Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Ile kosztuje prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Czytaj

Ile kosztuje zatrudnienie pracownika w 2023 roku?

Czytaj

Gdzie i jak sprawdzić kontrahenta VAT? Biała lista i bazy klientów

Czytaj

Najnowszy wpis:

Ile kosztuje prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Czytaj

Ile kosztuje zatrudnienie pracownika w 2023 roku?

Czytaj

Gdzie i jak sprawdzić kontrahenta VAT? Biała lista i bazy klientów

Czytaj

Rozwój biznesu

10 dobrych praktyk budowania relacji z klientem

smeo_admin

03.08.2022 r

3 minut czytania

Przy prowadzeniu własnej firmy dobre relacje z klientami to kluczowa sprawa. Obecnie, gdy konkurencja w każdej branży jest ogromna, nie wystarczy już tylko wysłać maila z ofertą i czekać na odzew. Trzeba poświęcić wiele czasu i środków by zbudować świetne relacje z klientami. Poznaj 10 praktyk, które możesz wdrożyć od razu, by poprawić kontakty z klientami!

1.  Buduj nieformalne relacje z klientami

Oczywiście nie chodzi tu o to, by umawiać się z klientem na drinka…ale by widzieć w nim kogoś więcej niż tylko osobę mającą kupić produkt czy usługę lub imię i nazwisko na liście w newsletterze. Postaraj się nawiązać przyjazne stosunki z klientem poprzez interesowanie się jego potrzebami i wymaganiami, small talk, opowiadanie trochę o sobie i wizji swojego biznesu etc. Wyjdź poza ramy suchego przedstawiania oferty i postaraj się zaprzyjaźnić ze swoim klientem.

2.  Stosuj różne kanały komunikacji

Maile są już mocno passe. Dziś kontakty buduje się nie tylko newsletterem, ale też poprzez kanały social media. Warto pisać do klientów na LinkedInie czy komunikować się przez Messengera, Instagrama. To także szybsze i wygodniejsze.

3.  Stosuj zrozumiały i klarowny język korzyści 

Unikaj żargonu, nowomowy, technicznego bełkotu. Wyrażaj się jasno i zrozumiale, a w komunikacji stawiaj na język korzyści – odbiorca i to, co zyska, mają być w centrum Twojego przekazu, nie produkty czy usługa sama w sobie.

4.  Dopasuj się do klienta

Bądź elastyczny na każdym polu – przy składaniu oferty, ustalaniu terminów, komunikacji. Dopasuj się do klienta, bo to Tobie zależy na transakcji najbardziej. Proponuj narzędzia, usługi, produkty, które idealnie pasują do klienta – to wymaga wpierw poznania jego potrzeb. Nie wciskaj każdemu tej samej rzeczy.

5.  Doceń klienta i traktuj go z szacunkiem

Drobne gesty jak mail z podziękowaniem za zakup, rabat na urodziny, zwracanie się w komunikacji po imieniu budują dobre relacje. Rozpieszczaj klientów i podchodź do nich z szacunkiem. Zawsze każdego traktuj indywidualnie, a nie jak kolejny numer transakcji sprzedaży.

6.  Oferuj pomoc także po transakcji

Nie zapominaj o kliencie po zawarciu transakcji – proponuj obsługę posprzedażową, możliwość dopytania się o jakieś kwestie, dokupienia komplementarnych produktów, naprawę gwarancyjną itp. Wyślij też ankietę czy zapytanie z prośbą o ocenę procesu sprzedaży.

7.  Dbaj o komunikację dwukierunkową

Nie skupiaj się tylko na komunikacji od siebie, ale uważaj też na zwrotne sygnały od klientów. Wszelkie sugestie, uwagi, nawet krytyczne, mogą być na wagę złota i pomogą poprawić Ci produkt czy proces transakcyjny w przyszłości. Doceniając komunikaty od klienta, dasz mu do zrozumienia, że jego zdanie jest dla Ciebie ważne.

8.  Bądź spokojny i uprzejmy

Łagodnie rozwiązuj wszelkie konflikty, zawsze używaj słów dziękuje, przepraszam, proszę. Niby oczywista sprawa, ale czasem umyka w ferworze prowadzenia biznesu. Savoir vivre w relacjach z klientami jest nie do przecenienia.

9. Przypominaj o produktach i usługach

Nie daj o sobie zapomnieć. Wysyłaj cyklicznie wiadomości, proponuj sezonowe obniżki, oferty czy rabaty.

10. Zrozum potrzeby klienta

Nie bądź nachalny, bombardując klienta całą swoją ofertą. Zamiast tego postaraj się zrozumieć jego potrzeby i zaoferuj mu produkt czy usługę, która na nie dokładnie odpowiada. Rozmawiaj z klientem i słuchaj tego, co ma do powiedzenia, dzięki czemu będziesz mógł zaplanować celową komunikację i ofertę.

smeo_admin

Data publikacji

03.08.2022 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek