Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Jak stworzyć codzienny reżim motywacji: praktyczny poradnik

Czytaj

Kobiety w technologii: przegląd danych i analiza trendów

Czytaj

Jak rozwijać soft skills w dynamicznie zmieniającym się świecie pracy?

Czytaj

Najnowszy wpis:

Jak stworzyć codzienny reżim motywacji: praktyczny poradnik

Czytaj

Kobiety w technologii: przegląd danych i analiza trendów

Czytaj

Jak rozwijać soft skills w dynamicznie zmieniającym się świecie pracy?

Czytaj

Baza wiedzy o faktoringu

Jak przedsiębiorcy w Polsce postrzegają usługi faktoringowe?

smeo_admin

13.02.2023 r

3 minut czytania

Usługa faktoringowa staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Rośnie liczba korzystających z niej firm oraz wartość wypłacanych im kwot z tytułu faktoringu. Jak wygląda rynek faktoringu w Polsce? Jak przedsiębiorcy, zwłaszcza z sektora MŚP, postrzegają faktoring?

Usługi faktoringowe: co to jest?

Zacznijmy od krótkiego przypomnienia, czym jest usługa faktoringowa i przedmiotem czego jest faktoring. Faktoring jest instrumentem finansowym skierowanym do firm. Faktorant, czyli przedsiębiorca, wystawia fakturę z długim terminem płatności np. 90 dni. Dokonuje cesji wierzytelności na specjalistyczną firmę, czyli faktora, który wypłaca mu nawet do 100% kwoty z faktury od ręki. Następnie należność jest regulowana w momencie opłacenia faktury przez kontrahenta.

Przedmiotem faktoringu są faktury o długim terminie płatności, do 90 dni. Dzięki faktoringowi gotówka nie jest zamrożona do terminu płatności faktury, ale wypłacana od razu i firmy mogą wykorzystać ją na finansowanie bieżącej działalności lub rozwój. Więcej o tym, czym jest faktoring, dowiesz się z naszego kompendium.

Dla kogo faktoring?

Faktoring jest szczególnie polecany małym i średnim firmom, które działają w branżach, gdzie długie terminy płatności na fakturach są normą. Ponadto faktoring eksportowy może być dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców działających na rynkach zagranicznych, bo z racji natychmiastowych wypłat środków pozwoli zminimalizować ryzyko kursowe.

Rynek usług faktoringowych w Polsce

Rynek usług faktoringowych w Polsce nieustannie się rozwija. Według ostatniego raportu Polskiego Związku Faktorów, którzy zrzesza 5 banków komercyjnych, 6 partnerskich podmiotów oraz 19 wyspecjalizowanych firm, z faktoringu korzysta aktywnie 24,8 tysiące przedsiębiorstw. Dekadę temu ta liczba wynosiła jedynie 5,5 tysiące firm. Zrzeszone w PZF podmioty obsłużyły w  2022 roku 23,9 milionów faktur na łączną kwotę 460,6 miliardów złotych. Zanotowano wzrost obrotów o 27,1 procent w stosunku do poprzedniego roku.

Jak przedsiębiorcy postrzegają faktoring?

Jak przedsiębiorcy zapatrują się na faktoring? Jak widać z powyższego badania coraz chętniej z niego korzystają, ale czy chwalą sobie tę formę finansowania? Ostatni duży sondaż na ten temat PZF przeprowadziło w lipcu 2021 roku – było to czwarte badanie postrzegania usług faktoringowych wśród polskich przedsiębiorców, zrealizowane przez firmy ARC Rynek i Opinia. Warto pamiętać, że był to szczyt pandemii, zatem nastroje właścicieli firm były dość kiepskie i mogło się to odbijać na wynikach wszelkich badań dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Mimo to, aż 38 procent respondentów dobrze oceniło faktoring jako sposób na poprawę płynności finansowej.

Faktoring: wady i zalety

Co sądzą o faktoringu przedsiębiorcy: czy warto? W faktoringu dość ważne jest zaufanie na linii faktorant i faktor, zatem opinia firm na temat usług faktoringowych dużo mówi o kondycji całego rynku. Badanie z roku 2021 wskazało, że zmniejszył się odsetek krytyków tej formy finansowania, a wzrosła liczba usatysfakcjonowanych usługą faktoringową klientów – było ich 13 na 1 niezadowolonego faktoranta. Sondaż miał na celu sprawdzenie ogólnego postrzegania faktoringu, nie proszono o wskazanie zalet czy wad tego rozwiązania według respondentów. 

Jakie są zalety faktoringu? Na pewno fakt otrzymywania szybko gotówki za faktury z długim terminem płatności, dzięki czemu można wspierać płynność finansową firmy. Plusem faktoringu na pewno jest też brak obciążenia zdolności kredytowej oraz możliwość wydłużenia terminów płatności dla kontrahentów, przez co poprawia się konkurencyjność przedsiębiorstwa.

A jakie są wady faktoringu? Z badania przeprowadzonego w szczycie pandemii wynika, że czynnikiem stojącym za wyborem firmy faktoringowej najczęściej jest cennik. Pokazuje to, że ewentualną wadą tej usługi może być zbyt wysoka cena, która odstrasza potencjalnych faktorantów. Na szczęście na przestrzeni kilku lat liczba wskazań ceny jako czynnika decydującego o wyborze danego faktora zmalała.

Chcesz dołączyć do tysięcy polskich firm korzystających z faktoringu? Skontaktuj się z nami!

smeo_admin

Data publikacji

13.02.2023 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek