Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Jak lepiej zarządzać swoim czasem? Oto 5 sposobów do wdrożenia od dziś!

Czytaj

Weryfikacja kontrahentów w dobie coraz częstszej współpracy on-line pomiędzy firmami

Czytaj

Czym jest faktoring zakupowy?

Czytaj

Najnowszy wpis:

Jak lepiej zarządzać swoim czasem? Oto 5 sposobów do wdrożenia od dziś!

Czytaj

Weryfikacja kontrahentów w dobie coraz częstszej współpracy on-line pomiędzy firmami

Czytaj

Czym jest faktoring zakupowy?

Czytaj

Aktualności

Rozliczenie PIT-11 za rok 2021

smeo_admin

10.01.2022 r

3 minut czytania

Płatnicy podatku PIT mogą już wypełniać i wysyłać druki PIT-11 do urzędu skarbowego oraz pracowników, za których opłacali zaliczki na podatek PIT w roku ubiegłym. Jak rozliczyć PIT-11 w 2022 roku? Do kiedy płatnik jest zobowiązany przekazać urzędowi i pracownikom ten formularz?

Czym jest PIT-11?

PIT-11 jest rodzajem formularza PIT z informacjami o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zawiera też dane o wysokości potrąconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jest to jeden z dokumentów PIT, na podstawie którego podatnik rozlicza się z urzędem skarbowym. Nie przekazuje go jednak do urzędu. PIT-11 podatnicy podatku PIT od osób fizycznych otrzymują od podmiotów-płatników, którzy wypłacają wynagrodzenie i są zobowiązani do pobierania zaliczek na podatek. Firmy wysyłają PIT-11 do urzędu skarbowego i do pracowników. Następnie pracownicy na podstawie informacji z tego formularza uzupełniają swoje roczne rozliczenia PIT-36 lub PIT-37 i przesyłają je do urzędu skarbowego.

Jak rozliczyć PIT-11 w 2022 roku?

Po otrzymaniu PIT-11 od płatnika podatku, czyli najczęściej pracodawcy, podatnik powinien w oparciu o zawarte tam dane rozliczyć swój PIT-36 lub PIT-37.

Przychody, koszty uzyskania przychodów, dochody, zaliczki oraz składki z PIT-11 należy przenieść do właściwych rubryk w PIT-36 lub PIT-37, to jest:

  • przychody, koszty, dochody i zaliczki wpisuje się do sekcji C „Dochody/straty ze źródeł przychodów”; odpowiednie rubryki w PIT-11 i PIT-36 czy PIT-37 są podobnie nazwane by ułatwić ten proces,
  • składki społeczne z PIT-11 należy dodać w PIT-36/37 do rubryk „składki społeczne” lub „składki zdrowotne”.

Gdy podatnik otrzyma kilka formularzy PIT-11 od różnych pracodawców, to musi zsumować kwoty z tych samych rubryk i wpisać je do odpowiednich pól w PIT-36/37.

Wersja PIT-11 obowiązująca w 2022 roku

Wedle Rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 grudnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych obowiązująca obecnie wersja PIT-11 do rozliczeń za rok 2021 ma numer 27. PIT-11 można przekazywać w formie elektronicznej lub papierowej do podatników oraz tylko w formie elektronicznej do urzędu skarbowego.

Terminy składania PIT-11 w 2022 roku

PIT-11 płatnik musi złożyć do urzędu skarbowego do 31 stycznia 2022 roku. Z kolei do pracowników, czyli podatników rozliczających na jego podstawie swoje PIT-y 36 czy 37, formularz powinien trafić do 28 lutego 2022 roku. W przypadku firm zatrudniających sporą liczbę pracowników warto zająć się przygotowaniem PIT-ów już od początku stycznia, by nie zostawiać wysyłki PIT-11 na ostatni dzwonek i mieć pewność, że dotrzyma się terminów.

Jeśli jesteś pracodawcą-płatnikiem już dziś zajmij się przygotowaniem i wysyłką najpierw do urzędu skarbowego, potem do pracowników druków PIT-11. Jeśli jesteś pracownikiem, płatnikiem podatku PIT, to czekaj cierpliwie do końca lutego na PIT-11 od pracodawcy. Gdy nie otrzymasz go na czas, koniecznie upomnij się o ten druk, bo bez niego nie wypełnisz do końca kwietnia swojego rocznego zeznania podatkowego.

smeo_admin

Data publikacji

10.01.2022 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek