Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Finansowanie start-upu: różne źródła kapitału

Czytaj

Czy faktoring jest dla Ciebie? Poznaj 3 historie naszych klientów!

Czytaj

Kiedy i jak skalować biznes: praktyczne wskazówki

Czytaj

Najnowszy wpis:

Finansowanie start-upu: różne źródła kapitału

Czytaj

Czy faktoring jest dla Ciebie? Poznaj 3 historie naszych klientów!

Czytaj

Kiedy i jak skalować biznes: praktyczne wskazówki

Czytaj

Rozwój biznesu

Mikrorachunek podatkowy – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

smeo_admin

13.01.2020 r

4 minut czytania

Od 1 stycznia 2020 roku funkcjonuje mikrorachunek podatkowy. To narzędzie, które przypomina nieco indywidualny rachunek ZUS przedsiębiorcy. Co musisz o nim wiedzieć? Skąd wziąć numer indywidualnego mikrorachunku i jak prawidłowo zapłacić za jego pośrednictwem podatki?

Mikrorachunek podatkowy – co to jest?

Nowe narzędzie podatkowe dla przedsiębiorców nie jest skomplikowane. To rachunek bankowy, za którego pośrednictwem płacony jest podatek PIT, CIT i VAT, czyli te, z którymi osoby prowadzące działalność gospodarczą mają do czynienia najczęściej. Bez wątpienia uprościł życie przedsiębiorcom. Mogą oni wykonywać przelewy podatkowe na jeden, indywidualny mikrorachunek podatkowy, bez potrzeby szukania rachunków bankowych danego urzędu i wskazywania odpowiednich podatków.

Mówiąc prościej, każdy podatnik to jeden rachunek bankowy do regulowania zobowiązań z tytułu PIT, CIT i VAT. Uregulujesz za jego pośrednictwem także opłaty niedotyczące podatków, takie jak np. opłaty skarbowe, należności celne, opłaty wynikające z ustawy o grach hazardowych czy koszty postępowania, w tym także postępowania administracyjnego.

Wbrew pozorom, nowość dotyczy nie tylko przedsiębiorców. Indywidualny rachunek bankowy otrzymają także podatnicy nieprowadzący działalności gospodarczej, posiadający PESEL bądź NIP. Od 31 grudnia minionego roku przelewy na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego (te dotyczące PIT, CIT i VAT), odeszły do przeszłości! Jeśli popełnisz błąd i wykonasz przelew “po staremu”, bank odrzuci przelew i zwróci go do nadawcy. Co z pozostałymi podatkami? Wciąż obowiązuje opłacanie ich za pośrednictwem numeru bankowego właściwego urzędu skarbowego.

Mikrorachunek podatkowy – jak wygląda i jak go wygenerować?

Jak wskazuje ordynacja podatkowa, mikrorachunek podatkowy to 26 znaków, na które składa się:

  • suma kontrolna,
  • numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku,
  • identyfikator podatkowy,

Jak wygenerować mikrorachunek podatkowy?

Jedno z pierwszych pytań, jakie zadają sobie podatnicy, to “skąd wziąć numer mikrorachunku podatkowego?”. Nie jest to trudne i co ważne, nie zajmie Ci sporo czasu. Aby wygenerować numer indywidualnego mikrorachunku podatkowego ze specjalnie stworzonego ku temu przez Ministerstwo Finansów generatora mikrorachunku podatkowego.

Jeśli nie prowadzisz działalności bądź nie jesteś podatnikiem VAT, numer mikrorachunku otrzymasz, wpisując numer PESEL. Pozostałe osoby powinny podać numer NIP. Numer mikrorachunku podatkowego możesz pozyskać także drogą tradycyjną, udając się do urzędu skarbowego.

Pierwszy przelew podatkowy wykonasz już za parę dni, płacąc grudniowe zobowiązania podatkowe. Koniecznie zwróć uwagę, czy w numerze zawarty jest prawidłowy numer PESEL bądź NIP podatnika/płatnika. Ministerstwo Finansów podkreśla, iż wygenerowanie mikrorachunku podatkowego jest bezpłatne. Nie odbywa się  za pośrednictwem SMS ani e-mail. Weź to pod uwagę, by nie paść ofiarą oszustów!

Zmieniłeś nazwisko, właściwość urzędu skarbowego bądź miejsce zamieszkania? Od 1 stycznia 2020 roku nie rodzi to już dodatkowych formalności i nie ma wpływu na Twój mikrorachunek podatkowy. To jedno z ułatwień, jakie wprowadziły zmiany podatkowe w 2020.

Zaległości podatkowe, a mikrorachunek podatkowy – co warto wiedzieć?

Jeśli nie masz zaległości podatkowych, sprawa jest prosta – wykonując przelew na mikrorachunek podatkowy, wskazujesz, jaki typ zobowiązania chcesz uregulować (PIT, CIT, VAT lub inne opłaty). W razie braku określenia rodzaju podatku, rozliczone zostanie zobowiązanie mające najstarszy termin wymagalności.

A co, jeśli podatnik ma zaległości do uregulowania? Mikrorachunek podatkowy zdecydowanie ułatwia tę kwestię, a sama spłata zobowiązań jest szybsza i prostsza. Wpłata dokonana na mikrorachunek, dotycząca wskazanego podatku, będzie przeznaczana na poczet zaległości podatkowej mającej najwcześniejszy termin płatności. Jeśli nie wskażesz zaległości, bądź zwyczajnie jej nie masz w danym podatku, kwota zostanie przeznaczona na zobowiązanie o najwcześniejszym terminie płatności.

Mikrorachunek podatkowy nie ma natomiast wpływu na zwrot podatku, jaki otrzymują po rozliczeniu rocznym podatnicy. W tej kwestii nic się nie zmieni. Wyliczoną kwotę otrzymasz na wskazany rachunek bankowy.

Czy mikrorachunek podatkowy ułatwi życie przedsiębiorcom? Zdecydowanie tak. Zobowiązania podatkowe płacone będą na jeden, indywidualny rachunek, a wszelkie korekty bądź spłata zaległości nie będzie już skomplikowana. Do lamusa odeszły także formalności, konieczne dotychczas podczas zmiany nazwiska, miejsca zamieszkania czy właściwego urzędu skarbowego, choćby podczas zmiany adresu prowadzenia działalności. Pierwsze transakcje za pomocą nowych rachunków już lada dzień, przy okazji płatności grudniowych zobowiązań podatkowych. Przedsiębiorcy w praktyce będą mogli wypróbować nowość, jaką wprowadziło od 2020 roku ministerstwo finansów.

Jeśli chcesz być na bieżąco, przeczytaj o najważniejszych zmianach podatkowych, jakie czekają przedsiębiorców w tym roku.

smeo_admin

Data publikacji

13.01.2020 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek