Sejm ustalił pakiet ustaw dot. tzw. tarczy antykryzysowej w nocy z 27 na 28 marca. W poniedziałek 30 marca nad ustawami debatuje senat, po czym trafią one ponownie do sejmu. Jeśli specustawa zostanie przegłosowana we wtorek, tarcza antykryzysowa będzie obowiązywać od 1 kwietnia. Czy ktokolwiek poza PiS jest zadowolony? O tym, że proponowana pomoc jest niewystarczająca mówi się odkąd tylko pojawiły się pierwsze propozycje ze strony rządu. Zostawmy więc na chwilę pakiet antykryzysowy i skupmy się na tym, co przedsiębiorca sam może zrobić już dziś aby poprawić swoją sytuację finansową.
Przedsiębiorcy nie ukrywają – jest źle
Konfederacja Lewiatan, która zrzesza przedsiębiorców, zapytała 800 firm o skutki pandemii dla prowadzenia biznesu. Oto co odpowiedzieli:
- 55% pytanych firm już dziś bardzo poważnie odczuwa skutki pandemii.
- 69% badanych planuje redukcję zatrudnienia.
- 47% może czekać na pomoc państwa maksymalnie 3 tygodnie, potem zacznie zwalniać.
Sytuacja jest bardzo trudna. Od szybkości uruchomienia instrumentów pomocy dla przedsiębiorstw zależeć będą decyzje jakie decyzje biznes podejmie – komentuje wyniki badania prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
Kiedy czas jest kluczowy dla funkcjonowania Twojego biznesu, przypominamy o 3 sposobach na poprawę sytuacji finansowej, z których możesz skorzystać już dziś.
Złóż wniosek o odroczenie płatności składek ZUS
Niedługo (choć tylko dla niektórych firm) pojawi się również możliwość zwolnienia z tych składek, ale już dziś można złożyć wniosek o ich odroczenie. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale dla wielu przedsiębiorców może być interesującą opcją i formą wsparcia, która umożliwi im ograniczenie strat będących skutkiem pandemii koronawirusa.
Wniosek można złożyć na 3 sposoby:
- online, poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE),
- na poczcie,
- w skrzynce podawczej dostępnej w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wniosek został maksymalnie uproszczony, jest to jedna kartka A4. We wniosku, poza standardowymi danymi, trzeba wskazać, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy i brak możliwości opłacenia w terminie należności.
Wniosek oraz instrukcję jak złożyć wniosek przez portal PUE ZUS znajdziesz na stronie zus.pl.
Co się dzieje po złożeniu wniosku? Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, ZUS wyśle umowę na wskazany we wniosku adres e-mail lub pocztą (jeżeli przedsiębiorca nie wskaże adresu mailowego). Po otrzymaniu umowy należy ją przejrzeć i podpisać. Podpisaną umowę należy przekazać do ZUS.
Skorzystaj z pakietu pomocowego w Twoim banku
Związek Banków Polskich w połowie marca zaproponował rozwiązania, z jakich mogą skorzystać klienci banków, którzy w związku z pandemią koronawirusa mają problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Trwają prace nad wdrożeniem tych propozycji, choć większość banków już wydała stosowne komunikaty informując swoich klientów o możliwych rozwiązaniach.
Przedsiębiorcy już dziś mogą liczyć m.in. na tzw. wakacje kredytowe, czyli zawieszenie na kilka miesięcy spłaty rat kredytu. W zależności od banku wakacje mogą trwać od 3 do nawet 6 miesięcy. Dotyczą one kredytów konsumenckich, hipotecznych, firmowych oraz leasingu.
Każdy bank osobno ustala warunki skorzystania z wakacji kredytowych. Nie wszystkie uruchomiły już rozwiązania dla przedsiębiorców, a jedynie dla klientów indywidualnych. Warto więc monitorować na bieżąco strony banków.
Zamień faktury na gotówkę dzięki faktoringowi
Faktoring to usługa, która pomaga zamienić faktury wystawione z długim terminem płatności na gotówkę. Dzięki faktoringowi nie trzeba czekać na przelewy od kontrahentów do terminu płatności na fakturze. Pieniądze można otrzymać nawet w dniu wystawienia faktury, a dzięki temu zachować płynność finansową.
Co istotne, faktoring jest usługą łatwiej dostępną niż np. kredyt. Z faktoringu może skorzystać nawet nowo powstała firma, która dopiero wystawiła swoją pierwszą fakturę. Przedsiębiorca nie musi mieć historii ani zdolności kredytowej, a firma nie musi przynosić zysków ani mieć regularnych przychodów. Najważniejsze są wystawiane kontrahentom faktury.
Proces wnioskowania o faktoring jest szybki i wygodny. Wniosek składa się w 100% online, a pieniądze można otrzymać jeszcze tego samego dnia. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat faktoringu? Zadzwoń na 22 113 42 00.