Faktoring jest niezwykle przydatnym sposobem finansowania dla firm, niezależnie od ich wielkości. Także jednoosobowe działalności gospodarcze prowadzone przez freelancerów wykonujących zlecenia dla licznych, różnego rodzaju klientów mogą skorzystać na faktoringu. Poznaj przykładowe sytuacje obrazujące, jak faktoring pomaga freelancerom.
Zapewniona płynność finansowa
Jako freelancer wystawiasz w miesiącu często wiele faktur, w tym dla klientów, z którymi masz styczność pierwszy raz. W takich sytuacjach, kiedy nie znasz jeszcze partnera biznesowego, nietrudno o zator płatniczy. Przykładowo, realizujesz jednorazowe zlecenie na dużą kwotę i wystawiasz klientowi fakturę z terminem płatności 60 dni, bo tak zażyczył sobie klient. Zależy Ci na nowej współpracy, więc godzisz się na takie warunki. Jednak tak długie oczekiwanie na płatności z faktur, szczególnie gdy opiewają one na duże kwoty, zaburza stabilność finansową firmy. I tu właśnie przydaje się faktoring. Dzięki niemu otrzymujesz środki z faktury od razu po jej wystawieniu. Nie musisz się martwić, że zabraknie Ci na opłaty, bo konto świeci pustkami, a faktury mają bardzo długie terminy płatności.
Możliwość rozwoju biznesu
Oczekiwanie na płatności za faktury nie tylko zaburza stabilność finansową, powodując zator płatniczy, ale też ogranicza rozwój firmy. Faktoring pozwala na swobodne dysponowanie środkami od razu po wystawieniu faktury. Nie musisz czekać na płatności od klientów, możesz przyspieszyć pewne procesy, np. kupić niezbędne narzędzia czy materiały do wykonania kolejnych zleceń czy usprawnienia pracy lub wprowadzenia nowych produktów i usług. Dzięki temu Twoja firma funkcjonuje w pełni, rozwija się, możesz wykonywać następne zlecenia i wystawiać za nie faktury, a nie stoisz w miejscu, czekając na płatności za już wykonaną pracę.
Lepsza szansa na kontrakty z dużymi firmami
Freelancer często działa w branżach kreatywnych lub IT, gdzie konkurencja jest naprawdę ogromna. W walce o klienta liczą się detale – przykładowo duże korporacje outsourcujące zlecenia freelancerom niejednokrotnie dają wymóg wystawienia faktury z terminem płatności 30 czy nawet 60 dni. Mają taką praktykę i mogą sobie na to pozwolić, bo w końcu to freelancerom zależy na współpracy z nimi, nie na odwrót. Dzięki faktoringowi bez problemu możesz się zgodzić na takie warunki, nie obawiając się, że w oczekiwaniu na płatność utracisz płynność finansową.
Zaufany partner biznesowy
Faktor może stać się zaufanym partnerem do prowadzenia biznesu, który odciąży freelancera z niektórych obowiązków. Przykładowo, z częściowej administracji płatnościami. Faktor przypomina o nadchodzących terminach płatności za faktury. Nie musisz się tym martwić, a co więcej, telefon od firmy faktoringowej podziała bardziej motywująco niż ponaglenie od freelancera jako wystawcy faktury. Wielu klientów po takim upomnieniu o zbliżającym się terminie od razu opłaca fakturę i pilnuje terminów płatności w przyszłości. To jedna z takich mniej oczywistych korzyści faktoringu.