Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Finansowanie start-upu: różne źródła kapitału

Czytaj

Czy faktoring jest dla Ciebie? Poznaj 3 historie naszych klientów!

Czytaj

Kiedy i jak skalować biznes: praktyczne wskazówki

Czytaj

Najnowszy wpis:

Finansowanie start-upu: różne źródła kapitału

Czytaj

Czy faktoring jest dla Ciebie? Poznaj 3 historie naszych klientów!

Czytaj

Kiedy i jak skalować biznes: praktyczne wskazówki

Czytaj

Baza wiedzy o faktoringu

Masz kredyt obrotowy? Poznaj alternatywę – bez zadłużania!

smeo_admin

13.11.2019 r

4 minut czytania

9 na 10 polskich przedsiębiorców doświadcza zaległości w płatnościach. Jedynie 1,4 proc. firm nie ma problemu z otrzymywaniem płatności za wykonaną pracę na czas. Tak wygląda rzeczywistość polskiego przedsiębiorcy. Kiedy pojawiają się problemy z płynnością finansową z pomocą przychodzą rozmaite usługi dostępne na rynku – np. kredyt obrotowy czy faktoring.

Z tego artykułu dowiesz się jakie są różnice pomiędzy nimi a dzięki temu podejmiesz optymalną dla Twojej firmy decyzję.

Faktoring rozwiązaniem problemów z płynnością finansową

Faktoring to forma finansowania firmy, która polega na wcześniejszym wypłaceniu przez firmę faktoringową zaliczki z wystawionej przez przedsiębiorcę faktury z długim terminem płatności, np. 30 czy 60 dni. Dzięki skorzystaniu z faktoringu właściciel firmy nie musi czekać na przelew od kontrahenta do terminu płatności na fakturze. Ma szybszy dostęp do gotówki „zamrożonej” w wystawionych fakturach.

W SMEO przedsiębiorca otrzymuje darmowy i bezterminowy limit faktoringowy (do 250 000 zł), który działa jak linia kredytowa. Jest to maksymalna kwota, którą możesz wypłacić z wystawianych faktur sprzedażowych.  Przydzielonym limitem możesz dowolnie dysponować i wypłacać pieniądze z faktur kiedy chcesz i przeznaczać na co chcesz. Limit ten jest odnawialny i zaraz po otrzymaniu przez nas płatności od Twojego kontrahenta, możesz sfinansować kolejne faktury. Nie ma opłat za udzielenie i utrzymanie limitu – płaci się jedynie za finansowanie danej faktury.

Kredyt obrotowy

Zwy­kle jest to kre­dyt krótkoter­minowy, udzie­lany na okres krót­szy niż rok. W zależności od rodzaju umowy z ban­kiem, kre­dyt obro­towy może być powią­zany z rachun­kiem przed­się­biorcy lub znaj­do­wać się na spe­cjal­nie otwar­tym rachunku kre­dytowym. Nie każda firma może sobie na kredyt pozwolić i nie każda go otrzyma. Bank przed udzieleniem takiego kredytu bada kondycję finansową oraz zdolność kredytową firmy. Taki kredyt można przeznaczyć na dowolne cele związane z prowadzoną przez Ciebie działalnością gospodarczą. Niektóre banki wymagają, aby na poziomie wniosku sprecyzować, o jaki cel dokładnie chodzi.  Dzięki takiemu kredytowi przedsiębiorca ma dostęp do gotówki „z wyprzedzeniem”.

Faktoring a kredyt obrotowy – różnice

Zarówno faktoring jak i kredyt są źródłem finansowania, które ma umożliwiać firmom zachowanie płynności finansowej, ale są pomiędzy nimi istotne różnice. Jeżeli jesteś młodym przedsiębiorcą a Twoja firma nie ma długiego stażu działalności ani historii kredytowej, bank może odmówić Ci kredytu. Warto wtedy pamiętać o alternatywie, jaką jest faktoring. Usługa ta ma znaczące korzyści:

Faktoring nie obniża zdolności kredytowej

  • FAKTORING: nie powoduje zadłużenia, nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową, dzięki czemu firma może liczyć na lepsze warunki kredytowania w przyszłości.
  • KREDYT: kredyt powoduje zadłużenie i obniża zdolność kredytową firmy, co zmniejsza szanse na uzyskanie kolejnego wsparcia bankowego.

Pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel

  • FAKTORING: otrzymane środki można przeznaczyć na dowolny cel. Faktoring polega de facto na wcześniejszym wpłaceniu środków, które przedsiębiorca już zarobił – może więc nimi rozporządzać w dowolny sposób.
  • KREDYT: pieniądze przeznaczone są na finansowanie działalności bieżącej przedsiębiorstwa, tj. zakup towarów i materiałów, produkcję, sprzedaż lub spłaty innych zobowiązań.

Faktoring jest łatwiej dostępny

  • FAKTORING: dostępny dla firm już od pierwszego dnia działalności – nie trzeba mieć historii ani zdolności kredytowej. Firma nie musi przynosić zysków ani mieć regularnych przychodów. Najważniejsze są wystawiane kontrahentom faktury.
  • KREDYT: istotna jest historia kredytowa firmy, okres jej istnienia i pozycja na rynku – firma powinna działać na rynku co najmniej rok, posiadać zabezpieczenie finansowe oraz mieć dobrą lub bardzo dobrą sytuację finansową. Bank może wymagać dodatkowych zabezpieczeń, takich jak weksel, poręczenia, zastaw czy hipoteka.

Proces wnioskowania o faktoring jest szybki i wygodny

  • FAKTORING: procedura jest uproszczona i zautomatyzowana, wniosek składa się online a pieniądze otrzymuje się na konto nawet w 15 minut.
  • KREDYT: większość banków umożliwia złożenie wniosku przez internet, jednak czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu kredytu może trwać nawet kilka dni. W zależności od wnioskowanej kwoty, może być potrzebne dosłanie dodatkowych dokumentów.

Spłaty dokonują Twoi kontrahenci a nie Ty

  • FAKTORING: spłaty dokonują kontrahenci przedsiębiorcy (opłacający fakturę).
  • KREDYT: spłaty kredytu dokonuje przedsiębiorca, w określonym terminie.

smeo_admin

Data publikacji

13.11.2019 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek