Prowadzenie działalności gospodarczej, która opiera się na transporcie towarów i osób wymaga dopełnienia dość istotnych formalności. Znaczenie ma nie tylko prawidłowa rejestracja takiej firmy, ale również uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Potrzebna jest m.in. licencja transportowa. W tym miejscu trzeba również pamiętać o tym, że jeżeli jest to transport międzynarodowy to wymagane są również pozwolenia na transport wspólnotowy.
Czym jest licencja transportowa?
Licencja transportowa to nic innego jak pozwolenie na wykonywanie transportu drogowego towarów lub osób. Wydawane jest przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność, polegającą właśnie na transporcie.
Obowiązek posiadania pozwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika reguluje ustawa o transporcie drogowym z dnia 15.08.2013 roku na zasadach określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1072/2009
Konieczność uzyskania pozwolenia została wdrożona by zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom dróg oraz innym przedsiębiorcom, którzy zlecają transport.
Kto i na jak długo wydaje licencję transportową?
Licencja transportowa wydawana jest minimalnie na dwa lata, a maksymalnie na 50 lat. Urzędem, który się tym zajmuje jest starostwo powiatowe właściwe ze względu na siedzibę przedsiębiorcy, zabiegającego o pozwolenie. Dokładnie zaś jest to lokalny Zarząd Dróg i Transportu.
Kto może uzyskać licencję transportową?
Licencja transportowa przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność opartą na transporcie osób i towarów. Jednakże, nie każdy przedsiębiorca może ją otrzymać. W tym celu trzeba spełnić określone warunki.
Oto one:
- przedsiębiorca nie może być osobą skazaną prawomocnym wyrokiem za przestępstwa karne skarbowe, umyślne ani inne, związane z wykonywanym zawodem;
- nie ma zakazu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego;
- przynajmniej jedna osoba, zarządzająca przedsiębiorstwem, musi mieć certyfikat kompetencji zawodowych;
- oświadczenie o dobrej reputacji;
- trzeba również mieć odpowiednie warunki finansowe.
Dokumenty potwierdzające uzyskanie licencji i pozwolenie na prowadzenie tego rodzaju działalności musi mieć przy sobie każdy kierowca.
Dokumenty niezbędne dla uzyskania licencji
Licencję transportową można uzyskać po złożeniu w Zarządzie Dróg i Transportu kompletnego wniosku. Jest to prośba o wydanie zezwolenia oraz szereg dokumentów, które potwierdzają, że przedsiębiorca spełnia stawiane przez ustawodawcę warunki.
Te dokumenty to:
- odpis z rejestru przedsiębiorców;
- zaświadczenie o nadaniu NIP;
- zaświadczenie o nadaniu REGON;
- kopia Certyfikatu Kompetencji Zawodowych;
- zaświadczenie o niekaralności;
- potwierdzenie sytuacji finansowej;
- wykaz pojazdów, których licencja będzie dotyczyła oraz ich dokumentacja;
- oświadczenie o zatrudnianiu/zamiarze zatrudniania kierowców;
- dowód wniesienia opłaty za licencję.
Licencja na transport międzynarodowy
Przedsiębiorcy, którzy planują rozszerzenie swojej działalności na transport również międzynarodowy, potrzebują dodatkowych pozwoleń.
Chodzi tutaj mianowicie o licencję wspólnotową. Trzeba również uzyskać wypis z takiej licencji dla każdego z pojazdów, który będzie się poruszał w ruchu międzynarodowym.
Licencję wspólnotową wydaje Główny Inspektor Transportu Drogowego. Jej uzyskanie uwarunkowane jest wcześniejszym uzyskaniem licencji transportowej na terenie kraju. Warto również zwrócić uwagę, że każdy pojazd, który będzie się poruszał w ruchu międzynarodowym w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa, musi zostać zgłoszony wraz z wnioskiem o wydanie licencji wspólnotowej. Pojazd nie zgłoszony nie może realizować zleceń międzynarodowych.
Podsumowując, licencja transportowa to pozwolenie na prowadzenie transportu drogowego towarów i osób w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jej udzielenie uzależnione jest od sytuacji przedsiębiorcy oraz od tego, czy spełnia stawiane przez ustawodawcę warunki jej pozyskania.
Faktoring dla branży transportowej
Jeśli posiadasz już licencję i prowadzisz firmę w branży transportowej z pewnością dobrze znasz problem długich terminów płatności na fakturach. Na szczęście są sposoby na przyspieszenie płatności i odmrażanie gotówki zamrożonej w wystawionych fakturach. Pomocna jest tu usługa faktoringu, dzięki której nie trzeba czekać na przelewy tygodniami. Gotówkę można mieć na koncie nawet w ciągu 15 minut. Jeśli szukasz finansowania dla Twojej firmy, zajrzyj na naszą stronę, dotyczącą oferty faktoringu dla branży transportowej.