Strefa klienta Zaloguj się do: Panelu faktoringu Panelu pożyczki

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

W czasie pandemii wiele firm cierpi z powodu wydłużonych terminów płatności. Duża część z nich nie ma żadnych, lub tylko niewielkie, oszczędności. Receptą na te problemy może być faktoring, czyli usługa pozwalająca przyspieszać płatność faktur.  Zastanawia Cię, skąd faktor taki jak SMEO ma pieniądze na wsparcie płynności finansowej przedsiębiorców? Już wyjaśniamy.

Miliony na wsparcie właścicieli firm

Niedawno pozyskaliśmy dodatkowe środki na finansowanie faktur przedsiębiorców. W SMEO zainwestowały dwa prężne fundusze, holenderski Finch Capital oraz polski Precapital. Kwota transakcji wyniosła łącznie ponad 21 mln zł. 

Dzięki pozyskanym od funduszy środkom będziemy jeszcze bardziej wspierać polskich przedsiębiorców, poprawiając ich płynność w okresie sporej niepewności wywołanej pandemią. Faktoring nie tylko umożliwia im optymalne zarządzanie budżetem firmy – daje też komfort dysponowania gotówką od razu po wystawieniu faktury. 

Kim są nasi inwestorzy?

Finch Capital to fundusz  typu venture, inwestujący w dwóch regionach – w Europie w obszarach sztucznej inteligencji (AI) oraz fintech (financial technology) i w Azji Środkowo-Wschodniej w rozwiązania dla przemysłu rolniczego, edukację, transport oraz fintech. SMEO to już trzecia polska firma, w którą zainwestował Finch Capital. Oprócz SMEO są to Symmetrical oraz bardzo popularny w naszym kraju fintech Twisto. Posiada aktywa o wartości ponad 400 mln Euro.

Drugi z inwestorów to Precapital, wywodzący się z Polski prywatny fundusz inwestycyjny. Jego głównym założeniem jest aktywizacja niewykorzystanych obszarów miejskich i rewitalizacja zaniedbanych nieruchomości w dużych polskich miastach. Chce być również wsparciem dla firm tworzących innowacyjne produkty i usługi cyfrowe o międzynarodowym zasięgu dystrybucji. Posiada aktywa o wartości ponad 250 mln zł.

Dlaczego warto sięgnąć po faktoring?

Usługa faktoringu polega na wcześniejszym wypłaceniu przedsiębiorcy gotówki z wystawionej kontrahentowi faktury z długim terminem płatności (np. 30-dniowym, choć w polskich warunkach zdarzają się nawet faktury z 90-dniowym terminem). Dzięki temu przedsiębiorca od razu dysponuje środkami finansowymi, a pieniądze może przeznaczyć na dowolny cel

To sprawia, że popyt na faktoring nie tylko się utrzymuje, ale wręcz rośnie, mimo pogorszenia sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie. Płynność finansowa jest bezcenna. Zwłaszcza podczas pandemii. 

Jeżeli potrzebujesz wsparcia finansowego, zgłoś się do nas. 

Tak jak są różne branże, firmy i specjalności, tak samo różni są przedsiębiorcy, którzy tymi podmiotami zarządzają. Na podstawie ich sposobu pracy i funkcjonowania można wyróżnić pewne typy – zbiory cech specyficznych. Oczywiście z przymrużeniem oka 😉 Sprawdź, którym typem jesteś. A może któryś z nich jest Ci znany z Twojego otoczenia?

Zosia Samosia

To przedsiębiorca, który umie zaginać czasoprzestrzeń. Wszystko robi praktycznie sam. Jest jednocześnie administratorem, działem księgowości i kadr, managerem, windykatorem i szeregowym pracownikiem.

Wszystkie funkcje w firmie skupia w jednym ręku i nie potrafi delegować obowiązków. Jest wiecznie zapracowany i ma mnóstwo na głowie. Pamięta o wszystkim i wydaje się, że czas dla niego jest z gumy. To człowiek, który wszystko musi sam, bo inni nie zrobią tak dobrze, jak on.

Ogrodnik

Ogrodnik to przedsiębiorca, który starannie dba o swoje poletko. Jest systematycznych, poukładany i wszystko ma zaplanowane w czasie. Wie, kiedy należy siać, a kiedy zbierać. Potrafi bardzo długo czekać na wyniki, a w tym czasie pracuje nad kolejnymi projektami.

Odroczona gratyfikacja nie jest dla niego zniechęcająca. Przeciwnie, mobilizuje go do pracy i jeszcze bardziej wytężonych wysiłków. Ogrodnik ma wszystko poukładane i uporządkowane. Dba o wszystkie terminy i z dokładnością niemalże zegarmistrza realizuje swoją strategię punkt po punkcie. To osoba stworzona do pracy, w której efekty właśnie nie przychodzą od razu, a trzeba na nie trochę poczekać.

Mrówka

Przedsiębiorca mrówka również jest zapracowany, ale nie tak jak Zosia Samosia. To osoba, która ździebełko po ździebełku przenosi z jednego miejsca na drugie. Pracuje ciężko, w równym tempie i szybko. Jego praca ma jednak małe efekty. Nie są one spektakularne, bo skupia się na każdym drobiazgu i niezwykle się do niego przykłada.

Pracuje ciężko i dużo, ale nie rozwija swojej firmy i nie skaluje, bo nie ma na to czasu. Dokładność i skrupulatność nie działają na jego korzyść, bo przykłada je nie tam, gdzie należy. Nie deleguje obowiązków. Pracuje sam, bo nawet nie przychodzi mu do głowy, by kogoś zatrudnić.

Człowiek Orkiestra

To przedsiębiorca, który wprawdzie zatrudnia pracowników, potrafi delegować obowiązki, ale i tak zajmuje się wszystkim, a jego firma ma kilka różnorodnych specjalności. To człowiek, który nie tylko interesuje się wieloma branżami, ale również w wielu próbuje swoich sił.

Jednocześnie, sam dogląda wszystkich zespołów w swojej firmie. Nadzoruje księgowość, kadry, marketing i pracowników operacyjnych. Nic w firmie nie może się odbyć bez niego. Wszystkiego osobiście dogląda, pilnuje i weryfikuje. Jest specjalistą w każdym obszarze funkcjonowania przedsiębiorstwa, dlatego też musi we wszystkim uczestniczyć.

Iron Man

Iron Man to wynalazca z lekką nutą bezczelności. Jest niezwykle inteligentny i dobrze o tym wie. Myśli i tworzy nieszablonowo, ale przy tym nie uznaje kompromisów. Jest trochę jak rozkapryszone dziecko, ale to życie go tego nauczyło, bo z reguły ma właśnie rację i rzadko się myli.

Jego przedsiębiorstwo to innowacje i nowe technologie. Ma przyszłościowe pomysły, które rewolucjonizują rynek. Jest w dużym stopniu wizjonerem, ale jego wizje są osadzone w zdobyczach i możliwościach techniki i nauki. Wdraża nowe rozwiązania, a następnie sięga po kolejne.

Sherlock Holmes

To przedsiębiorca, który doskonale „łączy kropki”. Ma bardzo rozwinięty zmysł obserwacyjny, co pozwala mu dostrzegać powiązane ze sobą elementy i szybko wyciągać wnioski. Dzięki temu z łatwością dostrzega okazje i je wykorzystuje. Jego firma opiera się właśnie na takich okazjach.

To przedsiębiorca, który nastawia się na „strzały”. Obserwuje, czeka i gdy widzi sprzyjające okoliczności  – wkracza do akcji. Jego praca to nie jest maraton. To seria krótkich sprintów. Gdy wyzyska daną okazję już do końca, wówczas rozgląda się za kolejną. W pracownikach ceni sobie szybkość, odwagę i dynamiczne działanie.

Organizator

To świetnie zorganizowany i poukładany przedsiębiorca. Ma precyzyjnie opracowaną strukturę firmy, z podziałem na zespoły, nad którymi czuwają liderzy. Sam pracuje wyłącznie z liderami, dzięki czemu oszczędza bardzo dużo czasu. Deleguje obowiązki i rozlicza z ich realizowania. Nie angażuje się w każdy drobiazg. Nie zajmuje się pracą operacyjną.

Jego zadanie to spinanie działów w jedną całość i pozyskiwanie klientów. Rozdziela zadania, wydaje polecenia i oczekuje ich realizacji na odpowiednim poziomie. Nie lubi „pustych przebiegów” i marnowania czasu. Efektywność i wydajność to cechy, które najbardziej ceni w pracownikach.

Wahadło

To przedsiębiorca, który sam nie wie, po jakiej stronie powinien stanąć. Z jednej strony lubi się przyjaźnić ze swoimi pracownikami, spędza z nimi czas w pokoju socjalnym, zagaduje i proponuje kawę. Z drugiej – gdy zadania nie są zrealizowane – podnosi głos, rozlicza i przywołuje do porządku.

Nigdy nie wiadomo, czego można się po nim spodziewać. Raz jest przyjacielski i „brata” się z pracownikami. Innym razem jest wrogiem, szefem tyranem i zwraca uwagę jedynie na wyniki. Trudno przewidzieć, w jakim będzie nastroju tuż przed spotkaniem z nim. A nawet w trakcie przerwy w pokoju socjalnym potrafi nagle zmienić nastawienie i odesłać wszystkich do pracy.

To już wszystkie typy przedsiębiorców, które dla Was przygotowaliśmy. Jesteśmy ciekawi, jak Wam się podobają? Którym typem Ty jesteś? A z którym miałeś do czynienia? Który typ przedsiębiorcy wydaje Ci się najbardziej efektywny w pracy i rozwijaniu swojej firmy? Który najbardziej Cię rozbawił, a którego nie lubisz?

Finalny koszt faktoringu zależy oczywiście od oferty danego faktora. Zazwyczaj pobierane są opłaty w postaci odsetek i prowizji, a także dodatkowe koszty faktoringu, na które trzeba być szczególnie wyczulonym. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, na jakie opłaty powinieneś być przygotowany, zanim podpiszesz umowę z faktorem.

Na co zwrócić uwagę w ofercie?

Wybierając ofertę faktoringu przedsiębiorcy kierują się kilkoma kryteriami. Oczekują niskich cen, przejrzystości oferty, wygody i szybkości działania. Istotny jest dla nich sprawny proces weryfikacji i minimum formalności. Obecnie firmy faktoringowe, dzięki użyciu nowoczesnych technologii, są w stanie to wszystko zapewnić. Natomiast – jak to zwykle bywa – diabeł tkwi w szczegółach.

Porównując oferty faktoringu, zwróć szczególną uwagę nie tylko na same koszty, ale także na wszystkie poniższe aspekty:

  • Limit faktoringowy – sprawdź do jakiej kwoty będziesz mógł uzyskać finansowanie oraz ile to kosztuje – nie wszystkie firmy przyznają limit za darmo, niektóre pobierają jednorazowe bądź cykliczne opłaty, u części kwota ta jest uzależniona od wysokości przyznanego limitu.
  • Rodzaj faktora – faktorzy bankowi mają zazwyczaj bardziej skomplikowany proces weryfikacji faktoranta.
  • Koszty faktoringu – zwróć uwagę nie tylko na wysokość, ale także na sposób naliczania opłat. Faktorzy pobierają również dodatkowe opłaty – przed podjęciem decyzji sprawdź dokładnie z jakim ekstra kosztem będziesz musiał się liczyć.
  • Warunki udzielenia finansowania – np. minimalny okres prowadzenia działalności, wiek przedsiębiorcy czy minimalna wysokość faktury.
  • Pozostałe warunki – np. czas na wypłacenie środków, limit na kontrahenta etc. – tu kwestia jest mocno indywidualna, zwróć uwagę na wszystko to, co jest akurat dla Ciebie istotne.
  • Wybierz rzetelnego partnera – sprawdź, czy faktor z którym chcesz rozpocząć współpracę przynależy do organizacji branżowych, takich jak np. Polski Związek Faktorów, którego członkowie cieszą się największym zaufaniem. Członkowie PZF dbają o najwyższe standardy swoich usług, a dzięki organizacji przedsiębiorcy mogą uzyskać wiarygodne informacje na temat faktoringu oraz samych faktorów.

Podstawowe koszty faktoringu

Nie każdy faktor pobiera takie same opłaty. Koszty wynikają z polityki finansowej danego faktora. Niektórzy pobierają wyższą prowizję, ale za to mniejsze odsetki, inni rezygnują ze wszelkich dodatkowych stałych opłat na rzecz jedynie odsetek i prowizji. Zawsze dokładnie weryfikuj koszt, zanim podejmiesz decyzję o podpisaniu umowy z danym faktorem.

Na podstawowe koszty faktoringu zazwyczaj składają się:

  • prowizja przygotowawcza,
  • prowizja faktora,
  • odsetki.

Prowizja przygotowawcza

Na początku chcemy zwrócić uwagę, że nie każdy faktor pobiera prowizję przygotowawczą. Jeśli nie chcesz płacić już na starcie, dokładnie przeanalizuje oferty faktorów. Czym jest prowizja przygotowawcza? Jest to opłata pobierana na samym początku, za przygotowanie umowy i analizę wiarygodności kredytowej przedsiębiorcy i jego kontrahentów. W zależności od faktora, przyjmuje zarówno postać opłaty o określonej kwocie, jak i wartości procentowej (od limitu faktoringowego).

Prowizja faktoringowa

Jest to procentowa wartość od kwoty brutto faktury lub od wypłaconej zaliczki. Zazwyczaj wysokość prowizji waha się od 0,2% do 3% w skali miesiąca. Jeśli chodzi o sposób naliczania prowizji, tu również warto być czujnym i wybrać opcję najlepszą dla siebie. Przykładowo, jeśli prowizja naliczana jest dziennie, zapłacisz tylko za faktyczny okres finansowania.

Odsetki

Faktor pobiera dwa rodzaje odsetek:

  • odsetki kapitałowe – wynagrodzenie dla faktora za korzystanie z jego kapitału
  • odsetki za opóźnienie – rekompensata dla faktora za nieterminowe uregulowanie płatności.

Aktualnie wysokość odsetek ustawowych maksymalnych w skali roku wynosi 7,2%.
Jeśli zaś chodzi o sposób naliczania odsetek, faktorzy przyjmują różne modele. Niektórzy naliczają odsetki od wypłaconej przedsiębiorcy zaliczki. Zdarza się też, że opłaty te naliczane są od 100% wartości brutto finansowanej faktury.
W faktoringu pełnym odsetki naliczane są z góry, przy wypłacie zaliczki – wówczas na konto otrzymasz kwotę z faktury pomniejszoną o naliczone odsetki.
Można też naliczać odsetki z dołu – w tym przypadku otrzymasz na koniec miesiąca fakturę od firmy faktoringowej. Możesz ją uregulować sam lub kwota zostanie potrącona przy rozliczeniu finansowanej faktury.

Koszty faktoringu odliczysz od podatku

Wydatki z tytułu korzystania z usługi faktoringowej możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i odliczyć od podatku. Usługi faktoringowe są opodatkowane podatkiem VAT w stawce 23 proc. Uważaj na firmy pseudo-faktoringowe, które opodatkowują swoje usługi choć nie powinny. Skorzystanie z usług takiej firmy to dla Ciebie duże ryzyko.

Odliczenie VAT z faktury wystawionej przez firmę pseudo-faktoringową może zostać zakwestionowane przez fiskusa zgodnie z art. 88. Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Złożenie błędnej deklaracji VAT podlega karze.

Jak uniknąć takiego ryzyka?

  • Sprawdź, czy faktor jest członkiem Polskiego Związku Faktorów.
  • Wybierz firmę, która poza wypłatą środków oferuje dodatkowe usługi, takie jak monitoring należności i weryfikacja kontrahentów.

Faktoring to również szereg korzyści

Faktoring to nie tylko szybki dostęp do pieniędzy zamrożonych w wystawionych fakturach. To także konkretne, długofalowe korzyści biznesowe:

  • Natychmiastowa wypłata środków to dla małych przedsiębiorców niejednokrotnie znaczna optymalizacja kosztów ich firmy.
  • Dzięki faktoringowi możesz terminowo regulować zobowiązania wobec swoich kontrahentów, a to pozwala na uzyskanie korzystnych, nawet kilkunastoprocentowych rabatów u dostawców.
  • Uzyskane rabaty obniżą koszty produkcji i umożliwią oferowanie lepszych cen klientom.
  • Faktoring to także dostęp do środków na rozwój biznesu – możliwość zatrudnienia nowych pracowników czy zakup materiałów, a tym samym sprawna realizacja bieżących zleceń oraz przyjmowanie większej ilości nowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie faktoringu? Wejdź na stronę i zostaw namiary, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i przedstawi wszystkie szczegóły.

Złóż wniosek online