Strefa klienta Zaloguj się do: Panelu faktoringu Panelu pożyczki

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Dziękujemy za umówienie spotkania!

Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy zaproszenie
na spotkanie on-line. Do zobaczenia!
Skorzystaj z faktoringu SMEO,
a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera!

Będziesz otrzymywać informacje o SMEO. Skorzystaj z faktoringu SMEO, a pieniądze na konto otrzymasz w 5 minut!

Najnowszy wpis:

Kto to faktorant?

Czytaj

Próg i wskaźnik rentowności w firmie

Czytaj

Kapitał pracujący w firmie

Czytaj

Najnowszy wpis:

Kto to faktorant?

Czytaj

Próg i wskaźnik rentowności w firmie

Czytaj

Kapitał pracujący w firmie

Czytaj

Rozwój biznesu

Działalność nierejestrowana – czym jest? Kiedy nie trzeba zakładać firmy?

smeo_admin

08.11.2021 r

3 minut czytania

Czy wiesz, że nie zawsze musisz zakładać firmę, by prowadzić działalność biznesową? Przy niewielkich przychodach możesz prowadzić dużo prostszą do obsługi księgowej i podatkowej działalność nierejestrowaną. Sprawdź, czy to rozwiązanie idealne dla Ciebie!

Czym jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana to forma drobnej działalności zarobkowej osób fizycznych. Nie wymaga ona rejestracji firmy. Zgodnie z przepisami działalność nierejestrowaną może prowadzić każda osoba fizyczna pod warunkiem, że:

  • W ostatnich 60 miesiącach nie wykonywała działalności gospodarczej. Jeśli firma była zarejestrowana, ale w ostatnich 60 miesiącach działalność gospodarcza była zawieszona, to można prowadzić działalność nierejestrowaną.
  • Przychód z jej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Bierze się tu pod uwagę należne kwoty, nawet gdy nie zostały one faktycznie otrzymane. Należy przy tym wykluczyć wartość zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. 

W roku 2021 przychody z działalności nierejestrowanej nie mogą przekroczyć kwoty 1400 zł (bo minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł), a w przyszłym roku będzie to 1505 zł (50% minimalnego wynagrodzenia w kwocie 3010 zł).

Podstawy prawne działalności nierejestrowanej

Działalność nierejestrowana została wprowadzona przez Konstytucję biznesu, a konkretnie ustawę Prawo przedsiębiorców, artykuł 5. Te akty prawne obowiązują od 30 kwietnia 2018.

Kto nie może prowadzić działalności nierejestrowanej?

Nie można prowadzić działalności nierejestrowanej:

  • w ramach umowy spółki cywilnej, 
  • w przypadku obowiązku posiadania koncesji, licencji oraz pozwolenia do prowadzenia działalności, 
  • dla działalności gospodarczej zdefiniowanej w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców. 

Pozwolenia, licencji czy koncesji wymaga działalność związana m.in. ze sprzedażą alkoholu, zbieraniem odpadów, ochroną osób i mienia, organizacją imprez turystycznych. Zaś jako działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców zdefiniowano m.in. prowadzenie ksiąg rachunkowych, zgodnie z ustawą o rachunkowości, czy pośrednictwo ubezpieczeniowe, zgodnie z ustawą o dystrybucji ubezpieczeń.

Kiedy trzeba przejść z działalności nierejestrowanej na rejestrowaną?

W sytuacji gdy w danym miesiącu przychód z działalności nierejestrowanej przekroczy próg 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, to działalność staje się gospodarczą. Należy wtedy w ciągu 7 dni złożyć wniosek do CEIDG o rejestrację firmy.

Składki ZUS a działalność nierejestrowana

Przy działalności nierejestrowanej nie ma obowiązku odprowadzania składek zdrowotnych i społecznych do ZUS-u. Nie dokonuje się rejestracji do ubezpieczenia i nie składa deklaracji ZUS.

Podatek PIT przy działalności nierejestrowanej

Z tytułu przychodów uzyskiwanych z działalności nierejestrowanej trzeba odprowadzić podatek. 

Przychody z działalności nierejestrowanej nie są zwolnione z podatku dochodowego. Jednak nie ma konieczności odprowadzania miesięcznych czy kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy jak przy działalności gospodarczej.

Wystarczy ująć te przychody w zeznaniu rocznym PIT-36 w wierszu 9: Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy. Takie przychody opodatkowane są wedle skali podatkowej, podatkiem 17% lub 32%. 

Działalność nierejestrowana ma wiele zalet. Nie wymaga odprowadzania okresowych zaliczek na podatek dochodowy, prowadzenia księgowości, opłacania składek ZUS czy rejestracji działalności w CEIDG oraz jej zgłoszenia w urzędzie skarbowym, GUS-ie. To dobre rozwiązanie dla osób prowadzących niewielki biznes przynoszący skromne miesięczne przychody.

smeo_admin

Data publikacji

08.11.2021 r.

Ocena: 3,31 (13 opini)
Loading...

Zapisz się do newslettera

  Adres e-mail *  

Czytaj dalej

Sprawdź inne wartościowe wpisy

Złóż wniosek online