskiwania pieniędzy oraz ich rozsądnego wydawania (wskazują na przykład na co przeznaczyć środki pieniężne pochodzące z udzielonych przez banki kredytów oraz pożyczek, tak aby ich ostatecznie nie zmarnować). Część z nich ma do zaoferowania swoim klientom również budynki biurowe oraz hale produkcyjne. Oczywiście – jak sama nazwa wskazuje – inkubatory biznesu służą swoją pomocą przede wszystkim tym osobom, które dopiero planują otworzyć swoją firmę lub znajdują się na początku działalności firmy.

W budżecie firmowym nie zawsze dysponujesz odpowiednią kwotą, aby pokryć wszelkie wydatki związane z realizacją konkretnego projektu, zwłaszcza jeśli jest on zakrojony na szeroką skalę. Na szczęście istnieją pewne sposoby na pozyskanie niezbędnych środków. Przy niewielkim zaangażowaniu naprawdę możesz zyskać duże pieniądze dla swojego biznesu!
Przedstawiliśmy Ci kilka propozycji na to, jak znaleźć dodatkowe środki na inwestycje. Wybór najlepszej metody pozostawiamy jednak Tobie, ponieważ wszystko jest zależne od indywidualnych możliwości i sytuacji firmy. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł, w którym prezentujemy 8 źródeł finansowania biznesu.

Chcesz wiedzieć więcej o faktoringu? Zostaw nam swój numer, oddzwonimy!Mamy dla Ciebie prezent!

Zdobądź intuicyjne narzędzie do stworzenia budżetu firmowego i rozwijaj biznes bez zatorów płatniczych. Dołącz do grona naszych subskrybentów.