Strefa klienta Zaloguj się do: Panelu faktoringu Panelu pożyczki

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Black Friday to wyjątkowy dzień dla branży e-commerce, który jest świetną okazją do tego, aby klienci kupili towar w promocyjnej cenie, a sklepy zwiększył swoje obroty. Wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych święto zakupów obchodzimy w tym roku 29 listopada. Ta tradycja dotarła już do wielu krajów na całym świecie. Dotyczy to także polskiego rynku, choć ten często nie do końca wykorzystuje potencjał tego wydarzenia. Tak zwany “Czarny Piątek” to dzień, w którym wiele sklepów odnotowuje znacznie zwiększone obroty. Jakie działania podjąć, aby przekuć Black Friday w finansowy sukces?

Zaproponuj atrakcyjną zniżkę

Przygotuj się odpowiednio wcześnie do akcji. Sprawdź, jakie działania podejmuje Twoja konkurencja – śledź ich kanały w mediach społecznościowych, zapisz się do newsletterów, obserwuj strony internetowe. Przeanalizuj to i wyciągnij wnioski dla swojego biznesu. Przede wszystkim zastanów się jak się wyróżnić. Musisz pamiętać, że w tym okresie konkurencja jest ogromna, dlatego Twoja oferta powinna być wyjątkowa. Sam rabat również powinien być atrakcyjny – w okresie Black Friday klienci oczekują czegoś ekstra. Jeśli nie możesz przebić wysokości rabatu, który oferuje konkurencja – zastanów się nad inną wartością dodaną.

Dodatkowe bonusy

Koncepcja Black Friday kojarzy się przede wszystkim z dużymi rabatami na produkty, lecz z perspektywy potencjalnego nabywcy oferta będzie zdecydowanie ciekawsza jeżeli zostanie wzbogacona o inne elementy promocyjne. Może to dotyczyć obniżenia kosztów przesyłki, dodatków związanych z programami lojalnościowymi (jeżeli takie są prowadzone przez dany sklep), czy chociażby kodów promocyjnych, które można wykorzystać w późniejszym terminie.

Z perspektywy klienta kilka punktów promocyjnych wygląda zdecydowanie ciekawiej. Konsument odnosi wtedy wrażenie, że zyskuje jeszcze więcej, chociaż w praktyce wcale nie musi tak być i wciąż będzie to w pełni opłacalne dla Twojego sklepu.

Oferta ograniczona czasowo

Choć Black Friday już na bazie swojej koncepcji jest niejako pomysłem z ograniczeniem czasowym, to można pójść o krok dalej. Można np. zorganizować promocje obowiązujące o określonych godzinach.

Dobrym pomysłem jest ustalenie, że o określonej godzinie rozpocznie i zakończy się obowiązywanie promocji w danych segmencie produktów. Zwykle takie chwyty stosuje się w kontekście asortymentu premium, które na co dzień nie cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Taką akcję przygotował w tym roku na przykład sklep RTV Euro AGD. Będzie ona stanowić główną atrakcję tego dnia, która w praktyce znacząco wpłynie na wzrost obrotów. Klienci odwiedzający sklep z myślą o takiej ofercie godzinowej z pewnością przejrzą też pozostałe okazje i mogą zdecydować się na dalsze zakupy.

Zadbaj o komunikację

Samo przygotowanie świetnej oferty nie wystarczy. Nawet najlepiej przemyślana akcja promocyjna może nie przynieść pożądanego rezultatu, jeżeli klienci nie będą o niej wiedzieli. Z tego względu niezwykle istotne są kwestie informacyjne.

Przede wszystkim odpowiednio dostosuj swoją stronę internetową. Zakomunikuj jasno warunki promocji. Nie każ się klientom niczego domyślać. Postaw na prosty komunikat, wyraźne CTA i funkcjonalną stronę internetową. Przygotuj się również na wzmożony ruch na stronie. Nie zapomnij o tym mobilnym.

Odpowiednie kampanie informacyjne

Aby nie zginąć w natłoku działań konkurencji, zadbaj o działania promocyjne. Wybierz kanały płatne, którymi chcesz dotrzeć do swoich klientów. Możesz wykorzystać:

  • wyszukiwarkę internetową,
  • portale społecznościowe,
  • e-mail marketing,
  • content marketing,
  • kampanie banerowe.

Wykorzystaj również swoje własne media:

  • stronę internetową,
  • blog,
  • profil na portalu społecznościowym,
  • bazę kontaktów – adresy email oraz telefony.

Większość sklepów decyduje się na rozesłanie informacji mailowo oraz za pomocą wiadomości SMS. Co zrobić, aby zwiększyć skuteczność swojej wysyłki mailowej? Przede wszystkim zwróć uwagę na chwytliwy tytuł takiej wiadomości. Ważne, żeby wyróżniał się od dziesiątek innych wiadomości, zalewających w tych dniach skrzynki odbiorcze Twoich klientów. Zamiast informować bezpośrednio o rabacie, można zachęcić odbiorcę do otworzenia maila innym sposobem. Możesz np. wspomnieć w tytule o przygotowanej niespodziance, co z pewnością wzbudzi ciekawość klienta już na samym początku.
Przeanalizuj wcześniej swój asortyment i do takiej kampanii wybierz te produkty, które zwykle wykazują największy potencjał sprzedażowy.

Przedłużona promocja

Kolejnym sposobem na zwiększenie zarobków przy okazji Black Friday jest poszerzenie ram czasowych akcji promocyjnej. Coraz większa liczba sprzedawców przeprowadza akcje promocyjne przez cały tydzień czy nawet miesiąc. Pojawiają się hasła typu “Black week”, “black friday w każdy weekend miesiąca”, “u nas black friday nadchodzi wcześniej”.
Warto tu wspomnieć o metodzie topniejącej promocji, a więc stopniowego obniżania rabatu. W ten sposób można zastosować np. 40% rabatu w sam Black Friday i przedłużyć całą akcję, oferując 20% upustu dzień później. Jeżeli klienci zostaną odpowiednio wcześniej poinformowani o akcji, to z pewnością większość z nich skorzysta z oferty w piątek. Osoby, które z różnego powodu nie skorzystają z Black Friday, wciąż będą skorzystać z rabatu (choć już odpowiednio mniejszego) w kolejnym dniu.

Zorganizowanie promocji w inny dzień

Nic nie stoi na przeszkodzie aby oferować rabaty w inny dzień. Najlepszym pomysłem będzie wtedy wykorzystanie któregoś z dni przylegających do Black Friday i zorganizowanie Czarnego Czwartku lub Czarnej Soboty. Ta pierwsza myśl pozwoli ubiec konkurencję, natomiast koncepcja z sobotą może być z kolei okazją na przyciągnięcie spóźnialskich klientów.

Więcej towarów to większy zysk

Czarny Piątek to doskonała okazja na to, aby sprzedać większą partię produktów. Warto się do tego dobrze przygotować. Mniejsze sklepy, które nie mają wiele wolnych środków, mogą w celu zwiększenia asortymentu wykorzystać kredyt lub skorzystać z faktoringu, który poprawia płynność finansową.

Dzięki skorzystaniu z faktoringu przedsiębiorca zyskuje należne mu środki finansowe od razu po wystawieniu faktury, niezależnie od jej terminu płatności. Umożliwia to mu jednocześnie wydłużenie terminu płatności kontrahentom. Wolne środki może przeznaczyć na zakup towarów, które sprzeda w Czarny Piątek.

Funkcjonowanie każdej firmy wiąże się z rozwojem działalności gospodarczej i nabywaniem różnego rodzaju środków trwałych. Zaliczają się do nich urządzenia, sprzęt komputerowy i samochody, które są niezbędne na przykład do wykonywania usług lub produkcji. Każda firma musi prowadzić księgowość. Jednym z jej elementów jest ewidencjonowanie środków trwałych i dokonywanie amortyzacji. Z tego artykułu dowiesz się, jak to zrobić w przypadku amortyzacji jednorazowej.

Czym jest amortyzacja jednorazowa?

Jednym z rodzajów odpisu kosztów związanych ze stopniowym zużywaniem się środków trwałych jest amortyzacja jednorazowa. Wiąże się ona z prawem podatkowym. Jest szansą na rozłożenie w czasie kosztów (wydatków) dotyczących wprowadzenia do firmy konkretnych dóbr majątkowych użytkowanych tylko w jej zakresie.

Przedsiębiorcy (podatnicy) mają możliwość skorzystania z odpisów na zasadach amortyzacji jednorazowej. Dotyczy to wartości początkowej zakupionych środków trwałych (nowych) nie większej w danym roku podatkowym niż 100 000 złotych. Do wartości tej zalicza się suma odpisów amortyzacyjnych oraz wpłat na poczet zakupu środka trwałego. Jest to zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Amortyzacja jednorazowa należy do ulg przygotowanych dla przedsiębiorców. Można z niej skorzystać tylko w przypadku nabywania nowych fabrycznie środków trwałych. Zakupu można dokonać, jako własność oraz jako współwłasność, musi być to zgodne z ogólnymi sposobami, które obowiązują w podatkach dochodowych. Uldze nie podlegają środki transportu oraz nieruchomości (wszelkie budynki). Natomiast składniki wyposażenia, można w ten sposób rozliczać. Przedsiębiorcy muszą przestrzegać zasad korzystania z amortyzacji jednorazowej, która zastrzega, że ze środka trwałego nie mógł nikt wcześniej korzystać. Jak wygląda jednorazowa amortyzacja samochodu? Tego dowiesz się z naszego innego teksty blogowego “Amortyzacja samochodu – sprawdzone porady dla przedsiębiorców”.

Amortyzacja jednorazowa – zasady

Na amortyzację jednorazową nałożone są określone limity i ograniczenia. W ciągu jednego roku limit odpisów wynosi 10 000 złotych, ale trzeba spełnić określone wymagania. Wartość zakupionego przez przedsiębiorcę środka trwałego, który podlega amortyzacji jednorazowej musi stanowić nie mniej niż 10 000 złotych.

Koszty środków trwałych można łączyć. W przypadku, gdy wartość początkowa, co najmniej dwóch środków trwałych wynosi nie mniej niż 10 000 złotych, a cena każdego z nich jest wyższa niż 3500 złotych, to łącznie można je rozliczyć na zasadach amortyzacji jednorazowej.

W przypadku, gdy majątek firmy powiększy o środek trwały, którego koszt zakupu jest mniejszy niż 10 000 złotych, przedsiębiorca będzie miał możliwość skorzystania z amortyzacji jednorazowej. Jednak takie przypadki regulują odrębne przepisy. Dotyczą one amortyzacji w miesiącu, w którym wprowadzono taki środek trwały do ewidencji. Ewentualnie w miesiącu kolejnym, który następuje po nim.

Przedsiębiorcy powinni korzystać z takiej możliwości jak amortyzacja jednorazowa. Stanowi ona duże ułatwienie dla właścicieli firm, którzy rozliczają w taki sposób zakup środków trwałych po ich wciągnięciu do majątku przedsiębiorstwa (ewidencja). Metoda amortyzacji jednorazowej obejmuje również pomoc de minimis (wsparcie publiczne dla małych i średnich firm) i jest ona przeznaczona dla:

  • Przedsiębiorców (osoby fizyczne i prawne), którzy założyli działalność gospodarczą w danym roku. Mają oni możliwość korzystania z odpisów amortyzacyjnych do sumy 50 000 EUR, czyli limitu jednorazowej amortyzacji.
  • Małych firm, które w poprzednim roku podatkowym osiągnęły przychody ze sprzedaży brutto nie wyższe niż 1 200 000 EUR.

To podatnik prowadzący działalność gospodarczą decyduje, czy chce skorzystać z pomocy (de minimis) w postaci jednorazowej amortyzacji. Urząd skarbowy sprawdza, czy spełnia on określone warunki.

Faktoring uwolni Twoje pieniądze

Jednorazowy odpis amortyzacyjny jest możliwy jedynie w przypadku zakupu nowego środka trwałego. Mniejsi przedsiębiorcy mogą mieć trudności ze zgromadzeniem całej kwoty na przykład na nowy samochód, dlatego często kupują auta i sprzęty używane. Wcale tak nie musi być. Wystarczy skorzystać z faktoringu.

Faktoring to usługa finansowa, która polega na tym, że przedsiębiorca przekazuje niezapłaconą fakturę klienta firmie faktoringowej, takiej jak SMEO. Ważne jest to, aby faktura była nieprzeterminowana. Przedsiębiorca nie musi czekać na należne mu pieniądze i dostaje je niemal natychmiast. Pieniądze może przeznaczyć na zakup nowego środka trwałego i poddać go jednorazowej amortyzacji.

Pozostałe zasady dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych środków trwałych

W przypadku, gdy przedsiębiorca dokona zakupów inwestycyjnych na kwotę wyższą niż 100 000 złotych, to w danym roku podatkowym dokonuje jednorazowego odpisu do tej kwoty. Nadwyżkę będzie mógł amortyzować na ogólnych zasadach w kolejnych latach podatkowych. Z wprowadzonej nowej ulgi mają możliwość skorzystać podatnicy (przedsiębiorcy) bez względu na formę prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli działalność jest w formie spółki nieposiadającej osobowości prawnej to limit odpisów amortyzacyjnych w wysokości 100 000 złotych odnosi się do każdego z jej wspólników.

Dodatkowy przepis umożliwia osobom prowadzącym działalność gospodarczą zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów uiszczonych takich wpłat jak na przykład zaliczki na przyszły zakup środka trwałego, który będzie dostarczony w kolejnych okresach sprawozdawczych. Wprowadzenie zapisów uwzględniających zaliczki na zakup środka trwałego pozwala na wcześniejsze umieszczenie w kosztach uzyskania przychodu dokonanego nakładu inwestycyjnego. Ponadto zaliczka zostanie następnie uwzględniana przez pomniejszenie kwoty jednorazowego odpisu.

W przypadku, gdy przedsiębiorca zaliczył do kosztów uzyskania przychodu wpłatę na poczet zakupu środka trwałego, po czym zamknął działalność gospodarczą musi zwiększyć przychody o dokonaną wpłatę. Taka konieczność dotyczy również zmiany formy opodatkowania na zryczałtowaną lub zakupu środka trwałego i nie dokonanie jednorazowej amortyzacji czy też dokonanie jego sprzedaży.

9 na 10 polskich przedsiębiorców doświadcza zaległości w płatnościach. Jedynie 1,4 proc. firm nie ma problemu z otrzymywaniem płatności za wykonaną pracę na czas. Tak wygląda rzeczywistość polskiego przedsiębiorcy. Kiedy pojawiają się problemy z płynnością finansową z pomocą przychodzą rozmaite usługi dostępne na rynku – np. kredyt obrotowy czy faktoring.

Z tego artykułu dowiesz się jakie są różnice pomiędzy nimi a dzięki temu podejmiesz optymalną dla Twojej firmy decyzję.

Faktoring rozwiązaniem problemów z płynnością finansową

Faktoring to forma finansowania firmy, która polega na wcześniejszym wypłaceniu przez firmę faktoringową zaliczki z wystawionej przez przedsiębiorcę faktury z długim terminem płatności, np. 30 czy 60 dni. Dzięki skorzystaniu z faktoringu właściciel firmy nie musi czekać na przelew od kontrahenta do terminu płatności na fakturze. Ma szybszy dostęp do gotówki „zamrożonej” w wystawionych fakturach.

W SMEO przedsiębiorca otrzymuje darmowy i bezterminowy limit faktoringowy (do 250 000 zł), który działa jak linia kredytowa. Jest to maksymalna kwota, którą możesz wypłacić z wystawianych faktur sprzedażowych.  Przydzielonym limitem możesz dowolnie dysponować i wypłacać pieniądze z faktur kiedy chcesz i przeznaczać na co chcesz. Limit ten jest odnawialny i zaraz po otrzymaniu przez nas płatności od Twojego kontrahenta, możesz sfinansować kolejne faktury. Nie ma opłat za udzielenie i utrzymanie limitu – płaci się jedynie za finansowanie danej faktury.

Kredyt obrotowy

Zwy­kle jest to kre­dyt krótkoter­minowy, udzie­lany na okres krót­szy niż rok. W zależności od rodzaju umowy z ban­kiem, kre­dyt obro­towy może być powią­zany z rachun­kiem przed­się­biorcy lub znaj­do­wać się na spe­cjal­nie otwar­tym rachunku kre­dytowym. Nie każda firma może sobie na kredyt pozwolić i nie każda go otrzyma. Bank przed udzieleniem takiego kredytu bada kondycję finansową oraz zdolność kredytową firmy. Taki kredyt można przeznaczyć na dowolne cele związane z prowadzoną przez Ciebie działalnością gospodarczą. Niektóre banki wymagają, aby na poziomie wniosku sprecyzować, o jaki cel dokładnie chodzi.  Dzięki takiemu kredytowi przedsiębiorca ma dostęp do gotówki „z wyprzedzeniem”.

Faktoring a kredyt obrotowy – różnice

Zarówno faktoring jak i kredyt są źródłem finansowania, które ma umożliwiać firmom zachowanie płynności finansowej, ale są pomiędzy nimi istotne różnice. Jeżeli jesteś młodym przedsiębiorcą a Twoja firma nie ma długiego stażu działalności ani historii kredytowej, bank może odmówić Ci kredytu. Warto wtedy pamiętać o alternatywie, jaką jest faktoring. Usługa ta ma znaczące korzyści:

Faktoring nie obniża zdolności kredytowej

  • FAKTORING: nie powoduje zadłużenia, nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową, dzięki czemu firma może liczyć na lepsze warunki kredytowania w przyszłości.
  • KREDYT: kredyt powoduje zadłużenie i obniża zdolność kredytową firmy, co zmniejsza szanse na uzyskanie kolejnego wsparcia bankowego.

Pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel

  • FAKTORING: otrzymane środki można przeznaczyć na dowolny cel. Faktoring polega de facto na wcześniejszym wpłaceniu środków, które przedsiębiorca już zarobił – może więc nimi rozporządzać w dowolny sposób.
  • KREDYT: pieniądze przeznaczone są na finansowanie działalności bieżącej przedsiębiorstwa, tj. zakup towarów i materiałów, produkcję, sprzedaż lub spłaty innych zobowiązań.

Faktoring jest łatwiej dostępny

  • FAKTORING: dostępny dla firm już od pierwszego dnia działalności – nie trzeba mieć historii ani zdolności kredytowej. Firma nie musi przynosić zysków ani mieć regularnych przychodów. Najważniejsze są wystawiane kontrahentom faktury.
  • KREDYT: istotna jest historia kredytowa firmy, okres jej istnienia i pozycja na rynku – firma powinna działać na rynku co najmniej rok, posiadać zabezpieczenie finansowe oraz mieć dobrą lub bardzo dobrą sytuację finansową. Bank może wymagać dodatkowych zabezpieczeń, takich jak weksel, poręczenia, zastaw czy hipoteka.

Proces wnioskowania o faktoring jest szybki i wygodny

  • FAKTORING: procedura jest uproszczona i zautomatyzowana, wniosek składa się online a pieniądze otrzymuje się na konto nawet w 15 minut.
  • KREDYT: większość banków umożliwia złożenie wniosku przez internet, jednak czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu kredytu może trwać nawet kilka dni. W zależności od wnioskowanej kwoty, może być potrzebne dosłanie dodatkowych dokumentów.

Spłaty dokonują Twoi kontrahenci a nie Ty

  • FAKTORING: spłaty dokonują kontrahenci przedsiębiorcy (opłacający fakturę).
  • KREDYT: spłaty kredytu dokonuje przedsiębiorca, w określonym terminie.

Kontomatik to usługa szybkiej identyfikacji, która pozwala na weryfikację tożsamości i sprawdzenie zdolności faktoringowej bez potrzeby wykonywania przelewu weryfikacyjnego. Jako Account Information Service Provider (AISP), na podstawie rachunku bankowego Kontomatik może dostarczyć innym podmiotom usługi oparte na analizie i przetwarzaniu danych.

O usłudze Kontomatik

Kontomatik to szybka i bezpieczna aplikacja wykorzystywana przez instytucje finansowe do potwierdzenia tożsamości użytkowników oraz weryfikacji ich sytuacji finansowej. Pomaga w sprawny sposób skorzystać z faktoringu, wziąć kredyt czy pożyczkę, zweryfikować dane czy potwierdzić sytuację finansową. Kontomatik jest dziś dostępny w 14 państwach.

Na terenie Unii Europejskiej systemy takie jak Kontomatik muszą dostosować się do rygorystycznych przepisów. Niedawno Kontomatik odniósł duży sukces – udało mu się spełnić wymagania unijnej dyrektywy PSD II, w której chodzi między innymi o spełnienie wymogu silnego uwierzytelniania. Pod tym pojęciem znajduje się między innymi dwuetapowe potwierdzenie tożsamości.

Kontomatik jako pierwszy podmiot znalazł się w prowadzonym przez KNF Rejestrze dostawców świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunku (AISP).

Jak korzystać z Kontomatik?

Korzystanie z Kontomatika jest bardzo proste. Dzięki niemu, bez konieczności dostarczania wyciągów bankowych czy wizyty w oddziale, faktor ma możliwość zapoznania się z historią transakcji Klienta. Tym samym może mu zaoferować maksymalny limit na finansowanie. Wszystko odbywa się błyskawicznie i w 100% online.

Jak zweryfikować tożsamość korzystając z Kontomatika?

  1. Podczas wypełniania wniosku o usługę finansową (np. faktoring) wybierz sposób weryfikacji przez Kontomatik.
  2. Wybierz swój bank i potwierdź zgodę na dostęp do danych logując się do konta bankowego.
  3. Kontomatik połączy się przez bezpieczny i szyfrowany sposób z Twoim kontem bankowym.
  4. System pobierze i wykorzysta Twoje dane o rachunkach w taki sposób, na jaki udzielisz mu zgody.

Czy usługa Kontomatik jest bezpieczna?

System łączy się z pomocą wiarygodnego połączenia. Komunikacja z Kontomatik jest zaszyfrowana i zabezpieczona certyfikatem, dzięki temu nikt nie ma możliwości podejrzenia danych podczas przesyłania.

Dane z bankowości elektronicznej nie zostaną nigdzie zapisane. Są one pobierane jednorazowo. Faktor, bank, bądź inna instytucja finansowa, otrzymuje jedynie informacje dotyczące danych osobowych, adresowych oraz finansowych. Natomiast hasło wraz z loginem, zostają przez system zapomniane.

Rozwiązanie jest zgodne z rygorystycznymi wymogami Unii Europejskiej dot. ochrony danych osobowych i świadczenia usług dostępu do rachunku

Jakie są zalety tej usługi?

Weryfikacja tożsamości poprzez Kontomatik ma wiele zalet, m.in.:

  • brak potrzeby wykonywania przelewu, nawet na najmniejszą kwotę,
  • możliwość szczegółowego zbadania zdolności kredytowej,
  • szybki (w porównaniu do innych metod) sposób weryfikacji,
  • wygoda, wystarczy jedno kliknięcie, aby zalogować się na konto bankowe, nie trzeba wychodzić z domu.

Jakie firmy pożyczkowe korzystają z systemu Kontomatik?

Z Kontomatika korzystają banki w Polsce, Czechach i Portugalii i ponad 100 instytucji niebankowych na całym świecie. Wśród nich są takie marki jak:

  • Zaplo
  • Wonga
  • SMEO
  • Miloan
  • Credilo
  • Monedo Now
  • Extra Portfel
  • Fellow Finance
  • Get Bucks
  • Wandoo

Opinie o Kontomatik

Opinie o tym innowacyjnym systemie są bardzo przychylne. Większość klientów ceni sobie zaoszczędzony czas podczas weryfikacji, jak również duży komfort oraz bezpieczeństwo aplikacji. Jest to więc doskonałe udogodnienie dla osób, które stawiają na wygodę i oszczędność czasu.

Cesja wierzytelności to istota faktoringu. Dzięki niej faktor może sfinansować wierzytelności przedsiębiorcy (faktoranta). Jest to nic innego jak przeniesienie uprawnień do wierzytelności wynikającej z wystawionej faktury z przedsiębiorcy na firmę faktoringową (faktora).
Chociaż cesja jest szeroko stosowana w praktyce, wciąż niektórzy podchodzą do niej z dystansem. A nie taki straszny diabeł jak go malują.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak dokładnie przebiega proces cesji wierzytelności w SMEO?
  • Jak wygląda kontakt z kontrahentem?
  • Rozwiejemy też najczęściej pojawiające się wątpliwości i pytania.

Jak przebiega proces cesji w SMEO?

Zależy nam na dobrej relacji nie tylko naszej z klientami, ale też naszych klientów z ich kontrahentami. Staramy się aby cały proces cesji przebiegał sprawnie i profesjonalnie. Proces cesji w SMEO jest bardzo prosty:

1.Klient zgłasza się do nas z fakturą, którą chce finansować,

2.Informujemy kontrahenta naszego Klienta o zmianie wierzyciela a tym samym o zmianie rachunku bankowego do spłaty wierzytelności.

To tak naprawdę tyle. Zgodnie z polskim prawem, nie musisz pytać swojego kontrahenta o pozwolenie na cesję. Ty sam możesz dowolnie rozporządzać swoją wierzytelnością. Wystarczy, że poinformujesz go o cesji.

Czego dotyczy rozmowa z twoim kontrahentem?

Zależy nam na tym, aby w trakcie takiej rozmowy:

  • potwierdzić czy dana usługa faktycznie została wykonana / towar został sprzedany,
  • potwierdzić poprawność wszystkich danych na fakturze,
  • poinformować kontrahenta o cesji i zmianie rachunku bankowego do spłaty wierzytelności.

Odpowiadamy na pytania i wątpliwości związane z cesją

Zdarza się, że słyszymy od naszych klientów zdania takie jak “Boję się, że to wpłynie na moją relację z kontrahentem” albo “Obawiam się, że wasz kontakt w sprawie cesji może być zbyt inwazyjny i zniechęci do mnie mojego kontrahenta”.

Rozumiemy, że kwestia relacji z kontrahentami jest dla biznesu kluczowa, dlatego postaramy się rozwiać najczęściej pojawiające się wątpliwości.

Wolę sam porozmawiać z moim kontrahentem o cesji.

Żaden problem! Jesteśmy w tym względzie elastyczni. Sam najlepiej znasz swoich kontrahentów i jeśli uważasz, że kontakt z Twojej strony będzie lepszy – tak zrobimy. Poczekamy z telefonem do Twojego kontrahenta, dopóki nie dostaniemy od Ciebie potwierdzenia, że już rozmawiałeś ze swoim kontrahentem i uprzedziłeś go o telefonie z naszej strony.

Boję się, że wasz kontakt w sprawie cesji będzie zbyt inwazyjny i zniechęci mojego kontrahenta.

Kontakt z naszej strony to tak naprawdę jeden telefon lub mail. Zależy nam na tym, aby zweryfikować czy dana usługa faktycznie została wykonana / towar został sprzedany, chcemy również potwierdzić poprawność danych na fakturze.

Boję się, że kontrahent pomyśli, że mam problemy finansowe.

Korzystanie z faktoringu oznacza dużą odpowiedzialność biznesową, dbanie o zachowanie płynności finansowej. Dla Twojego kontrahenta to wręcz potwierdzenie, że jesteś rzetelnym partnerem biznesowym – zostałeś przez faktora pozytywnie zweryfikowany.

Mam zakaz cesji w umowie.

Jeśli masz zakaz cesji w umowie, trudniej będzie Ci zdobyć kredyt czy faktoring, ale nie jest to niemożliwe. Z tego artykułu dowiesz się, co możesz zrobić jeśli masz zakaz cesji w umowie.

Mój kontrahent ma wątpliwości i nie chce podpisać zgody na cesję.

W tym artykule podpowiadamy, jak możesz przekonać Twojego kontrahenta, że faktoring to korzyści również dla niego. Piszemy w nim również, jakimi argumentami możesz przekonać kontrahenta, aby zgodził się na cesję.

W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, skontaktuj się z nami.

Cesja wierzytelności to nieodłączny element faktoringu. Polega ona na przeniesieniu uprawnień do wierzytelności wynikającej z wystawionej faktury na firmę faktoringową (faktora).

W tym wpisie skupimy się na zakazie cesji w umowie. Czytaj dalej, a dowiesz się m.in.:

  • Czym grozi zakaz cesji w umowie?
  • Co możesz zrobić, jeśli masz taki zapis w umowie?
  • Jak przekonać kontrahenta do podpisania zgody na cesję?

Zakaz cesji wierzytelności – czym to grozi?

Twój kontrahent ma możliwość wpisania do waszej umowy zapisu o zakazie cesji wierzytelności. Aż 76 proc. polskich firm spotkało się ze zjawiskiem stosowania takiego zapisu. Dla Ciebie oznacza to ograniczoną możliwość dowolnego rozporządzania należnością. Jest to szczególnie niebezpieczne dla małych firm, które podejmując współpracę z większym i silniejszym kontrahentem mogą mieć trudności z terminowym egzekwowaniem płatności.

Fakt, że nie możesz swobodnie zarządzać swoją wierzytelnością naraża Cię na ryzyko utraty płynności finansowej. Trudniej będzie Ci zdobyć faktoring czy kredyt.

Masz w umowie zakaz cesji wierzytelności – co możesz zrobić?

Czy zatem zakaz cesji oznacza, że nie masz szans na zdobycie finansowania u faktora? Absolutnie nie! Do SMEO możesz się zgłosić nawet mając w umowie zakaz cesji.
Wystarczy, że Twój kontrahent podpisze zgodę na cesję a będziemy mogli sfinansować wystawione przez Ciebie faktury. Ty i Twój kontrahent nie musicie podpisywać ze sobą nowej umowy czy aneksu.

Jak przekonać kontrahenta do podpisania zgody na cesję?

Nasi konsultanci to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie faktoringu. Mogą zadzwonić do Twojego kontrahenta i porozmawiać z nim o cesji. Wytłumaczą mu na czym dokładnie polega ten proces. Możesz to również zrobić sam, korzystając z naszej wiedzy.

Przede wszystkim – przekonaj kontrahenta, że faktoring to istotne korzyści również dla niego. Dzięki temu, że skorzystasz z faktoringu Twój kontrahent:

  • zyskuje pewność, że jesteś rzetelnym partnerem biznesowym o stabilnej kondycji finansowej – zostałeś przez faktora pozytywnie zweryfikowany,
  • może liczyć u Ciebie na długie terminy płatności, co pozytywnie wpłynie na jego płynność finansową. Ty stajesz się przy tym bardziej konkurencyjny na rynku dzięki temu, że możesz udzielić kontrahentom dłuższych terminów płatności.

Rozwiej wątpliwości kontrahenta

Twój kontrahent z nieufnością podchodzi do faktoringu i cesji wierzytelności? Nie do końca rozumie na czym to polega? Podpowiadamy, jak możesz rozwiać jego wątpliwości:

  • Boję się zmiany, nie wiem co cesja dla mnie oznacza” – jedyne co zmienia się dla Twojego kontrahenta to numer rachunku do zapłaty.
  • Nie chcę żadnej papierologii, ani przechodzenia skomplikowanego procesu” – wystarczy, że twój kontrahent podpisze zgodę na cesję – nic więcej nie musi robić.
  • Nie rozumiem czemu mój kontrahent chce korzystać z faktoringu. Czy to znaczy że ma jakieś problemy finansowe?” – Absolutnie nie. Korzystanie z faktoringu oznacza dużą odpowiedzialność biznesową, dbanie o zachowanie płynności finansowej. Dla Twojego kontrahenta to wręcz potwierdzenie, że jesteś rzetelnym partnerem biznesowym – zostałeś przez faktora pozytywnie zweryfikowany.
  • Nie chcę windykacji ze strony faktora, boję się że będą do mnie wydzwaniać” – Jako nowy właściciel wierzytelności mamy prawo do kontaktowania się z Twoim kontrahentem, ale zachowanie dobrych relacji na poziomie klient – kontrahent ma dla nas najwyższy priorytet.

Cesja wierzytelności jest coraz popularniejszym sposobem na finansowanie swojej codziennej działalności. Jest dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy, jeśli jej poważnym problemem są zatory płatnicze.

Jeśli Twój kontrahent po zapoznaniu się z tą wiedzą, mimo wszystko nie chce się zgodzić na cesję, może to być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, skontaktuj się z nami.

——–
SMEO jako członek Polskiego Związku Faktorów bierze udział w kampanii “Wolne faktury – bez zakazu cesji

Złóż wniosek online