Strefa klienta Zaloguj się do: Panelu faktoringu Panelu pożyczki

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Koszty finansowania dłużnego – przykłady

Czytaj

Analiza finansowa przedsiębiorstwa – metody

Czytaj

Pożyczka na rozwój firmy i działalności

Czytaj

Najnowszy wpis:

Koszty finansowania dłużnego – przykłady

Czytaj

Analiza finansowa przedsiębiorstwa – metody

Czytaj

Pożyczka na rozwój firmy i działalności

Czytaj

Rozwój biznesu

Gdzie startup może szukać finansowania?

smeo_admin

25.01.2019 r

4 minut czytania

Masz pomysł na biznes lub jesteś w trakcie jego realizacji, ale nie posiadasz wystarczających środków na dalszy rozwój? Fundusze VC, aniołowie biznesu, crowdfunding czy faktoring mogą być rozwiązaniem Twoich problemów!

Startupy to młode, innowacyjne firmy, których cechą wspólną jest elastyczność, skalowalność i… nieprzewidywalność. Nierzadko całkowicie zmieniają swoje modele biznesowe szukając nowych, bardziej efektywnych sposobów na monetyzację oferowanej usługi czy produktu. Z tego powodu startupy mają często utrudniony dostęp do kapitału od tradycyjnych instytucji finansowych.

Gdzie szukać finansowania, gdy prowadzisz rozwinięty biznes?

Bootstrapping, czyli finansowanie z własnych przychodów

Wbrew obiegowej opinii, polskie startupy starają się sensownie inwestować pieniądze na swój rozwój. Ponad połowa z nich – jak pokazują dane z raportu Polskie startupy 2018 – to samofinansujące się firmy. Swój rozwój finansują wyłącznie z prywatnego budżetu założycieli i/lub przychodów uzyskiwanych od pierwszych płacących klientów. To firmy, które codziennie udowadniają rynkowi (i zapewne także sobie), że ich istnienie ma sens. Zwykle dużo ostrożniej podchodzą do wszelkich wydatków i starają się jak najszybciej generować pierwsze przychody.

Faktoring dla startupów

Jeśli jesteś przykładem przedsiębiorcy, który rozwija swój biznes bootstrappingowo, możesz skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania, i to bez potrzeby zaciągania kredytu w banku (o co zwykle młodemu przedsiębiorstwu trudno). Startupy, które odnotowały już jakiś pierwszy przychód mogą od niedawna skorzystać z faktoringu online. SMEO jako pierwsza firma faktoringowa oferuje finansowanie faktur dla nowo powstałych firm, już od pierwszej wystawionej faktury. Wszystko dzięki rozwojowi autorskiej technologii – w szczególności systemu antyfraudowego opartego na AI i scoringu behawioralnym.

Faktoring jest rozwiązaniem dla tych startupów, które wystawiają faktury z długimi terminami płatności – 30, 60, a nawet 90 dni. Dzięki SMEO pieniądze mogą wpłynąć na Twoje konto znacznie szybciej. Wystarczy, że zarejestrujesz się w systemie i prześlesz kopię faktury, by pieniądze zamrożone na fakturze jeszcze tego samego dnia znalazły się na Twoim koncie.

FFF, czyli rodzina, przyjaciele i… głupcy

Gdy nie masz wystarczających środków, na pomoc przychodzą często przyjaciele i rodzina (family&friends). Niejednokrotnie nie oczekują oni zysku, a jedynie zwrotu “zainwestowanej” kwoty. Taka relacja – oparta na przyjaźni i zaufaniu – pozwoliła rozpocząć działalność wielu firmom. Wbrew pozorom jest to podwójne zobowiązanie. Jeśli biznes się nie powiedzie, stracisz nie tylko pieniądze, ale prawdopodobnie pogorszą się również Twoje relacje z najbliższymi.

Przewrotnie mówi się, że w tej grupie mieszczą się też głupcy (fools). Bo kto racjonalny wykłada pieniądze na sam pomysł biznesowy opisany na kartce? Ale czasami – no dobrze, bardzo rzadko – tacy “głupcy” stają się później milionerami.

Aniołowie biznesu

W Polsce aniołami biznesu najczęściej są doświadczeni przedsiębiorcy, znający rynek inwestycyjny i obszar działania startupu, posiadający duże zasoby pieniężne i wiedzę. Anioł biznesu nie tylko – w zamian za udziały – zainwestuje w startup określoną kwotę, ale pomoże też wypracować strategię rozwoju i ułatwi nawiązanie nowych kontaktów biznesowych.

Należy pamiętać, że zwykle business angel będzie oczekiwać relatywnie dużej części udziałów. Wiąże się to ze sporym ryzykiem, jakie podejmuje rozpoczynając współpracę ze startupem. Firmy mogą zyskać nie tylko środki – anioł biznesu często dobiera inwestycje zgodnie ze swoim doświadczeniem i zainteresowaniami. Jego wiedza może się okazać nieoceniona w trakcie rozwoju firmy.

Crowdfunding udziałowy

Crowdfunding udziałowy daje możliwość pozyskania środków od wielu małych inwestorów. Korzystając z platformy przeznaczają oni niewielkie kwoty – nawet kilkaset złotych – na projekty, w które wierzą. Mało? Oczywiście 100 czy 500 zł to dla Twojego startupu może być niewiele, jednak przy dużej liczbie inwestorów suma może stać się pokaźna – czasami sięga kilku milionów złotych. W Polsce istnieje kilka platform umożliwiających zgłoszenie swojego pomysłu – są to np. CrowdWay czy Beesfund.

Fundusze VC

To propozycja dla bardziej dojrzałych startupów, które chcą jak najszybciej umocnić swoją pozycję na rynku. Przed wysłaniem zgłoszenia do wybranego funduszu VC, zwróć uwagę na jego specjalizację. Czy w swoim portfolio ma już biznesy z tej samej branży co Twoja lub operujące według podobnego modelu biznesowego? Pamiętaj, że przed inwestorami finansowymi musisz wykazać faktyczne (a nie życzeniowe) rynkowe zapotrzebowanie na Twój produkt/usługę, wskazać obecnych i potencjalnych klientów oraz przekonać ich, że Twój biznes daje perspektywę szybkiego wzrostu.

Fundusz wspiera startup nie tylko na poziomie finansowym. Pomaga rozwijać strategię i uzupełnić zespół. Wykorzystując swoją sieć kontaktów, pozwala nawiązać relację z potencjalnymi partnerami biznesowymi. Trzeba pamiętać, że fundusze zwykle są bardzo wymagającymi inwestorami, którzy oczekują dużego zaangażowania w projekt.

smeo_admin

Data publikacji

25.01.2019 r.

Ocena: 0,00 (0 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż wniosek online