Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Jak firmy mogą uciec przed inflacją?

Czytaj

Polsce grozi największy kryzys gospodarczy od 30 lat. Jak się przygotować?

Czytaj

Lepsze decyzje finansowe z aplikacjami do księgowości online

Czytaj

Najnowszy wpis:

Jak firmy mogą uciec przed inflacją?

Czytaj

Polsce grozi największy kryzys gospodarczy od 30 lat. Jak się przygotować?

Czytaj

Lepsze decyzje finansowe z aplikacjami do księgowości online

Czytaj

Aktualności

Branża IT odporna na koronawirusa

Barnaba

05.06.2020 r

3 minut czytania

Koronawirus znacząco wpłynął na całą gospodarkę światową. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jednak są sektory bardziej dotknięte skutkami pandemii oraz te, które zdają się być na wirusa odporne. Do tych drugich należy branża IT. Największy w Polsce portal z ofertami pracy z branży IT, No Fluff Jobs, opracował raport na temat rynku pracy IT w czasie pandemii. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Szczególnie cenne osoby z bogatym doświadczeniem

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs, we wstępie raportu zaznacza, że czas pandemii to przede wszystkim moment analiz, optymalizacji oraz podejmowania szybkich decyzji. Kiedy kadra zarządzająca zajęta jest planowaniem strategicznym, bardzo potrzebuje u swojego boku doświadczonych osób, które na poziomie operacyjnym sprawnie zrealizują wszystkie zadania.

Właśnie dlatego seniorzy i architekci w zespołach IT stają się szczególnie cenni. Posiadają różnorodne doświadczenia i przez lata pracy w branży nauczyli się szybko adaptować do zmieniających się warunków projektowych. Praca seniorów i podejmowane przez nich decyzje technologiczne, mają ogromy wpływ na powodzenie projektów i koszty wygenerowane w ich przebiegu. – pisze Tomasz Bujok.

Według niego szczególnie cenne są teraz umiejętności takie jak planowanie pracy własnej i zespołu zgodnie z celami biznesowymi. Równie ważne są wykrywanie i usuwanie ryzyk, rozwiązywanie problemów oraz umiejętności komunikacyjne.

Te firmy dalej zatrudniają

Wśród firm, które wciąż aktywnie prowadzą rekrutacje, znajdziemy software house’y, przedsiębiorstwa wytwarzające i utrzymujące usługi i narzędzia online. Rekrutują również firmy prowadzące sklepy w sieci (e-commerce) oraz te, które tworzą rozwiązania technologiczne w obszarze usług finansowych (fintech).

Pandemia de facto przyspieszyła proces, który już się toczył – przeniesienie biznesu do świata online. Zakupy przez internet czy nauka online – konsumenci musieli się nauczyć nowego sposobu życia, a firmy szybko dostosować swoje rozwiązania do nowej rzeczywistości. I tu właśnie wkraczają firmy z branży IT, niezbędne do rozwoju produktów i usług online’owych.

Wzrost zarobków

Podczas gdy w niektórych branżach pandemia COVID-19 spowodowała zwolnienia czy wstrzymanie zatrudnienia, w sektorze IT zarobki rosną.

W przypadku najbardziej doświadczonych pracowników, mediana wynagrodzeń w marcu (w porównaniu do stycznia) wzrosła o 5,5% na umowach B2B. Na podstawie umowy o pracę wzrosła o 4%. W przypadków specjalistów na poziomie mid, wzrost wynagrodzeń na umowy B2B wyniósł 8%. Na umowie o pracę zaledwie 2%.

Rośnie znaczenie mobile

W 2019 roku pracodawcy najczęściej szukali pracowników IT w obszarach Backend, Fullstack, Frontend oraz Testing.

Druga połowa marca 2020 przyniosła zmiany w tym zestawieniu. Pierwsza trójka pozostała bez zmian, ale na czwartym miejscu uplasowały się oferty pracy w kategorii mobile.

Faktoring dla branży IT

Faktoring kojarzy się często z szybkim zastrzykiem gotówki dla potrzebujących. Wydawać by się mogło, że sektor IT do takich nie należy i nie ma potrzeby by sięgać po pomoc finansową, bo problemy z płynnością finansową go nie dotyczą. Mało kto jednak wie, że faktoring to świetne narzędzie do rozwoju działalności.

Środki uzyskane dzięki faktoringowi można przeznaczyć na dowolny cel – np. zainwestować je w rozwój i zatrudnić nowego pracownika, zakupić sprzęt lub oprogramowanie. Dzięki takiej inwestycji można przyjmować większą liczbę nowych zleceń i w krótszym czasie rozwinąć firmę i zwiększy jej obroty.

Niektóre firmy już na etapie planowania budżetu uwzględniają faktoring jako narzędzie niezbędne im do rozwoju. Kiedy wystawiają kilka faktur miesięcznie, jedną czy dwie z nich strategicznie przekazują do faktoringu od razu. Dzięki takiemu zabiegowi mogą opłacić stałe koszty od ręki oraz natychmiast zainwestować pieniądze w rozwój, np. w reklamę i zdobycie nowych klientów.

Barnaba

Data publikacji

05.06.2020 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek