Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Finansowanie start-upu: różne źródła kapitału

Czytaj

Czy faktoring jest dla Ciebie? Poznaj 3 historie naszych klientów!

Czytaj

Kiedy i jak skalować biznes: praktyczne wskazówki

Czytaj

Najnowszy wpis:

Finansowanie start-upu: różne źródła kapitału

Czytaj

Czy faktoring jest dla Ciebie? Poznaj 3 historie naszych klientów!

Czytaj

Kiedy i jak skalować biznes: praktyczne wskazówki

Czytaj

Baza wiedzy o faktoringu

Faktoring dla spółek z o.o. – jakie masz możliwości?

Paulina

24.07.2023 r

3 minut czytania

Szukasz sposobu na sfinansowanie działalności spółki z o.o.? Chcesz zachować płynność finansową i mieć środki na rozwój czy inwestycje? Finansowanie spółki z o.o. może obejmować źródła wewnętrzne i zewnętrzne, na przykład faktoring. Sprawdź, na czym polega faktoring dla spółek i jakie niesie korzyści!

Faktoring dla spółek

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to spółka, której funkcjonowanie reguluje Kodeks spółek handlowych. Jest ona wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Zakłada ją jedna lub więcej osób, zwanych wspólnikami, a wszyscy odpowiadają tylko w ograniczonym zakresie za zobowiązania firmy, stąd nazwa. Spółka z o.o. musi prowadzić księgi rachunkowe oraz sporządzać raz do roku sprawozdanie finansowe.

Jakie są możliwe źródła finansowania spółki z o.o.? Oczywiście, w pierwszej kolejności będą to własne środki – kapitał wniesiony przez wspólnika lub wypracowany za dany rok zysk. Spółka może jednak też pozyskać finansowanie zewnętrzne, jak kredyty, pożyczki czy gotówkę z faktoringu. Wiele firm faktoringowych oferuje swoje usługi spółkom. Przejmują one wierzytelności wynikające z wystawionych faktur i wypłacają od ręki przedsiębiorcom nawet do 100% wartości na fakturze. Dzięki temu firmy zyskują kapitał do obrotu i nie muszą czekać na spłatę należności od kontrahentów do terminu wskazanego na fakturze. Kto może skorzystać z faktoringu? Niemal każda firma. Wystarczy, że będzie miała odpowiedni staż na rynku – zazwyczaj wymagane jest jedynie kilka miesięcy, a do tego wystawiała kontrahentom faktury z długim terminem płatności.

Jaki faktoring wybrać?

Podstawowe dwa rodzaje faktoringu dla spółek to:

  • faktoring jawny,
  • faktoring cichy.

Faktoring jawny zakłada, że kontrahent zostaje powiadomiony przez przedsiębiorcę lub firmę faktoringową (faktora) o cesji wierzytelności. Kontrahent jest zatem świadomy, że faktor wypłaci wystawcy faktury środki od ręki, a on sam będzie potem regulował należności na rachunek faktora. To najprostsza, najbardziej popularna forma faktoringu, która też nie powoduje naruszenia dobrych relacji na linii kontrahent i faktorant. Wszystkie informacje są transparentne.

Jak wygląda cichy faktoring dla spółek z o.o.? W tej sytuacji kontrahent nie jest informowany o cesji wierzytelności. Spłaca faktury jak do tej pory, na rachunek przedsiębiorcy, ten zaś przelewa środki faktorowi. Ta forma faktoringu jest bardziej ryzykowna, bo gdy kontrahent dowie się, że wystawca faktury korzysta z takiej usługi, może stracić do niego zaufanie. Dla faktorów to także bardziej ryzykowna transakcja, dlatego koszt tej usługi zazwyczaj jest wyższy. 

Korzyści faktoringu dla firm

Finansowanie spółek z o.o. z użyciem faktoringu przynosi liczne korzyści:

  • Uzyskanie środków do dowolnej dyspozycji nawet od razu po wystawieniu faktury.
  • Możliwość wystawiania faktur z długimi terminami płatności, co szczególnie ważne w branżach transportowej, budowniczej etc., bez obciążania budżetu firmy.
  • Nieobciążanie wyniku finansowego firmy zewnętrznym finansowaniem.
  • Brak obciążenia historii kredytowej spółki.
  • Dywersyfikacja źródeł finansowania, zapewniająca większą stabilność i bezpieczeństwo finansowe.  
  • Możliwość negocjowania rabatów w zamian za wydłużone terminy płatności bez ryzyka zatorów płatniczych.
  • Większa konkurencyjność na rynku z tytułu możliwości proponowania długich terminów płatności.

Koszty faktoringu

Jakie są koszty faktoringu i ile wynoszą? Wszystko zależy od faktora, ale zasadniczo wyróżnia się prowizję i odsetki. Niektórzy faktorzy pobierają prowizję już na etapie przygotowania umowy, przy sprawdzaniu wiarygodności spółki i jej kontrahentów. Wynosi ona do 3% limitu faktoringowego przyznanego firmie. Prowizja faktora jest pobierana w skali miesiąca lub dnia, w okresie korzystania z usług faktora i wynosi zazwyczaj od 0,1% kwoty brutto z faktury lub zaliczki. Odsetki ustawowe w wysokości 7,2% w skali roku są pobierane za okres od wypłaty gotówki przez faktora do momentu uregulowania należności z faktury.

Faktoring dla spółki z o.o.: oferta SMEO

SMEO proponuje faktoring online dla różnych podmiotów. Limit faktoringowy wynosi do 2 milionów złotych, a środki w kwocie do 100% wartości faktury netto wypłacane są na konto Klienta w 24 godziny. Więcej o szybkim faktoringu online dla spółek dowiesz się, kontaktując się z nami.

Paulina

Ekspert ds. faktoringu

Data publikacji

24.07.2023 r.

Ocena: 3,00 (2 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż darmowy wniosek