Strefa klienta Zaloguj się do: Panelu faktoringu Panelu pożyczki

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Jakie są korzyści karty kredytowej dla firmy?

Czytaj

Jak sfinansować zakup sprzętu dla firmy?

Czytaj

Kredyt dla firm – przygotuj się w 6 krokach

Czytaj

Najnowszy wpis:

Jakie są korzyści karty kredytowej dla firmy?

Czytaj

Jak sfinansować zakup sprzętu dla firmy?

Czytaj

Kredyt dla firm – przygotuj się w 6 krokach

Czytaj

Rozwój biznesu

Jak radzić sobie z wakacyjnym zastojem finansowym?

smeo_admin

05.08.2019 r

4 minut czytania

Wakacje to ten czas w roku, na który czekają niemal wszyscy. Dla wielu z nas jest to pora wymarzonego urlopu. Brzmi pięknie, jednakże perspektywa wygląda inaczej, kiedy prowadzisz firmę. Sezon wakacyjny to czas urlopowy, który jednak nie dla wszystkich jest powodem do zadowolenia. W czasie gdy pracownicy cieszą się z chwili odpoczynku, przedsiębiorcy dwoją się i troją, aby związać koniec z końcem. Jednak czy zawsze musi tak być?

Wakacje = martwy sezon?

Nastał czas wypoczynku. Uczniowie od dawna odliczali dni do chwili, w której usłyszą ostatni dzwonek. Studenci zdają ostatnie egzaminy, i podobnie jak uczniowie, udają się na zasłużony odpoczynek. Również dorośli decydują się na spędzenie tego okresu z dala od pracy. Ale czy wszyscy? Wakacje przedsiębiorców często są dalekie od ideału. To nie czas odpoczynku, wręcz przeciwnie – jest to czas w którym trzeba pracować ze zdwojoną siłą, aby przetrwać martwy sezon.

Jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą możemy zauważyć różne tendencje na przestrzeni roku. Bywają miesiące, w których przez napływ pracy jesteśmy zmuszeni zatrudnić dodatkowe osoby. Zdarzają się też takie sytuacje, w których nasz zespół nie ma czym się zająć, a my jako właściciele jesteśmy zobowiązany mimo wszystko, zapłacić wynagrodzenie. Stali kontrahenci nie dają nowych zleceń, a pozyskanie nowych graniczy z cudem. O ile nie jesteśmy przedstawicielem branży typowo sezonowej, np. turystycznej, to z punktu widzenia typowego właściciela firmy, wakacje niejednokrotnie przynoszą straty zamiast zysków. Co zrobić, aby tak nie było?

Planowanie to podstawa

Będąc na początku swojej kariery jako przedsiębiorca, nie każdy właściciel firmy może zdawać sobie sprawę z występowania tak zwanego “martwego sezonu”. A tak się składa, że dla wielu branż przypada on właśnie w wakacje. To czas, w którym zarówno klienci, jak i kontrahenci wolą przeznaczyć na odpoczynek, a nie interesy.

Jeśli jesteśmy doświadczonymi przedsiębiorcami, zapewne potrafimy już przewidzieć, w jakim okresie możemy spodziewać się nawału pracy, a kiedy czeka nas zastój. Warto więc każdy rok rozłożyć na miesiące i starannie je zaplanować. Bez takiego podejścia nasza firma nie tylko będzie miała mniejsze szanse na rozwój, ale także może zacząć przynosić straty finansowe..

Wiedząc, że czas wakacyjny w naszej firmie to okres zastoju, warto go zaplanować w taki sposób, aby straty były jak najmniejsze. Już na etapie budowania zespołu warto zwrócić uwagę na występowanie sezonów wzmożonej pracy oraz recesji. Może się okazać, że część pracowników będzie zainteresowana zwiększeniem czasu pracy zimą, wiosną i jesienią, a przeznaczeniem lata na odpoczynek. W ten sposób będzie można odpowiednio spożytkować czas działania pracowników wtedy, kiedy firma najbardziej tego potrzebuje. Takie rozwiązanie przynosi podwójną korzyść – dla pracodawcy i dla pracownika.

Czas na porządki! Nie wiosenne a letnie

Nastały wakacje i część pracowników skorzystała z urlopów. A co z nami i garstką pozostałych? Praca w wakacje też może być produktywna! Możliwe że podczas sezonu wzmożonej pracy do dokumentacji naszej firmy wkradł się chaos. Warto zatem uzupełnić bądź poprawić część dokumentów. Kiedy wszyscy zajęci byli swoimi obowiązkami, a terminy oddania zleceń nieubłaganie goniły, nikt nie myślał o formalnościach. Wszyscy wybierali prace nad projektem, który przynoszącym zysk firmie. Niewdzięczna papierkowa praca została odepchnięta na dalszy plan – na plan, który właśnie nadszedł. Wakacje mogą okazać się idealnym czasem na uporządkowanie wielu spraw w przedsiębiorstwie.

W okresie urlopowym warto również zachęcić pracowników do poszerzenia wiedzy. Nowe ustawy, zmiany w prawie… to tylko część rzeczy jakie pracownicy mogą nadrobić podczas wakacyjnego sezon, który już nie wypada nazywać “martwym”.

Ciężkie czasy

Martwimy się wakacyjnym zastojem? Brakuje nam środków na koncie? Klienci zalegają ze spłatami? Pamiętajmy, że kontrahenci, z którymi współpracujesz są w podobnej sytuacji jak my. Wystawiłeś fakturę, natomiast zapłata jej może nastąpić za tydzień, dwa, a może i za miesiąc. Nasz biznesowy partner prawdopodobnie też zmaga się z podobnymi trudnościami. Rozumiesz to, ale jednak nie możesz powiedzieć pracownikom, że wypłaty będą opóźnione ze względu na mniejszą liczbę zleceń i chwilowy brak płynności finansowej. Jako pracodawca musisz wypłacić wynagrodzenia na czas! W przeciwnym razie nasi najlepsi specjaliści wybiorą ofertę pracy u konkurencji. Nasza firma nie dość, że zostanie pozbawiona płynności finansowej, to także wyspecjalizowanych pracowników, dzięki którym odniosła sukces. Co więc zrobić w takiej sytuacji?

Banki kuszą atrakcyjnymi kredytami? Złożymy wniosek o kredyt, otrzymamy pozytywną decyzję i zapłacimy pracownikom wynagrodzenie. Brzmi idealnie, z tym że raty kredytu będziemy musieli spłacać przez kolejne lata. Dodatkowe obciążenie dla firmy może skutkować brakiem środków na rozwój. Interes stanie w miejscu. Czy możemy sobie na to pozwolić?

Jest jeszcze inne rozwiązanie. Z pomocą przychodzi usługa faktoringu. O jej przewadze nad kredytem pisaliśmy już na naszym blogu w artykule “Kredyt obrotowy a faktoring”. Czym jest faktoring? Najprościej mówiąc to sprzedanie faktury firmie faktoringowej. Jeśli wystawiłeś kontrahentowi fakturę z odroczonym terminem płatności, wynoszącym np. 30 dni, jej skan bądź zdjęcie wysyłasz firmie faktoringowej, z którą zdecydowałeś się nawiązać współpracę. Faktor niezwłocznie wypłaca nam ustaloną procentową wartość faktury. Dzięki faktoringowi płynność finansowa zostaje zapewniona nawet podczas „martwego sezonu” wakacyjnego.

smeo_admin

Data publikacji

05.08.2019 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż wniosek online