Strefa klienta Zaloguj się do: Panelu faktoringu Panelu pożyczki

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Kto to faktorant?

Czytaj

Próg i wskaźnik rentowności w firmie

Czytaj

Kapitał pracujący w firmie

Czytaj

Najnowszy wpis:

Kto to faktorant?

Czytaj

Próg i wskaźnik rentowności w firmie

Czytaj

Kapitał pracujący w firmie

Czytaj

Rozwój biznesu

Zasady savoir vivre w biznesie – czy znasz je wszystkie?

smeo_admin

08.02.2022 r

3 minut czytania

Savoir-vivre to zbiór dobrych manier i zwyczajów, które obowiązują w różnych życiowych sytuacjach, kontekstach i środowiskach. Także w biznesie należy przestrzegać pewnych zasad, by uchodzić za osobę dobrze wychowaną i kulturalną. Jakie są podstawy savoir-vivre w biznesie?

Właściwy dress code

Etykieta ubioru to jedna z kluczowych zasad w biznesie. Strój powinien być elegancki, prosty, schludny. Mężczyźni powinni nosić:

  • eleganckie spodnie materiałowe lub dżinsy w ciemnym kolorze,
  • koszulę z kołnierzykiem,
  • marynarkę,
  • krawat,
  • skórzane buty.

Dla kobiet zaś zasady biznesowego dress code’u obejmują:

  • dobrej jakości biznesowy top z rękawem zakrywającym łokieć,
  • cielista bielizna pod białe bluzki,
  • spódnica lub sukienka do kolan,
  • obcas niezbyt wysoki, dopasowany do sylwetki,
  • średniej wielkości torebka z dyskretnym logo producenta.

Cały strój zarówno u kobiet, jak i mężczyzn powinien być czysty, uprasowany oraz w stonowanych odcieniach, bez krzykliwych wzorów, nadruków, napisów etc. Trochę mniej restrykcyjny dress code obowiązuje w branżach kreatywnych.

Etykieta powitania

Moment powitania na spotkaniach biznesowych jest bardzo istotny i często budzi stres u uczestników związany z tym, kto powinien witać się jako pierwszy. Zasady mówią, że inicjuje powitanie osoba zajmująca wyższe stanowisko. Należy czekać, co ona zrobi – czy poda rękę, zacznie rozmowę czy wskaże miejsce do siedzenia. Bez wyraźnego sygnału nie powinno się niczego robić.

Jeśli jest to spotkanie w sali i wchodzi osoba wyższa rangą, to znajdujący się w pomieszczeniu powinni wstać. Przy osobach z tą samą rangą witającym się jest ten, kto wchodzi do sali. Pamiętaj też, że nie należy podawać dłoni przez biurko czy stół.

W przypadku powitania z kobietami, to one decydują, czy chcą witać się uściskiem dłoni czy też nie. Kobiety stoją wyżej w hierarchii towarzyskiej i przekłada się to także na ich prawa podczas spotkań biznesowych. Hierarchia biznesowa nie ma w tym przypadku znaczenia i decyzja o formie powitania należy do kobiety. Co ciekawe, jeśli w spotkaniu bierze udział kilka kobiet i pierwsza z nich zdecyduje się na uścisk dłoni, to pozostałe także powinny tak się przywitać. Powitanie jedynie słowne z paniami, bez podania dłoni, jeśli sobie tego nie życzą, a następnie uściśnięcie dłoni mężczyznom jest jak najbardziej zgodne z biznesowym savoir-vivrem.

Punktualność

Absolutnie niedopuszczalne jest spóźnianie się na spotkania biznesowe. Lepiej jest zjawić się przed czasem i poczekać. Jeśli spóźnienie się jest nieuniknione, to należy o nim powiadomić telefonicznie, nigdy przez SMS-a. Gdy spóźnisz się na spotkanie, na którym Ciebie oczekiwano, to wyjaśnij powody spóźnienia i przeproś. Jeśli zaś wchodzisz spóźniony na większą naradę, która już się rozpoczęła, dyskretnie usiądź, a w przerwie wyjaśnij powody swojego spóźnienia.

Zachowanie podczas spotkania

Wydawać się to może oczywiste, ale przypomnijmy – podczas spotkań biznesowych nie należy odbierać telefonu, pisać SMS-ów, przeglądać social mediów. To oznaka ogromnej arogancji i braku wychowania. Na czas spotkań wycisz telefon.

Zakończenie spotkania

Na koniec spotkania biznesowego można wręczyć wizytówkę, a także poprosić o nią rozmówcę. W dobrym tonie jest jednak poprosić o wizytówkę tylko jeśli samemu wpierw da się swoją. Nie powinno się też pytać o wizytówkę osób piastujących wyższe stanowiska.

smeo_admin

Data publikacji

08.02.2022 r.

Ocena: 2,00 (4 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż wniosek online