Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Czego nie powie Ci Twój faktor?

Czytaj

Faktoring dla spółek jawnych – poznaj możliwości finansowania

Czytaj

Faktoring dla spółek cywilnych – dofinansowanie spółki cywilnej

Czytaj

Najnowszy wpis:

Czego nie powie Ci Twój faktor?

Czytaj

Faktoring dla spółek jawnych – poznaj możliwości finansowania

Czytaj

Faktoring dla spółek cywilnych – dofinansowanie spółki cywilnej

Czytaj

Rozwój biznesu

Trzy oczywiste rozwiązania zapewniające płynność finansową Twojej firmy

smeo_admin

23.01.2018 r

5 minut czytania

Jesteś freelancerem, prowadzisz swoją firmę. Dostarczasz towar lub realizujesz usługę, wystawiasz fakturę i… tygodniami czekasz na płatność? Zatory płatnicze doprowadziły na skraj bankructwa wiele przedsiębiorstw — nie pozwól, aby spotkało to również Ciebie. Poznaj rozwiązania, które pozwolą Ci zachować płynność finansową.

Co to jest płynność finansowa?

„Płynność finansowa” — najprościej ujmując — to możliwość wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych względem innych. Jeśli posiadasz płynność finansową, jesteś w stanie opłacić np. podatki i faktury wystawiane przez dostawców w terminie. Raport „Zatory płatnicze: duży problem dla małych firm” przygotowany przez Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) mówi, że jeden na czterech przedsiębiorców w Polsce ma z tym problem, głównie przez nieterminowe płatności otrzymywane od swoich klientów.

Jak uniknąć zatorów płatniczych i utrzymać płynność finansową w momencie, gdy jako freelancer masz ograniczony dostęp do innych źródeł finansowania (np. do kredytów bankowych)? Powinieneś podjąć kroki mające na celu zabezpieczenie przyszłości Twojej firmy.

Na co zwracać uwagę, aby zachować płynność finansową?

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, to z pewnością wiesz, że nie ma skutecznego sposobu, aby uchronić się przed zatorem płatniczym. Gdy udzielasz tzw. kredytu kupieckiego (czyli wystawiasz fakturę z odroczonym terminem płatności) może się okazać, że pieniądze nie trafią do Ciebie na czas. Z tego względu tak ważne jest pilnowanie płynności finansowej i zabezpieczenie się na wypadek, gdyby klienci nie uregulowali płatności w terminie.

Zachowanie Twojej płynności finansowej w głównej mierze zależy od:

  • terminów płatności: mowa zarówno o terminach, które wyznaczyli Ci Twoi dostawcy, jak i tych, które Ty dałeś swoim klientom,
  • kosztów, jakie co miesiąc ponosisz w związku z prowadzeniem firmy: zarówno tych stałych (składki ZUS, raty leasingowe, opłaty za telefon itp.) jak i zmiennych — VAT-u, podatku dochodowego, zakupu materiałów,
  • dodatkowych źródeł finansowania, np. debetu na koncie, po który możesz sięgnąć w sytuacji, gdy klient spóźnia się z płatnością.

Dobre rozplanowanie dochodów i wydatków uchroni Cię przed opóźnieniami w spłacie swoich zobowiązań. Zwłaszcza, że (jak wynika z przytoczonego wyżej raportu) polskie firmy tracą rocznie ponad 100 mld zł w związku z zatorami płatniczymi.

Jak zarządzać firmowym budżetem? Trzy proste zasady

Aby nie stracić płynności finansowej, powinieneś systematycznie sprawdzać swoją sytuację finansową. Pozwoli Ci to trzymać „rękę na pulsie” i odpowiednio zareagować w sytuacji, w której będzie to absolutnie konieczne. Możesz to zrobić w trzech prostych etapach:

Planowania płynności

Chcąc zaplanować płynność finansową powinieneś zacząć od stworzenia budżetu firmowego. Pod tym określeniem kryje się prosta tabelka (stworzona w Excelu lub nawet na zwykłej kartce), gdzie z jednej strony umieścisz swoje zobowiązania względem innych, z drugiej zaś planowane wpływy z wykonywanej pracy.
Przy każdym wpływie i koszcie koniecznie umieść również termin płatności! Pozwoli Ci to zobaczyć, na co przeznaczyć zarobione pieniądze w pierwszej kolejności.

Płynność finansowa w dużej mierze zależy od rzetelności kontrahentów. Na podstawie obserwacji dotychczasowej współpracy jesteś w stanie stwierdzić, którzy klienci płacą Ci w terminie, a którym zdarzają się opóźnienia. W wypadku tych drugich — warto sprawdzić co jest ich powodem. Czy klient sam ma problem z płynnością, czy jest to efekt zwykłego zapominalstwa?

Jeśli współpracujesz z kimś od lat, możesz spróbować negocjować terminy płatności na swoją korzyść. To powinno zmniejszyć ryzyko braku płynności z Twojej strony.

Pilnowanie stanów magazynowych

Jeżeli zajmujesz się handlem, doskonale wiesz, że produkty dzielą się na takie, które schodzą od ręki i takie, których sprzedaż ciągnie się miesiącami. Dlatego regularnie przeglądaj zawartość magazynów i pozbywaj się towarów, których sprzedaż nie idzie najlepiej: zorganizuj wyprzedaż, ustal promocyjne ceny itp.

Dlaczego jest to tak ważne? Gdy na magazynie zalega towar, nie masz miejsca na nowy. W efekcie, choć na pierwszy rzut oka nie widzisz tego po stanie konta, tracisz przestrzeń, na której mógłbyś przechowywać bardziej chodliwy produkt. Regularne „wietrzenie magazynów” jest więc taktyką pozwalającą na pozbycie się zalegających towarów i zrobienie miejsce na nowe.

Dodatkowo — wyprzedając go po niższej cenie — zarabiasz. Na Twoim koncie pojawią się bowiem pieniądze, które dotychczas kurzyły się bezcelowo na półkach.

Zabezpieczenie płynności finansowej

Chcąc prawidłowo zadbać o płynność finansową firmy, nie wystarczy uwzględnić swoich zobowiązań krótkoterminowych i posiadanych środków na koncie. Równie ważne jest też zabezpieczenie się na wypadek niespodziewanych wydatków oraz problemów z odzyskaniem pieniędzy od klientów.

Posiadając wolne środki, część z nich warto przeznaczyć na stworzenie awaryjnej poduszki finansowej, pozwalającej na regulowanie własnych zobowiązań nawet w sytuacji, w której napotkasz problemy z odzyskaniem pieniędzy od klienta. Jeśli nie posiadasz oszczędności, dobrym pomysłem jest stworzenie poduszki poprzez skorzystanie z oferty banków i np. otworzenie niewielkiej linii debetowej na koncie firmowym.

Inną, coraz popularniejszą formą zadbania o płynność finansową staje się faktoring. Sprzedając faktury, pieniądze otrzymasz od razu, dzięki czemu będziesz w stanie dokonać wszystkich swoich płatności bez potrzeby oczekiwania na przelew od klienta lub posiłkowania się debetem. W ten sposób zachowasz płynność finansową w sytuacji, w której gonią Cię terminy i nie możesz sobie pozwolić na odwlekanie swoich zobowiązań. Współcześnie na rynku działa wiele firm, które swoją ofertę kierują również do freelancerów — warto więc rozważyć to rozwiązanie.

Początek roku to dobry czas na planowanie

Aby Twoja firma się rozwijała, potrzebujesz pieniędzy. A będziesz miał je dopiero wtedy, gdy odpowiednio zadbasz o swoją płynność finansową. Początek roku to świetny czas wyznaczania sobie celów na kolejne 12 miesięcy, może Twoim będzie zadbanie o finansową przyszłość swojej firmy?

smeo_admin

Data publikacji

23.01.2018 r.

Ocena: 5,00 (1 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek