Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Czego nie powie Ci Twój faktor?

Czytaj

Faktoring dla spółek jawnych – poznaj możliwości finansowania

Czytaj

Faktoring dla spółek cywilnych – dofinansowanie spółki cywilnej

Czytaj

Najnowszy wpis:

Czego nie powie Ci Twój faktor?

Czytaj

Faktoring dla spółek jawnych – poznaj możliwości finansowania

Czytaj

Faktoring dla spółek cywilnych – dofinansowanie spółki cywilnej

Czytaj

Baza wiedzy o faktoringu

Czym jest faktoring wymagalnościowy?

smeo_admin

13.07.2022 r

2 minut czytania

Faktoring to elastyczna forma finansowania, pod którą kryje się kilka różnych mechanizmów. Wyróżnia się faktoring pełny, niepełny, zakupowy, a także wymagalnościowy. Czym jest ten ostatni i dla kogo jest odpowiedni?

Faktoring wymagalnościowy: definicja

Faktoring wymagalnościowy polega na tym, że przedsiębiorca otrzymuje kwotę należną z faktury dopiero, gdy minie termin jej płatności, a nie została uregulowana, lub ewentualnie w innym terminie uzgodnionym z faktorem, czyli firmą finansującą faktury. Dzięki temu faktorant, czyli przedsiębiorca, otrzymuje należności z faktur zawsze na czas.

Jak działa faktoring wymagalnościowy?

Różnica między faktoringiem wymagalnościowym a standardowym, pełnym czy niepełnym, jest zatem w terminie otrzymania środków. W typowym faktoringu przedsiębiorca może dostać środki do dyspozycji od razu po wystawieniu faktury. W wymagalnościowym musi poczekać, aż nadejdzie termin płatności. Jeśli kontrahent nie ureguluje wtedy należności, to zrobi to faktor. Może on obejmować jedną lub kilka faktur. Faktor udziela następnie pomocy faktorantowi w odzyskiwaniu zaległych należności i zajmuje się monitoringiem wpłat.

Korzyści faktoringu wymagalnościowego

Zadaniem faktoringu wymagalnościowego nie jest finasowanie bieżącej działalności gospodarczej, jak ma to miejsce w przypadku innych typów faktoringu. Chodzi tu raczej o odzyskanie należności w sytuacji nierzetelności kontrahentów oraz uniknięcie tym samym zatorów płatniczych czy problemów z płynnością. Przedsiębiorca zyskuje pewność, że zawsze otrzyma środki z faktur na czas i może dzięki temu swobodnie planować wydatki firmowe. Zaletą tego rodzaju faktoringu jest też brak odsetek. Faktor pobiera tylko marżę i prowizję. Zatem generuje on mniejsze koszty.

Dla kogo polecany jest faktoring wymagalnościowy?

Faktoring wymagalnościowy jest świetną opcją dla firm, którym nie zależy na jak najszybszym uzyskaniu finansowania i mają stabilną sytuację. Chcą za to otrzymywać płatności wedle terminów z faktur, nie później, i uniknąć konsekwencji opóźnień ze strony kontrahentów. Polecamy ten mechanizm szczególnie tym przedsiębiorcom, którzy już doświadczają pojedynczych opóźnień z płatnościami i obawiają się zatorów płatniczych. Dzięki myśleniu przyszłościowemu i wdrożeniu już teraz faktoringu wymagalnościowego będą oni w stanie zapobiec negatywnym skutkom nasilenia się problemów z płatnościami.

Faktoring wymagalnościowy to działanie prewencyjne, które  pozwala uniknąć konsekwencji nieopłacania faktur w terminie przez kontrahentów.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i szukasz finansowania, to napisz do nas – nasi eksperci pomogą wybrać Ci właściwy rodzaj faktoringu.

smeo_admin

Data publikacji

13.07.2022 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek