Rozwój biznesu
Finansowanie założenia działalności gospodarczej. Sprawdź dotacje z urzędu pracy
smeo_admin
07.09.2022 r
•
4 minut czytania

Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.
Dziękujemy za umówienie spotkania!
Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!
Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!
Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!
Rozwój biznesu
smeo_admin
07.09.2022 r
•
4 minut czytania
Masz niezły pomysł na biznes, ale brak pieniędzy by ruszyć z działalnością? Czy wiesz, że możesz ubiegać się o dotację z lokalnego urzędu pracy? Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać finansowanie na start swojej firmy.
Dotacja z urzędu pracy to bezzwrotne, jednorazowe środki do przeznaczenia na podjęcie działalności gospodarczej. Wysyłana jest w całości przelewem i nie trzeba jej zwracać pod warunkiem, że będzie się przestrzegać zapisów umowy z urzędem. Środki otrzymuje się przed poniesieniem wydatków związanych z otwarciem własnej firmy. Oferty dotacji i warunki jej przyznają mogą się różnić między różnymi urzędami pracy, dlatego zawsze warto sprawdzić szczegóły w lokalnym urzędzie. Zazwyczaj jednak ogólne zasady przyznawania finansowania są podobne i przyjrzymy się im w dalszej części tekstu.
Nie każdy, niestety, może ubiegać się o środki z urzędu pracy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Trzeba spełniać określone kryteria, to jest:
Ponadto można złożyć tylko jeden wniosek o dotację w lokalnym UP – złożenie wniosku w jednym z urzędów przekreśla możliwość ubiegania się o dotację w innym. Niektóre urzędy do tej standardowej listy wymogów dodają jeszcze inne np. brak bycia zwolnionym z pracy z własnej winy w poprzednim roku czy brak wykonywania podobnej działalności, którą chce się obecnie podjąć, w ostatnich kilku latach.
Jak już zaznaczyliśmy powyżej o dotację mogą ubiegać się osoby bezrobotne, które chcą założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Nie jest to zatem opcja dla potencjalnych właścicieli spółek cywilnych czy z o.o. Ponadto o finansowanie mogą wnioskować opiekunowie osób niepełnosprawnych, absolwenci CIS (centrum integracji społecznej) lub KIS (klubu integracji społecznej). Zdarza się, że urzędy pracy prowadzą nabory dla różnych grup np. osób do 29. roku życia, kobiet po 35. roku życia etc.
Dla urzędu nie ma znaczenia, jaki rodzaj działalności chce podjąć beneficjent. Może to być firma z dowolnej branży, z wyjątkiem działalności rolniczej i dosłownie kilku sektorów wykluczonych przez urzędy – sprawdź listę w lokalnym UP. Za pomocą środków można sfinansować dowolne aktywa, towary i usługi niezbędne do uruchomienia biznesu.
Maksymalna kwota dotacji na start własnej firmy określona jest na sześciokrotność średniego wynagrodzenia danego roku, zatem zmienia się corocznie. W 2022 roku jest to 36 tys. złotych, aczkolwiek warto wiedzieć, że niektóre urzędy ustalają trochę niższe kwoty.
Aby otrzymać dotację, petent musi wypełnić wniosek o dofinansowanie i dołączyć do niego kilka niezbędnych dokumentów. Wniosek ma kilkanaście stron, zatem trzeba poświęcić na jego wypełnienie trochę czasu. Jeśli chodzi o dodatkowe dokumenty, to mogą być wymagane np.:
Ponadto w jednym z załączników do wniosku trzeba podać czy i w jakiej kwocie otrzymało się w ostatnich latach pomoc de minimis.
Uzyskałeś już finansowanie z urzędu pracy i udało Ci się założyć firmę? Zastanawiasz się, jak teraz zachować płynność finansową? Spróbuj faktoringu, który jest świetnym sposobem na finansowanie działalności gospodarczej, nawet dla firm z krótkim stażem, a są obecnie większe szanse, że go uzyskasz niż kredyt. Dostaniesz środki już od pierwszej wystawionej faktury.
Czytaj dalej
Sprawdź inne wartościowe wpisy