Baza wiedzy o faktoringu
Zakaz cesji wierzytelności w umowie a faktoring
smeo_admin
12.03.2025 r
•
4 minut czytania

Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.
Dziękujemy za umówienie spotkania!
Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!
Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!
Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!
Baza wiedzy o faktoringu
smeo_admin
12.03.2025 r
•
4 minut czytania
Cesja wierzytelności to nieodłączny element faktoringu. Polega ona na przeniesieniu uprawnień do wierzytelności wynikającej z wystawionej faktury na firmę faktoringową (faktora).
W tym wpisie skupimy się na zakazie cesji w umowie. Czytaj dalej, a dowiesz się m.in.:
Twój kontrahent ma możliwość wpisania do waszej umowy zapisu o zakazie cesji wierzytelności. Aż 76 proc. polskich firm spotkało się ze zjawiskiem stosowania takiego zapisu. Dla Ciebie oznacza to ograniczoną możliwość dowolnego rozporządzania należnością. Jest to szczególnie niebezpieczne dla małych firm, które podejmując współpracę z większym i silniejszym kontrahentem mogą mieć trudności z terminowym egzekwowaniem płatności.
Fakt, że nie możesz swobodnie zarządzać swoją wierzytelnością naraża Cię na ryzyko utraty płynności finansowej. Trudniej będzie Ci zdobyć faktoring czy kredyt.
Środowiska biznesowe i instytucje finansowe od lat walczą o zniesienie zakazu cesji w prawie. Mimo to zakaz cesji wierzytelności nadal obowiązuje i nierzadko utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp do finansowania, szczególnie dla mniejszych firm. Od stycznia 2023 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące tej kwestii, wprowadzone tzw. “ustawą anty-zatorową”.
Zgodnie z nowymi przepisami, w transakcjach handlowych, gdzie wierzycielem jest mikro, mały lub średni przedsiębiorca (MŚP), a dłużnikiem duży przedsiębiorca, klauzule umowne wyłączające lub ograniczające prawo do cesji wierzytelności stają się bezskuteczne, jeżeli zapłata nie nastąpiła w terminie określonym w umowie. Oznacza to, że w przypadku opóźnienia w płatności, MŚP mogą przenieść prawa do wierzytelności na inny podmiot, np. firmę faktoringową, nawet jeśli w umowie zawarto zakaz cesji. Jednakże, jeżeli kontrahent reguluje płatności terminowo, zakaz cesji zawarty w umowie pozostaje w mocy. Nowe przepisy nie dotyczą transakcji, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny.
Czy zakaz cesji oznacza, że nie masz szans na zdobycie finansowania u faktora? Absolutnie nie! Do SMEO możesz się zgłosić nawet mając w umowie zakaz cesji.
Wystarczy, że Twój kontrahent podpisze zgodę na cesję a będziemy mogli sfinansować wystawione przez Ciebie faktury. Ty i Twój kontrahent nie musicie podpisywać ze sobą nowej umowy czy aneksu.
Nasi konsultanci to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie faktoringu. Mogą zadzwonić do Twojego kontrahenta i porozmawiać z nim o cesji. Wytłumaczą mu na czym dokładnie polega ten proces. Możesz to również zrobić sam, korzystając z naszej wiedzy.
Przede wszystkim – przekonaj kontrahenta, że faktoring to istotne korzyści również dla niego.
Dzięki temu, że skorzystasz z faktoringu Twój kontrahent:
Twój kontrahent z nieufnością podchodzi do faktoringu i cesji wierzytelności? Nie do końca rozumie na czym to polega? Podpowiadamy, jak możesz rozwiać jego wątpliwości:
Cesja wierzytelności jest coraz popularniejszym sposobem na finansowanie swojej codziennej działalności. Jest dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy, jeśli jej poważnym problemem są zatory płatnicze.
Jeśli Twój kontrahent po zapoznaniu się z tą wiedzą, mimo wszystko nie chce się zgodzić na cesję, może to być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, skontaktuj się z nami.
——–
SMEO jako członek Polskiego Związku Faktorów bierze udział w kampanii “Wolne faktury – bez zakazu cesji”
Czytaj dalej
Sprawdź inne wartościowe wpisy